Hlavní obsah

Krása a tajemství jsou věčné: Obraz, který ovládl svět proslavil zasklívač obrazů Vincenzo Peruggia

Foto: Petr Janaš, Musée du Louvre, commons.wikimedia

Obraz ukradl zaměstnanec Louvru, dělník-zasklívač obrazů Vincenzo Peruggia, který obraz nejprve dva roky ukrýval ve svém pokoji v Paříži, než ho převezl do Florencie. Tam nabídl Monu Lisu k prodeji antikváři Alfrédu Gerimu.

Článek

Mona Lisa, dílo, které se stalo symbolem pro uměleckou genialitu Leonarda da Vinciho, je bezesporu jedním z nejvýznamnějších a nejslavnějších uměleckých děl všech dob. Tento portrét, známý také pod italským názvem La Gioconda, zachycuje Lisu del Giocondo, ženu florentského obchodníka, a skrývá v sobě mnoho tajemství, která dodnes fascinují odborníky i laickou veřejnost. Příběh obrazu je plný tajemství, od jeho vzniku až po současnost.

Leonardo da Vinci začal na portrétu pracovat v roce 1503 ve Florencii a pravděpodobně jej dokončil až během svého pobytu ve Francii, kam ho vzal s sebou v roce 1516. Přestože byl obraz původně zakázán jako portrét manželky florentského obchodníka, Leonardo si jej velmi oblíbil a nikdy jej oficiálně neodevzdal zákazníkovi, který si obraz objednal. Místo toho na něm pracoval ještě mnoho let, přidávaje nové detaily a hloubku, což Monu Lisu činí jedním z nejzajímavějších děl umělecké historie.

Osud Mony Lisy po Leonardově smrti byl stejně pestrý jako její vznik. Od prodeje francouzskému králi Františku I. až po její umístění v Louvru, kde se stala jedním z nejcennějších a nejobdivovanějších exponátů. Příběh Mony Lisy je však také příběhem kontroverzí a zločinů, mezi které patří i její krádež v roce 1911, kdy byla z Louvru odcizena Vincenzem Peruggiou, který ji chtěl „vrátit“ do Itálie. Právě tento čin paradoxně přispěl k její celosvětové proslulosti.

Krádež obrazu Mona Lisa z Louvru v srpnu 1911 významně přispěla k její celosvětové proslulosti. Původně byli podezřívání příznivci moderního umění, jako například básník Guillaume Apollinaire, který byl dokonce zatčen, nebo Pablo Picasso, jenž byl vyslýchán. Ve skutečnosti obraz ukradl zaměstnanec Louvru, dělník-zasklívač obrazů Vincenzo Peruggia, který obraz nejprve dva roky ukrýval ve svém pokoji v Paříži, než ho převezl do Florencie. Tam nabídl Monu Lisu k prodeji antikváři Alfrédu Gerimu.

V posledních letech se Mona Lisa stala terčem vandalských útoků, které poukazují na stále rostoucí napětí mezi veřejnou dostupností umění a jeho ochranou. Například v květnu 2022 byl na její ochranné sklo vržen kus dortu maskovaným návštěvníkem.

Ačkoli může být pro někoho Mona Lisa pouhým obrazem na plátně, pro mnohé z nás je mnohem více. Je to symbol lidské tvořivosti a uměleckého mistrovství, který překračuje hranice času. Je to důkaz, že umění má moc oslovit každého z nás, vyvolat emoce a inspirovat k zamyšlení.

V každém případě, ať už stojíme před Monou Lisou osobně v Louvru, nebo ji obdivujeme z obrázků a reprodukcí, nemůžeme si nechat ujít příležitost zamyslet se nad jejím tajemstvím a krásou. Ať už je pro vás Mona Lisa múza, bohyně, nebo záhadou, jedno je jisté – její pohled a úsměv nás budou provázet po celý život, připomínajíce nám, že krása a tajemství jsou věčné.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz