Hlavní obsah

Tetování u lékaře je pro Čechy přijatelnější než u soudce

Foto: Petr Janaš, editte AI

Tetování: kde je přijatelné a kde stále vzbuzuje otazníky? Tetování se v uplynulých desetiletích stalo výrazným prvkem osobní identity a uměleckým vyjádřením.

Článek

S tím, jak se mění společenské postoje, se otázka přijatelnosti tetování v různých profesních oblastech stává stále aktuálnější. Zatímco v některých odvětvích je tetování přijímáno s větší tolerancí, jinde stále vyvolává diskuse a předsudky. Hlavním faktorem je viditelnost, obsah tetování a specifické požadavky dané profese.

V oblasti zdravotnictví došlo k velkému posunu v chápání tetování. Zdravotníci, ačkoli jsou obvykle považováni za reprezentanty důvěryhodnosti a péče, nemusí již skrývat své tetování tak důsledně jako před lety. Tetování samo o sobě nepředstavuje hygienické riziko, pokud je dodržována standardní hygienická praxe. Starší studie sice naznačovaly, že někteří pacienti mohou mít rozpačitý pocit z tetovaného lékaře, avšak moderní pacienti často považují tetování za osobní volbu, která nesouvisí s kvalitou poskytované péče.

V oblasti soudnictví a práva je situace odlišná. Soudci a právníci jsou často vnímáni jako symboly autority, nestrannosti a serióznosti. Vzhled má v této profesi velký význam, a proto může být viditelné tetování, zejména na hlavě, krku nebo obličeji, vnímáno velmi silně negativně. Ačkoli přímo neexistují zákony nebo předpisy, které by zakazovaly tetování u právnických profesí, společenská očekávání a normy hrají významnou roli.

Takzvané „job stoppers,“ tetování na hlavě, krku a rukou, zůstávají v řadě profesí stále problematické. Obzvláště v diplomatických službách, bankovnictví nebo vyšších manažerských pozicích mohou být viditelná tetování vnímána jako neprofesionální. Nicméně růst individuálního sebeprezentace a diverzity na pracovištích začíná tyto normy pomalu měnit, zvláště mezi mladšími generacemi zaměstnavatelů a zaměstnanců.

Foto: Brett Sayles , Pexeles

S rozšířením tetování jako uměleckého vyjádření a formy sebeidentifikace se očekává, že akceptace napříč profesemi bude nadále růst. Tetování, které je diskrétní a vkusné, je již nyní v mnoha oblastech přijímáno s větší tolerancí. Důležité však je, aby tetování neobsahovala urážlivé, vulgární nebo kontroverzní motivy.

Budoucnost přijetí tetování v profesním světě se bude pravděpodobně vyvíjet směrem k větší otevřenosti a akceptaci osobní identity, přičemž klíčový bude respekt ke kulturním a profesním standardům. V některých oblastech možná ještě potrvá, než bude tetování vnímáno jako zcela běžné a přijatelné, ale obecný trend směřuje ke zvýšení respektu k individuálním volbám.

Tetování má za sebou dlouhou a pestrou historii. Od rituálních a duchovních významů v tradičních kulturách po současné trendy západní společnosti, tetování zůstává fascinujícím fenoménem, který zasahuje do mnoha aspektů života.

Historie tetování

Tetování je praxe stará tisíce let, s důkazy o její existenci u různých starověkých civilizací, jako byli Egypťané, Polynésané nebo Japonci. Každá kultura vkládala do tetování jiný význam – od ochranného amuletu a práva dospělosti až po formu trestu či stigma. V Evropě byly zpočátku tetování považována za znak exotiky a pak za symbol rebelství.

Podle nedávných průzkumů a dat je země, která vede v podílu potetovaných lidí v populaci, Itálie. Zde jsou přibližná procenta potetovaných obyvatel v několika zemích. Data se mohou mírně lišit v závislosti na zdroji a roku průzkumu, ale trend je konzistentní:

1. Itálie: Přibližně 48 % populace má alespoň jedno tetování.

2. Švédsko: Přibližně 47 % populace.

3. Spojené státy: Přibližně 46 % populace.

4. Austrálie: Přibližně 43 % populace.

5. Argentina: Přibližně 43 % populace.

Je zajímavé, že zatímco v Itálii má vysoké procento lidí tetování, často mívají jen jedno. V zemích jako USA nebo Švédsko je sice celkový podíl potetovaných o něco nižší, ale lidé, kteří tetování mají, mívají v průměru více tetování na osobu.

Také v umístění tetování se projevují určité tendence, i když opět s velkou individuální volností: Muži: Častěji volí větší plochy jako celé paže, ruce lýtka, záda, hrudník. Tendence k tetování, které pokrývá větší části těla a je viditelnější. Ženy: Preferují zápěstí, kotníky, předloktí, žebra, ramena, klíční kosti, za uchem nebo stehna. Často volí menší a diskrétnější místa, i když trend velkých tetování (např. květinové rukávy nebo zádová tetování) je u žen stále populárnější.

Foto: Anna Shvets, Pexeles

Existují různé techniky tetování, které se liší podle kultury a technologie. Tradiční metody můžou zahrnovat ruční ťukání tzv. hand-tapping, jak tomu je např. na Samoi nebo ve Filipínách, nebo používání trnů a přírodních barviv. Moderní tetování se provádí pomocí elektrických strojků, které umožňují jemnou práci a širokou paletu barev.

Odhad podílu potetovaných lidí v České republice k roku 2025 by vypadal takto:

S ohledem na stabilní růst popularity tetování v posledních letech, celosvětové trendy a rostoucí společenskou akceptaci, lze s vysokou pravděpodobností odhadovat, že podíl potetovaných obyvatel v České republice k roku 2025 přesáhl hranici 30 % a blíží se k 35-40 % populace.

V dnešní době si tetování nachází cestu přes všechny vrstvy společnosti, od umělců a sportovců až po manažery a lékaře. Motivy sahají od minimalistických symbolů po složité realistické portréty. Mezi nejoblíbenější motivy patří květiny, zvířata, geografické a abstraktní vzory, a to na místech jako jsou předloktí, záda, stehenní svaly nebo žebra.

Tetování jako forma umění a self-expression představuje fascinující oblast spojenou s osobními příběhy. Bez ohledu na to, proč se lidé rozhodnou pro tetování – ať už je to estetické potěšení, osobní význam, nebo módní trend, je dobré respektovat různorodost a individuální volby, které dělají každé tetování jedinečným.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz