Článek
Na tomto místě však nejde jen o ocel a hutnictví – Třinec a jeho okolí skrývá mnoho půvabných a kulturních pokladů, které stojí za to objevit.
Vendryňské vápenky
Nezáleží na tom, zda jste nadšení historici nebo jen zvědaví návštěvníci – pokud se vydáte pouhé dva kilometry po zelené turistické značce od železniční zastávky Vendryně směrem na sever, objevíte technickou památku z počátku 19. století – Vendryňské vápenky. Tyto dvě vápenné pece, známé místně jako „wopienky“, vás zavedou do doby průmyslové revoluce, kdy byly nepostradatelnou součástí rozvoje třineckých hutí. Kamenná a cihlová pec, nyní citlivě restaurované, vyprávějí příběh prastarého řemesla a jejich plameny, byť již nehořící, stále oživují atmosféru minulých dob.
Zelené srdce města
Představte si rozlehlý park o rozloze 24 hektarů, kde mohou dětí spolupracovat v lesních učebnách, sledovat ptáčky na originálních krmítkách nebo si hrát na dětských hřištích. Třinecký park, přezdívaný Zelené srdce města, je přesně tímto místem. Uprostřed tohoto zeleného ráje najdete legendární Třinecký kamínkovník, kam můžete přinést svůj malovaný kámen a na oplátku si vzít jiný. Největší lákadlo pro návštěvníky je však impozantní labyrint, dílo Petra Litváka, který je replikou slavného labyrintu z katedrály Notre-Dame v Chartres. Toto umělecké dílo s průměrem 10 metrů vás zavede na cestu dlouhou 380 metrů, která vás vtáhne svou atmosférou a propojením s přírodou.
Kostel Božího Těla
Noc 2. srpna 2017 byla pro obyvatele Třince tragická. Unikátní goticko-renesanční kostel Božího Těla v Gutech zcela vyhořel rukou žháře. Tato stavba z jedlového dřeva z let 1560 až 1564 byla kulturním dědictvím, které zahrnovalo původní vybavení a obrazy z konce 16. století. Dnes, díky obětavé práci místních a jejich veřejné sbírce, kostel znovu stojí v celé své kráse. Tesařství Antonína Papšíka pečlivě obnovilo stavbu z dubového a jedlového dřeva a své nové zvony, zhotovené Janem Felczyńským, zvoní odpuštění a naději pro všechny hříšníky i žháře.
Javorový vrch – Pohled na Ocelové město
Nad Třincem se tyčí Javorový vrch se svou úctyhodnou nadmořskou výškou 1 032 metrů. Můžete se nechat vyvézt sedačkovou lanovou dráhou z údolí Oldřichovic nebo vyrazit z obce Guty, kolem pískovcových lomů. Javorový nabízí pohled, který se nikdy neomrzí – panoramata Třinecka a rozlehlých železáren, které z výšky připomínají popis Ocelového města od Julese Verna. Na severním svahu Javorového se nachází přírodní rezervace Gutské peklo, která s jejími strmými svahy a podmanivou krásou přitahuje příznivce přírody.
V této malebné krajině, kde podmanivá melodie horských větrů doplňuje harmonii Beskyd, najdeme skryté poklady, které činí z Třince nejen město oceli, ale i město historie, přírody a kultury.