Hlavní obsah
Příroda a ekologie

Ochránce lesa a vězeň svědomí - drama bojovníka za práva přírody a lidskosti

Foto: Pixabay

Aztécký kalendář, ilustrační foto

Když Pablo López Alavez poprvé vkročil do ponurých stěn věznice ve Villa de Etla v mexickém státě Oaxaca, nemohl tušit, že za nimi stráví nejméně tři desetiletí svého života – za zločin, o němž tvrdí, že ho nikdy nespáchal.

Článek

Dnes nežije jen jako vězeň, ale jako symbol boje za práva původních obyvatel, přírody a spravedlnosti. Příběh tohoto původního obránce práv, jehož jméno vyvolává ozvěny v srdcích aktivistů po celém světě, je příběhem statečnosti, oběti a stínu bezpráví.

Slyšel volání lesa

Pablo López Alavez se narodil a vyrůstal v drobné komunitě San Isidro Aloápam, kde lidé stojí na tisíciletých tradicích, pevných jako kořeny místních borovic. Les byl jejich životem – poskytoval vodu, vzduch, rovnováhu. Pablo pochopil jeho hodnotu už jako mladý muž. „Pokud všechno zničíme, co nám zůstane?“ říkával. Byl to právě les, který rozdělil dvě sousední komunity, San Isidro a San Miguel Aloápam. A byl to zase les, který přivedl Pabla do vězení.

V 80. letech se spor o půdu a práva na kácení stromů mezi těmito dvěma vesnicemi stal osudným. Zatímco San Miguel dostalo povolení k těžbě, San Isidro, Pablo a jeho komunita stáli na opačné straně – chránili les, vodu a samotné srdce své půdy. „Trvá dvě hodiny pokácet strom, ale celé půlstoletí, než další naroste,“ říká Pablo. Jeho hlas pro ochranu přírody se však stal nepohodlným. Nepřátelé začali vnímat jeho zapojení jako hrozbu. A hrozba, jak se brzy ukázalo, musela být umlčena.

Den, kdy ztratil svobodu

Byl 15. srpen 2010, když život Pabla Lópeze Alaveze zcela změnil směr. Jel ve svém autě se svou ženou a malým vnukem po cestě blízko San Isidro, když ho zastavila dodávka. Maskovaní muži s puškami ho vyvlekli z vozidla a unesli. „Zabijte ho,“ zaslechl hlas jednoho z mužů, když ho vrhli na zem poblíž San Miguelu. Pablo odpovídal na výhrůžky: „Jestli už jste se rozhodli, zmáčkněte spoušť,“ odpověděl klidně. Kulka však nepřišla. Místo toho byl surově zbit a předán místní policii, která ho okamžitě obvinila z vraždy dvou lidí ze San Miguelu – údajného zločinu spáchaného před třemi roky.

Pablo tvrdí, že v době vraždy v roce 2007 pracoval na stavbě v komunitě vzdálené osm hodin. Měl svědky i policejní potvrzení, že tam skutečně byl. Přesto všechno byl bez důkazů odsouzen – jak tvrdí OSN a mnohé organizace na ochranu lidských práv – na základě vykonstruovaných důkazů a rasistických předsudků. Dostal trest 30 let vězení.

Symbol boje za spravedlnost

„Ztratil jsem všechno, co jsem budoval ve své komunitě,“ říká dnes Pablo, jehož hlas místy přerušuje smutek. „Moje rodina musela opustit svůj domov, jsou nuceni žít v pronajatém domě ve městě. Moje děti nemohly dokončit školu, protože musely začít pracovat, aby pomohly přežít.“

Pablo se nevzdal. Za zdmi vězení bojuje a taky apeluje. Pracuje rukama, vyrábí nábytek a ve svých chvílích uvažuje nad frázemi na zdech vězeňské cely: „Pomalu, ale jistě,“ stojí tam. Zatímco jeho ruce zpracovávají dřevo, jeho mysl počítá čas – přesně 14 let, 7 měsíců a 25 dní, kdy mluvil s novináři. Nejen roky, ale celý život jeho rodiny se rozpadl pod tíhou křivd.

Není sám. Od organizace Front Line Defenders po OSN přicházejí výzvy k jeho propuštění. V roce 2017 označila Pracovní skupina OSN pro svévolné zadržování jeho uvěznění za vykonstruované a přímo spojené s jeho obranou práv na les a půdu. Stejný názor sdílejí desítky organizací: Pablo López Alavez není jen vězeň – je obětí systematického útlaku vůči domorodým vůdcům a ekologickým aktivistům v Mexiku.

Kriminalizace obrany přírody

Příběh Pabla není jen příběhem jednoho muže. Je to příběh širšího systému, který se v Mexiku stále více obrací proti těm, kdo stojí proti moci a chamtivosti. Obránci životního prostředí, obhájci práv původního obyvatelstva i aktivisté čelí násilí, pronásledování a často i smrti. Pablo je jedním z mnoha, kteří se ocitli v konfliktu s korupčním státním aparátem, propleteným se zájmy nadnárodních korporací a organizovaného zločinu.

„Říkají, že přinesou změnu, že napraví problémy původních komunit,“ říká Pablo, který v jednom z posledních apelů prosí mexickou prezidentku Claudiu Sheinbaum, aby splnila svůj slib spravedlnosti. „Žádám ji, aby naslouchala hlasu domorodce, který strávil 14 let ve vězení za zločin, který nespáchal.“

Bude však tento hlas vyslyšen? Bude příběh Pabla Lópeze Alaveze jednou vyprávěn jako triumf spravedlnosti, nebo jako tragické svědectví toho, co znamená postavit se mocným? O jeho osudu zřejmě nerozhodne jen mexická vláda, ale i mezinárodní solidarita, která volá, aby byl tento příběh přepsán spravedlností, nikoli bezprávím.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz