Hlavní obsah
Aktuální dění

Fico se na Slovensku pokouší o comeback, orientuje se doprava a nazval Čaputovou americkou agentkou

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Pixabay
6. 9. 10:34

Na Slovensku se blíží parlamentní volby, které by mohly mít globální důsledky. Pokud Robert Fico, známý svou chválou Moskvy a obdivem k alternativní pravici Viktora Orbána, vyhraje, Slovensko by se mohlo stát nejnovějším spojencem Ruska.

Článek

Slovensko, které se v minulosti silně zasazovalo o ukrajinskou suverenitu, by tak mohlo udělat politický obrat o 360 stupňů. Podle průzkumu Globsec, 50 % Slováků považuje USA za bezpečnostní riziko, zatímco pouze 40 % věří, že Rusko je hlavním viníkem války na Ukrajině. Fico, který byl premiérem v letech 2006-2010 a 2012-2018, je známý svým ostře protizápadním postojem, ale zároveň se snažil udržet mezinárodní status quo.

Ficova minulá vláda byla zasáhnuta skandálem po zabití investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky. To vedlo k největším demonstracím na Slovensku od sametové revoluce a nakonec k rezignaci celého Ficova kabinetu.

Po tomto skandálu se situace na Slovensku zlepšila, když byla zvolena ekologická aktivistka a právnička Zuzana Čaputová. V následujících letech mělo Slovensko čtyři různé premiéry, kteří se snažili zvládnout pandemii, inflaci, energetickou krizi a válku.

Fico se nyní pokouší o comeback, přičemž se více orientuje doprava a odsuzuje ukrajinské fašisty. Také kritizuje rozhodnutí slovenské vlády poslat všechny dostupné zbraně na Ukrajinu a nazval Čaputovou „americkou agentkou“. Tato situace vyvolává obavy z informační bouře a šíření protizápadní propagandy, podporované Ruskem.

Strana Směr-SD, které předsedá Robert Fico, je v průzkumech na vedoucí pozici. Napětí je na Slovensku cítit na každém kroku, ale stále je o co bojovat. V minulosti se ukázalo, že slovenské volební kampaně jsou plné posledních zvratů a složitý volební systém neusnadňuje tvorbu koalic. Je ale jasné, že Fico se opět stal významnou politickou figurou a jeho politické směřování se znovu vrací do popředí. To ukazuje, jak nevyzpytatelná se politika stala a kolik důvěry v liberální demokracii bylo narušeno právě zde, v Evropě.

V dnešní době je politický systém často velmi nestabilní a nepředvídatelný. To může být zvláště znatelné během volebních kampaní, kdy mohou dramatické výkyvy v poslední chvíli způsobit náhlé změny v politické mapě. Toto je zřetelné na příkladě Slovenska, kde je volební systém taky velmi komplikovaný a může vytvářet obtíže při tvorbě koalic.

Nicméně, navzdory těmto obtížím a nestabilitě, je stále důležité pokračovat v politickém boji a představovat své názory a hodnoty. To je vidět na příkladu Roberta Fica, který se opět stal významným hráčem na politické scéně, přestože jeho politika v minulosti byla kontroverzní. Je to také ukázka toho, jak moc se politika může stát chaotickou. Někdy může být těžké udržet krok s rychle se měnícími politickými scénáři a výkyvy mohou být velmi dramatické. To může vést k tomu, že je veřejnost často zmatená a ztrácí důvěru v politický systém.

Taková situace je výzvou pro liberální demokracii, která je založená na stabilitě a předvídatelnosti. Pokud je důvěra v politický systém narušena, může to vést k nebezpečným politickým výstřelkům a extremismu. Liberální demokracie musí proto najít způsoby, jak obnovit důvěru veřejnosti a udržet stabilitu. Nicméně, ačkoli je politické prostředí často chaotické a nebezpečí je všudypřítomné, je stále důležité pokračovat v politické hře.

Anketa

Jaký je Váš názor na možné vítězství Roberta Fica v nadcházejících parlamentních volbách na Slovensku a jeho potenciální ovlivnění globální politiky?
- věřím ve vítězství Roberta Fica
0 %
- chtěl/a bych vítězství Roberta Fica
0 %
- nevěřím ve vítězství Roberta Fica
0 %
- nechci vítězství Roberta Fica
100 %
Celkem hlasovali 3 čtenáři.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz