Hlavní obsah
Cestování

Ztracené město Heliké

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: Petr Janaš

Město, které podle starých řeckých bájí zmizelo v hlubinách moře před více než dvěma tisíci lety.

Slunce se pomalu noří do azurových vod Korintského zálivu, když náš malý člun přistává u pobřeží. Vzduch je prosycen vůní moře a písku. Jsem zde, abych se vydal po stopách legendárního města Heliké.

Článek

Můj kamarád, a dnes můj průvodce, Nikos, mě vítá s úsměvem vrásčitým od let strávených na slunci při archeologických vykopávkách. Jeho oči září mladistvým nadšením, když mi říká: „Vítej v Řecku.“ Vede mně k domku na pobřeží, jehož prosté zdi teď ukrývají poklady minulosti.

Příběh Heliké začíná v dávných dobách antického Řecka, kdy bylo toto prosperující město náhle smeteno z povrchu země. Legendy praví, že se tak stalo v jediném okamžiku, kdy rozhněvaný bůh Poseidon udeřil svým trojzubcem a nechal město pohltit mořem. Od té chvíle se Heliké stalo předmětem nesčetných spekulací a fantastických teorií.

Archeologové a historici se po celá desetiletí věnovali intenzivnímu pátrání po ztraceném městě Heliké. S neúnavnou pílí a nadšením pročítali starobylé texty, pečlivě zkoumali každý řádek antických spisů a hledali sebemenší zmínku či náznak, který by je mohl přivést blíže k odhalení tajemství tohoto místa.

Hodiny a hodiny trávili v prašných knihovnách, obklopeni svitky a rukopisy, ponořeni do dávno zapomenutých příběhů a legend. Každá nová stopa, každý střípek informace rozněcoval jejich představivost a poháněl je vpřed. Někteří věřili, že město leží pohřbené hluboko pod mořským dnem, jiní ho hledali v bažinách či na pevnině.

S postupem času se hledání Heliké stalo téměř posedlostí. Archeologové trávili dlouhé měsíce v terénu, potápěči prozkoumávali mořské dno a geofyzici nasazovali nejmodernější technologie.

Uvnitř domku se přede mnou otevírá fascinující svět archeologů. Na stěnách visí mapy a nákresy, které znázorňují předpokládanou polohu Heliké. Vitríny jsou plné střepů keramiky, mincí a dalších artefaktů, které byly vyzvednuty z okolní půdy i mořského dna. Každý z těchto předmětů je svědkem dávno zaniklé civilizace.

„Město Heliké bylo proslulé svým chrámem zasvěceným Poseidonovi,“ vysvětluje Nikos, zatímco ukazuje své poklady. „Bylo to významné centrum achajské ligy a podle všeho bylo bohaté a mocné.“ Jeho hlas trochu ztichne, když dodává: „Ale legenda také praví, že když obyvatelé rozhněvali boha moří, seslal na ně zemětřesení a město pohltily vlny.“ Věřím mu každé slovo.

Následující den vyrážíme na průzkum okolí už za úsvitu. Ranní opar se vznáší nad zátokou jako závoj tajemství, který pomalu odkrýváme. Kráčíme po pláži, kde písek pod našima nohama možná ukrývá střepy starověké keramiky. Nikos nás vede k místu, kde před lety tým vedený slavným archeologem Spyridonem Marinatosem prováděl vykopávky.

„Marinatos věřil, že Heliké leží pod mořem,“ vypráví Nikos, zahleděný do dáli, zatímco stojíme na místě, kde se možná kdysi tyčily hradby starověkého města. „Strávil roky hledáním pod vodní hladinou. Ale my jsme zjistili, že pravda může být jiná, možná ještě víc fascinující.“

Odpoledne se přesouváme k místu současných vykopávek. Slunce nemilosrdně praží, ale nadšení archeologů, všeho věku, pracujících právě na místě je nakažlivé. Zde, několik set metrů od pobřeží, odkryli pozůstatky starověkých budov. Procházím kolem odkrytých základů domů, ulic a náměstí, a před očima se zřetelně zjevuje obraz města.

„Zdá se, že Heliké nezmizelo v moři, jak se dlouho předpokládalo,“vysvětluje Nikos vzrušeně, zatímco nás vede mezi vykopávkami. „Výzkumy naznačují, že bylo pohřbeno pod nánosy bahna. Zemětřesení pravděpodobně způsobilo, že se půda pod městem propadla a zaplavila ho laguna. Časem se laguna změnila v bažinu a ta byla postupně zanesena.“

Když se slunce sklání k obzoru, stojíme na kopci s výhledem na údolí, kde kdysi Heliké stálo. V měkkém večerním světle krajina vypadá téměř magicky. Nikos ukazuje na místa, kde byly objeveny zbytky chrámů a domů. „Heliké nám stále odhaluje svá tajemství,“ říká a jeho hlas plný úcty k historii, kterou pomáhá odkrývat. „Každý rok objevíme něco nového. Každý nález je jako další dílek skládačky, který nám pomáhá porozumět celému příběhu.“

S padající tmou se vracíme do přístavu, plný dojmů z cesty za ztraceným městem. Heliké možná zmizelo z povrchu země před tisíci lety, ale jeho příběh žije dál. V písku na plážích, v hlíně, všude. A já měl to štěstí být součástí jeho odhalování, byť jen na krátký, kratičký okamžik. Odjíždím s pocitem, že jsem se dotkl historie. A s vědomím, že Heliké, ať už leží kdekoli, bude i nadále inspirovat generace archeologů, historiků a snílků, kteří se budou snažit rozluštit jeho tajemství. Protože v tom spočívá kouzlo archeologie – v nekonečném hledání, objevování a porozumění našemu světu a nám samotným.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz