Hlavní obsah

K čemu výjímečné tresty,když jsou žháři na svobodě?!

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: Veronika Schindlerová Opavský a Hlučínský deník

Popálená Natálka s maminkou

K čemu vysoké výjímečné tresty,když jsou stejně na svobodě?!

Článek

Ano pravda je skutečností.Tři ze čtyř byly propuštění na svobodu na podmínku.K čemu ale potom jsou výjímečné tresty udělovány,když se odsouzený dostane po patnácti letech na svobodu.

Výjímečný trest je od toho,aby si ho odsouzený odseděl celý bez možnosti podmínečného propuštění.Potom nechápu náš trestní zákoník!

§ 29

Výjimečný trest

(1) Výjimečným trestem se rozumí jednak trest odnětí svobody nad patnáct až do dvaceti pěti let, jednak trest odnětí svobody na doživotí. Výjimečný trest může být uložen jen za trestný čin, u něhož to tento zákon ve zvláštní části dovoluje. Uloží-li soud takový trest, může zároveň rozhodnout, že doba výkonu trestu ve věznici se zvýšenou ostrahou se pro účely podmíněného propuštění do doby výkonu trestu nezapočítává.

(2) Trest odnětí svobody nad patnáct až do dvaceti pěti let může soud uložit pouze tehdy, jestliže stupeň nebezpečnosti trestného činu pro společnost je velmi vysoký nebo možnost nápravy pachatele je obzvláště ztížena.

Tohle jsou naše zákony o výjmečném trestu.

A teď se podíváme do jiných států!

USA - Zatímco v Česku se může doživotí pro jednoho člověka udělit jen jednou, v USA může vězeň dostat i 49 doživotních trestů. Např. americký sériový vrah Gary Ridgway si může zažádat o podmínečné propuštění až za 480 let.

Norsko - Nejvyšší trest odnětí svobody v Norsku je 21 let s možností prodloužení trestu (forvaring), což byl také trest, který dostal terorista Anders Breivik.

Nový Zéland - Na Novém Zélandu je trest odnětí svobody na doživotí za vraždu automaticky povinným trestem s výjimkou případů, kdy by to bylo dle tamních zákonů „evidentně nespravedlivé“, čímž se v praxi myslí vražda se souhlasem oběti nebo vražda v důsledků předchozího zločinu poškozeného (například po dlouhodobém týrání). Nový Zéland byl označen za druhou nejbezpečnější zemi na světě, ročně zde je 45 vražd, což je třikrát méně než v Česku (ovšem při polovičním počtu obyvatel, než má Česko). Rovněž jsou zde děti trestně odpovědné za vraždu od deseti let.Na Novém Zélandu se rovněž udílí trest odnětí svobody na doživotí za únosy letadel, terorismus a obchodování s drogami ve velkém množství.

Tady vidíte jaký je rozdíl u nás a ve světě v udělování výjimečných trestů.Co tak to praktikovat jako ve Spojených státech?

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz

Doporučované

Načítám