Hlavní obsah
Umění a zábava

Návrat ARP 2600

Foto: Petr Mach

Virtuální reinkarnace ARP 2600

Historie se často opakuje a hudební nástroje nejsou výjimkou. Legendární syntezátor ARP 2600, který definoval zvuk 70. let, se po desetiletích znovu objevuje na scéně, starý a přesto nový, moderní.

Článek

Tento ikonický nástroj, známý svou všestranností a unikátním analogovým zvukem, se vrací v nových reedicích, aby zaujal další generaci hudebníků. Cyklus hudební evoluce pokračuje a staré technologie nacházejí své místo v moderní tvorbě, čímž dokazují, že v hudbě se starší prvky vracejí a znovu rezonují.

Při pohledu na obrázek si možná někteří říkají, co to má být? V textu se píše o hudebním nástroji a na obrázku je nějaká přístrojová deska raketoplánu z daleké budoucnosti. A nejsou až tak daleko od pravdy. Design původního ARP 2600 byl inspirován armádou, měl robustní kovové oddolné tělo, což je praktické pro turné, které si mnohdy nezadá s válečnými podmínkami. A krom toho, kdo by neznal droida R2-D2 ze Star Wars. Ten byl nadabován právě tímto nástrojem.

ARP 2600 je subtraktivní syntezátor poprvé vyrobený společností ARP Instruments v roce 1971. Vyráběl se zhruba deset let a dnes patří společnosti Korg. Sedmdesátá léta jsou hudební éra elektronických analogových klávesových nástrojů a ARP 2600 je jednou z ikon tohoto období. Jen pro dobový kontext, tomuto období předcházela éra elektrických klávesových hudebních nástrojů, třeba Fender Rhodes a za ním následovala éra elektronických digitálních klávesových nástrojů, třeba Yamaha DX7.

ARP 2600 je nástroj oblíbený napříč mnoha žánry, od ambientu a elektroniky až po rock a pop. V elektronické hudbě ho použili například Kraftwerk, kteří ho využívali na svých průkopnických albech, nebo Jean-Michel Jarre, který s ním vytvořil ambientní mistrovská díla jako Oxygène. V jazz-fusion žánru ho můžeme slyšet u Joea Zawinula z Weather Report na albu Heavy Weather, kde přinesl futuristické zvukové textury. V rocku ARP 2600 najdeme u Davida Bowieho na albu Station to Station, kde přispěl k jeho psychedelickým zvukovým experimentům. V modernější hudbě, jako je elektronika a big beat, využívali ARP 2600 například The Chemical Brothers, kteří s jeho pomocí tvořili syrové analogové vrstvy.

Analogový syntezátor je přístroj, který zvuk vytváří syntézou, tedy uměle. Žádné drnčení strun, ani schvění membrán a další přirozené mechanické zdroje oscilací. Oscilátory jsou elektronické, stojí za nimi odpory, kondenzátory, elektronky nebo tranzistory. Tvarováním těchto oscilací získáváme různé barvy zvuků. Existují různé způsoby syntézy zvuku, subtraktivní je jeden z nich. K tomu tvarování zvukových vln je potřeba mnoho hejblátek, viz obrázek.

Na tom obrázku není autentický analogový ARP 2600, který byl vybaven klaviaturou, ale jeho virtuální reinkarnace, softwarový program, je to ARP 2600 digitální. Stojí za ním zajímava technologie CTM společnosti Korg, což je zjednodušeně řečeno simulace elektronických obvodů originálního nástroje. Velmi věrná simulace, nutno říct, která simuluje všechny vlastnosti tehdejších součástek, včetně různých chyb a nedostatků.

Kdybychom z dnešních moderních součástek postavili ARP 2600, zněl by jinak než ten originální, protože dnešní součástky jsou dokonalejší, stabilnější, spolehlivější a strojově přesnější. To je obecně lepší, ale do zvuku to přináší sterilitu, až moc velkou dokonalost a ty staré krásné proměnlivé zvuky plné různých harmonických vibrací pomocí moderních součástek při stejném zapojení nezískáme. Tady neplatí, že v dokonalosti je krása.

Původní ARP 2600 stál dle Wikipedie 2600 dolarů. Jestli je to zvláštní shoda názvu a ceny nebo úmysl nevím, bylo to však hodně drahé, se zohledněním inflace by to mohlo být dnešních 18 až 20 tisíc dolarů. V roce 2020, tedy téměř 50 let po uvedení na trh a 40 let po opuštění trhu, Korg vydal jednorázovou věrnou a vylepšenou reprodukci. ARP 2600 FS za 3900 dolarů. Jen se po ní zaprášilo.

Foto: Korg

ARP 2600 FS

V roce 2021 vydal zmenšenou edici ARP 2600 M za cca 1800 dolarů a u nás se prodával za 45 tisíc korun. A konečně letos 2024, Korg vydal softwarovou věrnou emulaci za 150 dolarů.

Tímto se tento jedinečný syntezátor dostává k nám, obyčejným lidem. Nejen že si můžeme konečně udělat věrné zvuky, které Michael Jackson použil ve své známé skladbě Thriller, nebo udělat věrnou basovou linku skladby Borderline od Madony, ale hlavně si můžeme dělat svoje vlastní zvuky, které ještě nikdy nikdo neslyšel. A tím se také naučit syntézu zvuku, protože ARP 2600 je na to prý vhodný a je to s ním jednoduché. Při pohledu na ten složitý panel se mi tomu sice nedaří moc věřit, ale určitě to zkusím.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz

Doporučované

Načítám