Článek
Harry Potter se stal ve své době fenoménem, který minul jen málokoho. Důkazem mi budiž všichni fanoušci po celém světě, kteří po knižní sérii dostali tu filmovou a v tuto chvíli očekávají její návrat v seriálové podobě. I když u té mám své pochyby, jestli je vůbec na co se těšit. Každopádně u televizních obrazovek tahle oblíbená série nezůstala a atakovala také naše poličky nejen v podobě vlastních výstavních hůlek a podobizen milovaných postav, ale také se dočkala několika velmi zajímavých setů oblíbené dánské stavebnice.

Nevím jak pro vás, ale pro mě byl Bradavický hrad vždycky něčím fascinujícím. Živé obrazy, pohyblivá schodiště, temná sklepení, a to nemluvím o předmětech, které se na téhle Škole čar a kouzel vyučovali. Ústřední místo celé série, kterému vdechlo život i podobu filmové plátno, dokázalo mnohým učarovat. Proto není divu, že v oficiálním LEGO obchodě najdete ne jeden, ne dva, ale rovnou tři různé verze tohohle nezapomenutelného místa.

Prvním z nich je obří stavebnice 16+ Bradavický hrad (71043) pyšnící se čtveřicí minifigurek samotných zakladatelů. Příkladem další je pak Bradavický hrad: Velká síň (76435), která je součástí série modulárních 10+ stavebnic sestavitelných do plnohodnotného hradu určeného pro minifigurky. Posledním setem, a pro mě zároveň nejzajímavějším, je pak Bradavický hrad a okolí (76419), který patří stejně tak jako již recenzované Kouzelnické obchody v Příčné ulici (přečíst si můžete zde) mezi výstavní miniatury a stavebnice z řady 18+.

Pro mnohé bude milým překvapením, jak moc je tento model detailní. Na jezeru se vznáší loď Kruvalu, vzadu za skleníky se schovává Vrba mlátička demolující létající auto, naproti ní v druhém rohu přilétá kočár Krásnohůlek a na vše dohlíží zlatá minifigurka sochy samotného architekta Bradavic. Všemu pak dominuje zmenšený model hradu zahrnující nejen astronomickou věž, velkou síň, nádvoří, mosty či hlavní věž, ale navíc pod sebou ve skále skrývá Tajemnou komnatu či učebnu lektvarů.

Celý tenhle kostičkový model byl rozdělen do dvaceti dvou očíslovaných pytlíků, které se skládají za použití manuálů rozděleného na dvě větší knihy. A zatímco u předchozí stavebnice jsem si chválila rozdělení celé stavebnice do několika menší návodů, tak tady bych ráda zmínila, že práce se dvěma většími a silnějšími kousky rozhodně nebyla stejně tak příjemná. Takové manuály mi přijdou na jednu stranu velmi nepraktické, neforemné a zabírají zbytečně moc místa na pracovním stole a následně i ve skříni. Naskenovala jsem si proto QR kód z manuálu do aplikace v mobilu (a taky do profilu na oficiálním LEGO shopu, abych získala body za vlastnictví stavebnice) a využila jsem k zobrazení návodu ten. V mobilní aplikaci, alespoň v tomhle případě, je vše zobrazeno hezky ve 3D, takže v místech, kde byste v tištěné verzi tápali, kam přesně potřebnou kostičku zacvaknout, tak v té elektronické můžete vše hezky otáčet, natáčet, přibližovat i posouvat. A i když taková stavba sežere dost baterky, tak se jedná o velmi příjemný zážitek. Rozhodně si však nezapomeňte v takovém případě prolistovat i ten fyzický návod, protože v něm opět najdete zajímavé vysvětlivky k jednotlivým částem stavebnice.

Bradavický hrad a okolí je skvělá stavebnice, která vám sice schramstne několik hodin života, ale ten výsledek za to ve finále opravdu stojí. Osobně mě nikdy nepřestane překvapovat, jak za použití několika druhů kostiček někdo dokáže vymyslet něco tak, nebála bych se říci, až úchvatného a detailního. Jen tedy přemýšlím, jak z toho hradu budu jednou dostávat prach, protože ten se dokáže dostat kamkoliv.
