Hlavní obsah
Internet a technologie

Digitální karma: Pravidla slušného chování v digitálním světě

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: licence Canva

My, Češi, jsme známí svou pohostinností, smyslem pro humor a schopností poradit si v každé situaci. Ale když přijde na společenskou etiketu, občas to s námi není úplně růžové.

Článek

A není se čemu divit – v dnešní uspěchané době často nevědomky porušujeme základní pravidla slušného chování, zejména v digitálním světě.

Digitální nevychovanost je na vzestupu. Představte si situaci: Poslali jste důležitý pracovní e-mail nebo zprávu kamarádovi ohledně víkendových plánů. Hodiny ubíhají, dny se vlečou, ale odpověď nikde. Znáte ten pocit? Asi všichni. A přesto se sami často dopouštíme stejného prohřešku.

Proč je ignorování zpráv tak závažné? Nereagování na zprávy je v digitálním světě obdobou situace, kdy by vás někdo na ulici pozdravil a vy byste se otočili zády a odešli. Představte si, že by se tohle dělo v reálném světě – bylo by to přijatelné? Určitě ne! Tak proč to děláme online?

Typické české výmluvy a realita: „Však ona/on počká…“ - Klasická česká výmluva, která ale v profesionálním světě neobstojí. „Nestíhám, mám moc práce“ - Přitom odpověď zabere jen pár vteřin. „Zapomněl/a jsem“ - V době chytrých telefonů s notifikacemi poněkud slabý argument.

Jak to elegantně vyřešit? Nastavte si systém. Vyhraďte si konkrétní časy pro kontrolu e-mailů. Používejte štítky nebo složky pro organizaci. Nastavte si automatické odpovědi, když víte, že budete nedostupní. Rychlá odpověď je lepší než žádná. I krátké „Díky za zprávu, ozvu se později“ je lepší než ticho. Buďte upřímní ohledně času, kdy můžete reagovat podrobněji.

Digitální detox s rozmyslem

Je v pořádku vypnout notifikace. Ale dejte ostatním vědět, kdy jste k zastižení. Víte, jak poznat českého digitálního ignoranta? Je to ten, kdo má 1358 nepřečtených e-mailů, 47 zmeškaných hovorů a přesto tvrdí, že „je všechno pod kontrolou“. Připomíná to trochu pohádku o nahém císaři – všichni víme, že to není v pořádku, ale bojíme se to říct nahlas.

Stanovte si pravidlo 24 hodin pro pracovní komunikaci. Používejte šablony pro často opakované odpovědi. Naučte se říkat ne zdvořile ale jasně. Zaveďte si e-mailové prázdniny – období, kdy budete offline (ale oznámené předem).

Digitální etiketa není rocket science. Je to jen moderní verze toho, co nás učily naše babičky – být slušný a ohleduplný k ostatním. Tak příště, až vám přijde zpráva, vzpomeňte si na tento článek a odpovězte. Třeba jen krátce, ale odpovězte. Vaše digitální karma vám to vrátí!

A pamatujte: I ve světě jedniček a nul platí staré dobré pravidlo – chovejte se k ostatním tak, jak chcete, aby se oni chovali k vám. I když jde jen o e-mail či zprávu na Messengeru.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz