Hlavní obsah
Knihy a literatura

Satanské verše se vracejí do regálů indických knihkupectví

Foto: Kiran Bhat, wikimedia commons, volné dílo

Když byly Satanské verše poprvé vydány, indická vláda se rozhodla knihu zakázat, obávajíc se nepokojů. Rushdie, narozený v Indii, vždy pevně stál za tím, že jeho román nepřináší nic, co by mohlo být považováno za urážlivé či rouhačské vůči islámu.

Článek

Salman Rushdie, autor schopný vyvolat bouři slov a činů, se opět stává součástí literárního i společenského dialogu v zemi, odkud pochází. Po téměř čtyřech desetiletích od vydání jeho kontroverzního románu Satanské verše (1988), který rozdělil svět a jeho život přetvořil v dramatický boj o svobodu projevu a přežití, se kniha vrátila do indických knihkupectví. Ticho, které obklopovalo tento výtvor, nyní střídá zájem, zvědavost a snad i nová vlna diskusí.

Jedná se o dílo čistě fiktivní, zaměřené na hluboké zkoumání témat náboženství, migrace a identity.
Salman Rushdie v otevřeném dopise Gándhímu, který byl zveřejněn v New York Times v roce 1988

Satanské verše, inspirované životem proroka Mohameda a kořeněné Rushdieho typickým magickým realismem, se staly něčím mnohem větším než jen literární fikcí. Kniha poukázala na křehké hranice mezi kulturami, náboženstvím a osobní svobodou.

Její obsah však na tehdejší svět působil jako zápalka v sudu střelného prachu. V únoru 1989 reagoval íránský nejvyšší vůdce ajatolláh Rúholláh Chomejní na údajné rouhačství fatvou – náboženským výnosem vybízejícím k Rushdieho vraždě. Odměna na jeho hlavu se od té doby stala temným symbolem pro spor mezi literaturou a teokracií.

Rushdie, rodák z Bombaje, byl nucen následkem hrozeb vést desetiletý život ve skrytu, pod ochrannou rukou britského Scotland Yardu. Zatímco jeho pero neúnavně pokračovalo v psaní, život „ve stínech“ se stal inspirací i pro jeho memoáry Joseph Anton – Vzpomínky (2012), kde odhalil svůj vnitřní zápas o zachování identity a umělecké integrity.

V Indii však knihu postihl rychlý zákaz. Pod vládou premiéra Rádžíva Gándhího byla kniha Satanské verše zakázána krátce po svém vydání, když vypukly násilné protesty. Kniha nikdy neztratila svůj vliv, ale v zemi svého autora zůstala zahalena zákazem – až do letošního roku.

Podivuhodný zvrat přinesla ironie administrativní chyby. Indický zákaz importu knihy byl podle všeho založen na dokumentu, který zmizel v labyrintu indické byrokracie. Tento detail vedl k soudnímu rozhodnutí, že zákaz nemá právní opodstatnění. A tak se Satanské verše ocitly opět na pultech indických knihkupectví, kde nyní přitahují čtenáře toužící pochopit, co stálo za rozbouřenými emocemi celé generace.

Nicméně zůstalo otázkou, zda celní nařízení, které mělo být údajně vydáno ministerstvem financí, bylo vůbec kdy formálně oznámeno. Tato záhada vyplula na povrch v roce 2019, kdy indický občan Sandipan Khan podal stížnost. Khan uvedl, že se pokoušel koupit román v několika knihkupectvích, avšak bylo mu řečeno, že kniha je nezákonná. Přesto, když se snažil nalézt důkaz o oficiálním zákazu dovozu, nenašel žádné příslušné oznámení na vládních webových stránkách.

V Dillí, konkrétně v ikonickém knihkupectví Bahrisons Booksellers, se kniha ukázala jako okamžitý hit. „Satanské verše jsou nyní skladem,“ oznámili na sociálních sítích. Cena 1 999 rupií (565 Kč) je relativně vysoká podle místních standardů, ale neodradila dychtivé čtenáře. „Prodává se velmi dobře,“ uvedl nejmenovaný manažer obchodu.

Foto: Vašenka, wikimedia cpmmons, volné dílo

Dillí Indie, trh Khan Bahrison Bookseller, knihkupectví

Nicméně návrat knihy na indický trh provází těžké stíny Rushdieho osobního osudu. V roce 2022, dlouho poté, co Írán oficiálně zpochybnil fatvu, zasáhla Rushdieho tragédie. Při veřejném vystoupení v severní části státu New York byl útokem nožem vážně zraněn a přišel o jedno oko. Útočník, šestadvacetiletý Američan Hadi Matar, čelí obvinění z pokusu o vraždu druhého stupně a terorismu.

Rushdie, který přežil tento barbarský čin, opět ukazuje nezlomnost svého ducha. Jeho dílo si zachovává svou sílu i přes veškeré snahy jej umlčet. Návrat Satanských veršů na pulty v Indii jen potvrzuje, že žádné nařízení, žádná hrozba, a dokonce ani fyzické násilí nemohou dlouhodobě potlačit sílu příběhů nebo odvahu slova.

Zdroje: https://www.bbc.com/news/articles/c1lgejmr6q2o

https://www.aljazeera.com/news/2024/11/8/india-can-import-rushdies-satanic-verses-after-ban-proves

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz