Článek
Vzhledem k tomu, že se blíží Vánoce, tak nyní bude mnoho lidí řešit nelehký úkol jak (jakou) vybrat čtečku knih (e-knih).
Každý má při nákupu různá kritéria. Pro někoho může být limitujícím faktorem pořizovací cena čtečky, někdo je zas ochoten připlatit a preferuje lepší displej a hitech funkce. Kromě ceny a funkcí, také záleží na tom, pro koho vlastně čtečku kupujete, někdo je technicky méně zdatný nebo neumí anglicky, takže ocení čtečku s jednoduchým uživatelským prostředím, které je i v češtině a někdo, například student ocení čtečku, která mu navíc nabídne i překladové slovníky a podporu výuky cizích jazyků. A v této menší džungli funkcí, různých značek čteček e-knih se vám bude snažit pomoc tento článek.
Na co se určitě zaměřit při koupi čtečky e-knih
Než se rozhodnete pro koupi nějakého konkrétního modelu čtečky e-knih, měli byste se zajímat o tyto základní parametry a charakteristiky, které jsou pro výběr čtečky e-knih důležité. Základem je určitě cena, ale ta je variabilní a záleží na každém, kolik si může dovolit investovat do nákupu čtečky e-knih. Nicméně při koupi byste se měli řídit pravidlem, že není dobré za každou cenu šetřit, než koupit levně špatnou čtečku e-knih, tak raději nekoupit žádnou nebo si připlatit.
Základní parametry, které byste měli sledovat při koupi čtečky e-knih
- Typ displeje – na čtečce se přeci hlavně čte, proto se musí písmenka krásně vykreslovat, jde tedy o jeden z nejdůležitějších parametrů. V dnešní době jsou již většinou displeje čteček od nejlevnějších až po ty dražší na velmi dobré úrovni. Ale stále je v nich rozdíl. Ty nejlevnější modely čteček e-knih používají starší technologii a jsou většinou osazeny E Ink displeji technologie Pearl, dražší modely mají již E Ink displeje technologie Carta. Novější displeje mají ostřejší vykreslení písmenek, lepší kontrast (bílá je bělejší, černá černější) a většinou mají i větší rozlišení, což znamená, že do stejně velké plochy displeje se vejde více pixelů a díky tomu je obraz jemnější.
- Velikost displeje – Čím větší displej tím více možností se nabízí pro čtení dokumentů. Pro běžnou beletrii doporučuji volit minimálně displej o velikosti 6“. Čteček s displejem této velikosti je na trhu nejvíce a v tomto směru je tedy z čeho vybírat. Dále se nabízí pár modelů s displeji o velikosti 6,8“, 8“ a více, jde o modely dražší. Jejich výhoda je jasná, velký displej, na který se vejde více informací a čtenář nemusí, tak často otáčet stránky. Především je mnohem pohodlnější na těchto displejích číst odborné e-knihy a dokumenty ve formátu PDF. Co bych vám ale doporučil, na PDF si raději pořiďte nějaký tablet s větším displejem nad 7“ palců, budete mít možnost si dělat poznámky a hlavně se vám dokument v PDF vejde na displej a operace s ním bude rychlá.
- Osvícení displeje – Toto je jednoduché, buď má čtečka osvícení displeje, nebo nemá. Levnější modely tuto funkci nemají a není pravidlo, že všechny dražší tuto funkci mají. Z osobní zkušenosti vám mohu říct, že osvícení displeje posouvá prožitek ze čtení e-knih někam dále. Čtečky e-knih s možností osvícení displeje, mají v displeji speciální vrstvu, která vede světlo z diod, které čtenář nevidí. Tyto diody osvětlují displej, ale nejde o klasické svícení jak je tomu u displejů PC, telefonu a tabletů. Toto světlo nesvítí proti očím, ale je vedenou již zmíněnou speciální vrstvou. Díky tomu osvícení je velmi příjemné a neunavuje ani neničí tolik oči. Čtenář má možnost osvícení regulovat, a pokud se zhorší světelné podmínky v prostoru, kde právě čte, může si zvýšit osvícení displeje a tím pádem lépe vidí na displej. V noci při čtení nemusíte rušit manželkou světlem nebo lampičkou. Ale upřímně cokoliv v noci jasně svítí do očí, není úplně to skvělé pro oči, takže stále doporučuji za úplné tmy si přisvítit lampičkou. Pro náruživého čtenáře, nebo jestli neřešíte cenu doporučuji připlatit a koupit čtečku s osvícením displeje. Jestliže máte hluboko do kapsy nebo čtečku kupujete někomu, kdo tak často nečte, nebojte i se čtečkou bez osvícení uděláte hodně parády.
- Rozměry a váha – Je logické že čtečky s menším displejem jsou také lehčí. Mohu říct, že většina nabízených čteček e-knih má již rozumnou váhu a nejsou v ní tak velké rozdíly, aby se mělo rozhodovat ve výběru podle váhy.
- Ovládání čtečky – Levnější modely čteček nabízí pouze ovládání tlačítky, čtenář si na tento typ ovládání rychle zvykne, jediné úskalí je v zadávání textu. Pokud předpokládáte, že čtenář bude velmi často zadávat nějaké poznámky, vyhledávat v textu atd., tak ovládání tlačítky není nejvhodnější. V tomto případě je opravdu velmi zdlouhavé zadávat nějaké texty. Pokud předpokládáte, že uživatel bude často zadávat text případně označovat nějaké slova v textu například, aby zjistil jeho překlad (ano čtečky podporují i slovníky), tak raději připlaťte do čtečky s dotykovým ovládáním. Obecně čtečky s dotykovým ovládáním jsou lépe ovladatelné a nějaké operace uživatel udělá rychleji a pohodlněji než na čtečce, která má jen tlačítka.
- Velikost vnitřní paměti – většinou v základu již mají všechny čtečky vnitřní paměť kolem 4GB, to už je opravdu dost místa pro e-knihy. Některé modely čteček nabízí rozšíření této paměti pomocí dalších karet formátu MicroSD. Jestliže lze rozšířit paměť čtečky, tak většinou až do velikosti 32GB. Z mého pohledu 4GB je opravdu již dostatek paměti nicméně mohou se najít čtenáři, kteří ocení, že ve čtečce si mohou nosit tisíce e-knih nebo dokumentů .-)
- A mnoho dalších rad naleznete v celém článku níže:
--------------------------------
Celý článek
Celý článek naleznete přímo na Ebooky.cz zde: https://www.ebooky.cz/pruvodce-vyberem-ctecky-e-knih-nejen-pod-stromecek/, který s mnohaletou láskou provozuje autor tohoto článku.