Hlavní obsah

Byznys přeplněných bytů v Londýně vytváří podmínky pro infestaci hlodavci, štěnicemi a svrabem

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: licence Canva
21. 11. 19:56

Situace je alarmující a ukazuje na hlubší problém nerovnováhy sil mezi nájemníky a pronajímateli, stejně jako na neúnosnou cenovou dostupnost bydlení v některých částech Británie.

Článek

V Londýně se rozvíjí velmi ziskový byznys nelegálního přeplňování bytů. Tamní majitelé nemovitostí využívají rostoucí poptávku po pronájmu a vytvářejí přeplněné byty bez patřičných licencí pro ubytovny. Tato praxe vede k obrovským ziskům pro majitele, ale zároveň znechucuje nájemníky, kteří se ocitají v neudržitelných podmínkách života. Tento problém se týká zejména rodin s nízkým příjmem, které jsou v pasti nedostupného trhu s nájmy.

V přelidněných městech Velké Británie, kde cena bydlení neustále stoupá, se zoufalí nájemníci čím dál častěji stávají oběťmi nepoctivých pronajímatelů. Ti využívají jejich situace a zdvojnásobují své příjmy tím, že do malých prostor jednoho bytu nacpou co nejvíce lidí, ignorujíce přitom hygienické normy a základní lidská práva.

Hlavní problém jsou přeplněné byty bez licencí

Majitelé nemovitostí v Londýně často i ztrojnásobují své příjmy tím, že do rodinných domů nebo panelákových bytů nacpou cizí lidi i celé rodiny, aniž by získali licenci pro pronájem bytu více rodinám jako jsou ubytovny. Tato licence omezuje počet lidí, kteří mohou sdílet kuchyně a koupelny. Nájemníci v takovýchto přeplněných bytech se často ocitají v situaci, kdy musí sdílet jednu kuchyň a jednu funkční toaletu s mnoha dalšími lidmi. Podle hygienických předpisů Londýna by měla být k dispozici jedna varná deska a jedna toaleta na každých pět osob. Přeplnění vede k denním hádkám, rvačkám a ponižováním, neboť často dochází k dlouhému čekání na koupelnu.

Příkladem je svobodná matka Tofikaben Vohra, která platí neuvěřitelných 750 liber za pokoj, který sdílí se svým pětiletým synem. V malém prostoru, kde není místo ani na základní hygienu, čelí nejen nebezpečí požáru kvůli ledničce umístěné těsně vedle postele, ale také hrozbě hlodavců.

Tento problém není ojedinělý. Podle analýzy deníku The Guardian existuje po celé Británii alespoň 32 000 podobných případů, kde pronajímatelé provozují nelegální ubytovací domy. A i přesto, že obecní úřady mají za úkol tyto situace monitorovat, často jim chybí potřebné finance i informace, aby mohli efektivně zasáhnout.

Krysy. Přicházejí v noci. Můj syn je slyší. Já taky. Je to hrozné.
Tofikaben Vohra, 34, matka se synem, kteří sdílejí jednu místnost s plísní a krysami. Ve stejné nemovitosti bydlí také deset lidí. www.theguardian.com

Důsledky přeplnění a nedostatku soukromého bydlení

Přeplněné byty mají pro nájemníky mnoho negativních důsledků, které si jen s těží dokážeme představit. Nejenže dochází k nedostatku soukromí a nedostatku prostoru, ale také se objevují další problémy. Například, kuchyňské skříňky jsou plné a nájemníci jsou nuceni skladovat potraviny ve svém pokoji, což vytváří podmínky pro infestaci hlodavci, štěnicemi a kožním svrabem. V mnoha případech se také nájemníci stydí pozvat své přátele do takovýchto přeplněných bytů, což vede k pocitu izolace a sociálního vyloučení.

Situace v londýnské čtvrti chudých a přistěhovalců

Sylwia Olejnik-Ankowiak, inspektorka s více než patnáctiletou praxí, se potýká s těmito případy na denní bázi. Ve čtvrti Newham, která je známá svou vysokou hustotou obyvatelstva a nízkým standardem bydlení, se setkává s realitou, kde rodiny žijí v podmínkách, které by mnozí označili za nehumánní.

London Borough of Newham je jednou z nejpostiženějších oblastí v Londýně v důsledku zneužívání nemovitostí. Tato městská čtvrť provádí pravidelné prohlídky nemovitostí a hledá skryté přeplněné byty, aby zajistila bezpečnost a životní podmínky pro obyvatele. Jejich tým provede kolem 800 inspekcí nemovitostí měsíčně a zaznamenává extrémní nárůst nelegálních ubytování tohoto druhu.

Sociální nerovnost a nedostatek dostupného bydlení

Problém zneužívání nemovitostí a přeplňování bytů bez patřičných licencí je přímým důsledkem sociální nerovnosti a nedostatku dostupného bydlení. Nízkopříjmové rodiny mají velmi omezené možnosti, protože jejich příjmy nestačí na krytí nákladů na bydlení, energie a potraviny. Tato situace zanechává rodiny bez reálného výběru a uvězněné v drsném černém trhu s nájmy.

Jedná se doslova o frontovou linii v bitvě ulice za ulicí proti soukromým pronajímatelům, kteří přeměňují rodinné domy na přeplněné, skryté postele, aby vydělali na rostoucím počtu zoufalých nájemníků, kteří jsou kvůli vysokým životním nákladům vytlačováni z konvenčního trhu s pronájmy.

Městské úřady mají klíčovou roli při řešení tohoto problému. Je důležité, aby měly dostatečné zdroje a informace o jednotlivých lokalitách, aby mohly efektivně kontrolovat majitele nemovitostí a jejich nelegální praktiky. Jenomže zdroje nemají a není společenská poptávka po řešení tohoto druhu ubytovávání.

Nedostatek sociálního bydlení vytváří obrovský tlak na soukromý trh s nájmy a vede k neudržitelným podmínkám pro nájemníky. Vlády by měly investovat do výstavby sociálního bydlení, aby poskytly dostupnou alternativu pro nízkopříjmové rodiny. Tím by došlo ke zmírnění tlaku na soukromý trh s nájmy a snížení zneužívání nemovitostí.

Tento, lidský odporný byznys, nelegálního přeplňování bytů v Londýně je vážným problémem, který se nenápadné stěhuje i do Česka. Znáte takový případ ze svého okolí?

Je nezbytné, aby městské úřady přijaly opatření k identifikaci a potrestání majitelů nemovitostí, kteří se dopouštějí těchto nelegálních praktik. Zároveň je důležité investovat do výstavby sociálního bydlení, aby se snížil tlak na soukromý trh s nájmy a poskytla se alternativa pro nízkopříjmové rodiny.

Situace je alarmující a ukazuje na hlubší problém nerovnováhy sil mezi nájemníky a pronajímateli, stejně jako na neúnosnou cenovou dostupnost bydlení v některých částech Británie. Je zřejmé, že je zapotřebí důkladnější regulace a silnější podpora ze strany státu, aby se zabránilo dalšímu porušování práv nájemníků a zajištění základních životních podmínek pro všechny obyvatele.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz