Článek
Kamarád Polák, říkejme mu Artur, je skoro stejně starý jako já. Teď by si měl vzít hypotéku, aby ji doplatil ještě v produktivním věku a měl už potom na důchod klid. Jestli jsem ho dobře pochopil, Poláci můžou mít hypotéku rozloženou i na 35 let, my snad jen na 30. Těch 35 let je doba, po kterou on s přítelkyní plánují hypotéku splácet.
Artur pracuje v nadnárodní firmě ve Varšavě a s partnerkou patří do nejvyššího příjmového decilu v Polsku. To znamená, že nejméně 9 z 10 domácností v Polsku má menší platy než oni. Bohatě to stačí na pohodlný život plný kvalitních věcí a cestování. Má to jednu jedinou vadu. Artur a jeho partnerka nemůžou sehnat vlastní bydlení. A to i přesto, že byty ve Varšavě jsou mnohem levnější než v Praze.
Artur by rád koupil třípokoják v širším centru, raději 90 než 70 m2, ale bral by i menší byt, když bude hezký. Nemá žádné přehnané požadavky. Má to být bydlení, ve kterém půjde vychovat dvě děti a nezabít se u toho. Říkal jen, že nechce bydlet u letiště nebo někde na periferii Varšavy.
Ukázal mi stránku, kde hledají bydlení všichni Poláci. Byty, které splňují jeho kritéria, stojí většinou 1,6-2 miliony zlotých. To je 9-11,5 milionů korun. Vzácně se objeví vyhovující byt třeba za 1,3 milionů zlotých. To je 7,6 milionů korun. Artur říkal, že u nich se provize realitce většinou přičítá až k této ceně, takže přidejte další minimálně 2 procenta. Rázem máte spodní hranici kolem 8 milionů korun. Teď vidíte, že to Poláci sice mají v hlavním městě levnější, ale ne zas o tolik. Statistika sice tvrdí, že Čech potřebuje 13,3 ročních mezd na průměrný byt a Polák jen 8, ale drahé to mají ve skutečnosti oba.
Ještě jedna zajímavost. Kdyby chtěl Artur bydlet v nějakém pěkném tradičním cihlovém činžáku, jaké máme třeba v centru Prahy, musel by si připravit aspoň 2,5 miliony zlotých za byt stejné velikosti. Tyhle byty jsou tam stejně drahé jako v Praze, protože jich je málo. Pro normálního člověka to není.

Śródmieście, asi nejlepší a nejdražší čtvrť ve Varšavě
Skromnější Artur hledá v novostavbách. Ve Varšavě se staví daleko víc než u nás v Praze. Řekli byste, že volných bytů proto bude hodně? Jste vedle jak ta jedle. Hned, jak se objeví byt za rozumnou cenu (takže za takovou, u které i Artur doufá, že ji jakž takž zvládne 35 let splácet), volá makléřům třicet nebo klidně i padesát zájemců. Artur říká, že když na inzerát z dopoledne zavolá až večer po práci, už je to zbytečné. Nedají mu ani prohlídku. Ceny bytů tam teď rychle rostou, jak je tlačí nahoru zájem. Všichni, co by chtěli byt za 1,6 milionů, volají na byty za 1,3 milionů a doufají, říká Artur. Za ten byt pak třeba někdo dá i o něco víc, kdo ví.
Artur s přítelkyní byli asi na dvaceti prohlídkách. Chování makléřů je kapitola sama pro sebe. Vzpomíná, jak v lednu ve velkých mrazech čekali na makléře venku před domem 30 minut. O tolik se opozdil. Když přišel, bez omluvy je vzal nahoru k bytu, dal jim 10 minut a ještě byl nepříjemný. Dával jim najevo, že ho to obtěžuje. Běžně se jim stává, že jdou na prohlídku a makléř se jim pak už neozve a ani nezvedá telefon.
To nejhorší jsou ale banky. Víte, když se říká, že Poláci už mají dneska kolikrát lepší platy než my Češi, je to pravda. Artur i jeho partnerka berou peníze, které by na těch „top 10 %“ stačily i v Praze. Taky už jsme si řekli, že je pravda, že byty ve Varšavě jsou levnější než v Praze, i když ne o moc. Jenže mladé Poláky, kteří nekupují nové bydlení tak, že nejdřív můžou prodat nějaké staré, čeká v bance šok. Na hypotéku mi nabízejí úrokovou sazbu 8,3 procent, stěžoval si Artur. Polsko má úplně jiné sazby než my. Vůbec jsem to netušil.

Čtvrť Praga-Północ v centru Varšavy
Je to důležité. Tahle hra čísel udělá hrozně moc. Artur a jeho partnerka musí mít našetřeno 20 % z ceny nemovitosti. Zbytek jim dá banka na ten šibeniční úrok. My Češi máme teď hypoteční sazby kolem 5 % a najdete i lepší nabídku. Tady je ten zakopaný pes. Artur si může dovolit dovolenou pětkrát v roce, ale hypotéky se bojí. Potřeboval by si půjčit aspoň 6,5 milionu v českých korunách.
Když si Čech půjčí 6,5 milionu na 30 let, s úrokem 5 %, měsíční splátku má 34 893 korun.
Když si Polák půjčí to samé, s úrokem 8,3 %, měsíční splátku má 49 061 korun.
I když si to Artur roztáhne na 35 let, bude splácet 47 590 korun. S poplatky a pojištěním by ho tak bydlení ve vlastním třípokojáku vyšlo měsíčně třeba na 60 000 korun. Artur si ale možná bude muset půjčit ještě víc a splátka bude ještě dražší. Už to, že s partnerkou museli tak 1,5 milion našetřit z nuly, muselo stát hodně sil a nervů. Kolik znáte lidí, co by tolik peněz dokázali našetřit? Já moc ne. I tak má Artur problém na hypotéku dosáhnout.
Právě proto hledají s partnerkou bydlení v novostavbách, aby byl byt už zařízený a nový. Když dají všechny svoje úspory jako vklad do hypotéky a budou mít takhle vysokou splátku, na žádné nákupy a rekonstrukce by už neměli. Nejhorší je, že i tyhle starosti většině Poláků přijdou jako sci-fi. Protože vydělávají o dost méně a na byt ve Varšavě můžou zapomenout. Připomíná vám to naše problémy v Česku?
Polákovi je k ničemu, že byt, co v Praze stojí 135 tisíc na metr, on koupí za 100 tisíc. Když ty peníze nemá hotově nebo z prodeje jiného bytu, musí si vzít tak drahou hypotéku, že se nám o tom ani nezdálo. Celkově by měl Artur bydlení pořád levnější než já, ale vstupní podmínky jsou pro něj horší.
Takže když tady naříkáme na drahé bydlení, nemá smysl dívat se závistivě k Polákům. Je to jenom hra s čísly. Mladí v Polsku to mají stejně těžké, jako my tady.
Anketa
Zdroje:
Život v Česku a v Polsku
https://www.otodom.pl/
https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/cesko-ma-nejdrazsi-bydleni-v-evrope-na-porizeni-noveho-bytu-je-v-prumeru-potreba_2408061716_tko
https://www.idnes.cz/finance/hypoteky-a-pujcky/hypoteka-nemovitosti-swiss-life-hypoindex-sazby.A250306_112755_pujcky_sov
Hypoteční kalkulačka - https://www.kalkulackahypoteky.cz/