Hlavní obsah
Hry

Smíšený les: Výlet do přírody za každého počasí

Foto: Petra Kotrbová

Kdo se bojí nesmí do lesa…

Článek

Deskové hry jsou rozhodně jednou z nejzajímavějších činností, kterým se člověk může věnovat ve chvíli, kdy nejde proud, nebo když chce trávit společný čas s přáteli či rodinou, zatímco venku leje jako z konve. Vlastně to není vůbec špatná varianta trávení času, když je venku hic jak v pekle a představa dalšího klikání myší vás děsí víc než nečekaná návštěva tchyně. A pokud si při tom trochu procvičíte mozkové závity, je to značka ideál.

Smíšený les je karetní hra s velmi povedenými ilustracemi a chytlavou hratelností. Jak už její název napovídá, hráči se budou pohybovat na území lesů, které sami prostřednictvím „nakoupených“ karet nechají vyrůst podle svých vlastních představ a možností. V balíčku se nachází 66 karet stromů a 92 karet s faunou a další flórou, které tvoří jádro samotné hratelnosti spolu s herní deskou mýtiny, pěti kartami jeskyně a třemi kartami zimy. Cíl hry? Získat co nejvíce bodů, než nastane třetí zima.

Foto: Petra Kotrbová

Malá krabice pojme celkem velké množství komponent.

Na začátku každé hry se z balíčku náhodně odstraní počet karet podle toho, kolik je hráčů. Pokud například hrajete ve dvou, odstraníte 30 karet. Následně zbývající karty rozdělíte na tři části. Jednu z nich vezmete, náhodně do ní zamícháte dvě karty zimy a tu třetí položíte na vrch. Tato část balíčku bude taková trochu časovaná bomba, protože na ni umístíte zbylé dvě třetiny karet, takže bude úplně vespod. Jakmile odhalíte všechny tři karty posledního ročního období, hra okamžitě končí. Žádné dokončování tahu nebo kola. Čeká vás už jen sčítání bodů, zatímco si váš protějšek potměšile mne ruce a vy děkujete duchům lesa, že jste se nevsadili o to, kdo bude příští měsíc mýt nádobí.

Foto: Petra Kotrbová

Nalevo karty zimy, napravo strana manuálu s popisem jednotlivých částí karet.

Než však dojdete do tohoto nezvratného bodu, čeká vás cca hodinka (po pár hrách nám ve dvou trvala jedna seance dokonce jen půl hodiny) během které budete nejen obdivovat jednotlivé ilustrace, ale hlavně si lámat hlavu nad tím, kdy jakou kartu vyložit a jak nejlépe zkombinovat zvířata a rostliny, abyste z toho vytěžili co nejvíc. V krabici se nachází 14 přehledových karet s vysvětlivkami pro jednotlivé mechaniky. Nemusíte ale panikařit, že by šlo o něco extrémně složitého, i když moje drahá polovička při první přípravě hry vypadala, jako by ji čekala zkouška z dendrologie, o které si dosud myslela, že je to spíš nějaké sprosté slovo. Všechny bonusy a efekty jsou přehledně zaznamenané přímo na kartách, kterých se týkají. Ty přehledové karty slouží jen jako vysvětlivky „pod čarou“, když si nejste jistí, jak kterou mechaniku pochopit.

Foto: Petra Kotrbová

Na herní desce mýtiny může být umístěno maximálně 10 karet.

Každopádně každý hráč může ve svém tahu provést jednu ze dvou dostupných akcí. Tou první je, že si dobere dvě karty – buď obě z dobíracího balíčku, obě z mýtiny, nebo po jedné z každého. Pokud má hráč na ruce kartu, kterou by rád vyložil, může provést druhou akci. Tedy zaplatí za daný kousek (počet karet jakožto platidla je uveden v hnědém obdélníku na dané kartě) a umístí ji do svého lesa. A zatímco stromy stojí samostatně, tak zvířata a další rostliny musí být na tuto flóru „navázány“. Což v praxi znamená, že tyto karty díky tomu, že jsou rozděleny buď vodorovně nebo svisle, se umisťují ke stromům tak, aby byla vidět pouze ta část, kterou hráč „zakoupil“.

Foto: Petra Kotrbová

V krabici najdete 48 karet rozdělených horizontálně a 44 vertikálně.

Teď si určitě někteří z vás mnou ruce s vidinou, jak k jednomu stromu naplácají co nejvíc zvířátek. Na to zapomeňte. Každá strana stromu (nahoře, dole, zprava i zleva) pojme pouze jedno zvíře či rostlinu, pokud jejich efekt/bonus neříká něco jiného. Například zajíc může sdílet místo s dalšími zajíci. Pokud se vám navíc do lesa podaří umístit lišku, která má hodnotu dva body za každého ušáka v lese, máte slušně našlápnuto k vítězství. Vím to, protože můj protivník je na tyhle kombinace odborník. A tohle není zdaleka jediná možnost, jak nahrabat body. Těch kombinací je obrovské množství, takže žádná hra nebude úplně stejná.

Foto: Petra Kotrbová

Více než 60 bodů v kapse, to se vyplatí!

Zvláštností téhle deskovky je pak to, že karty, kterými platíte za jiné, se neodhazují ze hry okamžitě. Vykládají se na herní desku mýtiny, dokud jich tam není deset. Teprve potom se odstraní ze hry. Mimochodem, v ruce můžete mít také maximálně deset karet. Jo, a pokud vám do ruky nejde žádný strom, který byste nutně potřebovali pro vyložení dalšího zvířectva či rostlin, můžete na stůl umístit sazenici stromu. Což znamená, že vezmete jakoukoliv kartu z ruky a vyložíte ji lícem dolů. Jen pozor, taková sazenice nemá žádný efekt a nepovažuje se ani za samostatný druh.

Foto: Petra Kotrbová

Nejen zvířata jsou krásně graficky zpracované.

Smíšený les je za mě jedna z těch karetních her, které si zamiluje každý, kdo rád přemýšlí, vymýšlí různé kombinace a hraje si s možnostmi. Po stránce hratelnosti je tahle karetka velmi svižná a snadná na pochopení. Dokonce bych se nebála tvrdit, že ji rychle pochopí i děti. I když už by měly znát aspoň základy počítání. Na druhou stranu musím uznat, že někdy jsou finální součty divoké, ale jakmile si najdete systém, jak vše spočítat hezky krok za krokem, nebude to tak hrozné. Navíc samotná krabice je kompaktní a na internetu můžete zakoupit i plastový insert (ta věc, ve které jsou v krabici naskládané komponenty), který balení vyplní lépe než původní papírový, a zároveň umožní ukládat karty v obalech. Což se za těch pár korun navíc rozhodně vyplatí. A pokud si hru zamilujete, určitě nezapomeňte, že si k ní můžete pořídit i rozšíření Smíšený les: Alpy, které přináší nový druh karet. Což si osobně rozhodně nenechám ujít.

Foto: Petra Kotrbová

Hodnoceni karetní hry

Za poskytnutí kopie hry Smíšený les na recenzi děkuji českému distributorovi, společnosti Asmodee Czech Republic.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz