Hlavní obsah

Marguerite Massart postavila první hotel na Kapverdách. Odstartovala tím nevídaný turistický boom

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: se souhlasem hotelu Marabeza

Belgičtí manželé, průmyslníci Georges Vynckier a Marguerite Massart, otevřeli první hotel jménem Morabeza na tehdy odlehlých Kapverdách, který se stal předchůdcem současného hotelu Morabeza.

26. 9. 14:19

Morabeza je slovo z kapverdské kreolštiny, které se používá k vyjádření kapverdské pohostinnosti. Představuje přátelské, neformální a uvolněné chování Kapverďanů a jeho kultury. První hotel na Kapverdách dostal jméno Hotel Morabeza.

Článek

V roce 1967 se belgičtí průmyslníci Georges Vynckier a Marguerite Massart rozhodli uniknout před nepříznivým zimním počasím v Gentu, hlavním městě belgické provincie Východní Flandry. Svůj úkryt našli na odlehlých Kapverdách, kde otevřeli první hotel na ostrově Sal jménem Morabeza. Od roku 1986 začal na ostrovech kvést cestovní ruch a stalo se tak díky rozvoji početných hotelů a letovisek na jihu a jihozápadu kolem města Santa Maria. V roce 2017 byla téměř polovina všech lůžek na ostrovech soustředěna na ostrově Sal.

Za tuto turistickou transformaci můžeme vděčit především Marguerite Massart, jedinečná žena, která na Kapverdách postavila první hotel.

V roce 1922 promovala Marguerite Massart v oboru stavební inženýrství na Université Libre de Bruxelles, čímž se stala první ženou, která získala v Belgii kvalifikaci inženýra. Tato významná zpráva byla vyhlášena dokonce mezinárodně. A následující rok získala další kvalifikaci jako elektroinženýr na Ecole Montefiore-Levi v Lutychu.

Touha po stabilním klimatu přivedla manželé Vynckierovy na Kapverdy poprvé v roce 1963 a po návratu domů společně naplánovali montovaný dům. Gaspardovi bylo sedmdesát a jeho o čtyři roky mladší manželka trpěla astmatem. Kapverdy jim byly doporučeny pro jejich mimořádné příznivé a stabilní klima.

Marguerite nebyla jen první ženou inženýrkou v Belgii, ale také založila úspěšnou slévárnu v Gentu a později v prvním hotelu na ostrově Sal představila projekt odsolování a rané solární panely.

Ostrov Sal si zařadili na seznam svých oblíbených míst. V Belgii začali plánovat stavbu domu, který by byl nezávislý na dodávkách energie. Dům byl přepraven lodí na Kapverdy a sestaven místními dělníky a několika belgickými dělníky v letech 1965–66. K domu byla zřízena také technická část zvaná „destilka“, která zahrnovala dřevozpracující dílnu, čtyři generátory a velice důležitý solární destilátor vody.

Foto: Petr Janaš

Santa Maria, hotel Morabeza, první hotel na Kapverdských ostrovech

Otevření domu proběhlo 13. května 1967 v přítomnosti významných hostů, včetně guvernéra Kapverd admirála de Sacramenta Monteira. Vynckierovi se aktivně zapojili do života na ostrově a dál studovali problematiku odsolování mořské vody se specialisty z Nizozemska. Ostrov Sal nemá vlastní zdroj vody, což podstatným způsobem omezovalo rozvoj turistiky na tomto nádherném ostrově. Taková překážka však pro ženu, jakou byla Marguerite Massart nebyla nepřekonatelná.

V těchto exotických dálkách se jejich domov rozrostl a později poskytoval ubytování pro posádky letadel South African Airways na jejich dlouhých letech. Kapverdy byly jedním z mála afrických míst, kde se mohlo přeletět a přistát kvůli apartheidu v mnoha afrických zemích to bylo leteckým společnostem dlouho zakázáno. V roce 1967 svůj domov rozšířili a otevřeli první resort hotel na Kapverdách. Hotel Morabeza dodnes existuje a provozuje ho jejich vnučka Sophie Vynckier Marcellesi. Marguerite ztratila svého manžela v roce 1972 a o sedm let později zemřela. Na její počest je pojmenována univerzita v Bruselu.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:
Santa Maria

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz