Článek
Možná to v dnešní době přijde někomu zvláštní, ale stále se setkávám s lidmi, kteří mají videohry spojené jen s násilím. Jako by v našich herních knihovnách byly pouze obdoby Call of Duty, DOOM či Fortnite. Rozhodně nemůžu popřít, že podobné kousky se do videoherní historie zapsaly skrze hratelnost, kdy krev stříká všude kolem a protivníci padají pod deštěm kulek. V případě Fortnite ta krev sice chybí, ale příležitost postavit se dalším až 99 lidem v battle royale a postupně se na nich snažit vyřádit obsahuje. A rozhodně není málo těch, kteří se dodnes diví, že mezi hrami jsou oblíbené i jiné žánry jako třeba simulátory. Ano, pro někoho představa nudně strávených hodin, pro jiného příležitost k odpočinku bez nutnosti být neustále ve střehu, nebo možnost nahlédnutí pod pokličku něčeho, co by sám rád zažil, ale jeho životní cesta vede jinudy.

Tvorba Simíka umožňuje vytvořit postavu přesně podle představ hráče, od vzhledu a oblečení až po sexuální orientaci.
Nejznámější z nich je bezesporu série The Sims jakožto simulátor života. Kdo dnes neslyšel o simících, asi nikdy neotevřel internetový prohlížeč, nezajímal se o hry, nebo právě vylezl z jeskyně, kdo ví. Letos série oslavila 25 let, což je nebývalý úspěch. Na druhou stranu celkem očekávaný, Electronic Arts ve své době přišlo se simulátorem, který oslovil davy. Brnká na strunu našeho já, které touží po řízení alespoň cizího života, když už nezvládáme ten svůj. Jde o oživlý domeček pro panenky, o kterém snila nejedna malá princezna. Něco na tom prostě je, vytvořit virtuální osoby, postavit jim dům a sledovat, jak žijí pod naší nadvládou. Navíc díky tomu, jak technologie postupují, jsou Simíci dnes chytřejší a autonomnější, což přidává trochu té realističnosti k dobru.

Od novorozence přes teenagera až po důchodce, vaši Simíci mohou patřit do všech věkových kategorií.
The Sims 4, nejnovější díl série, je jakožto základní hra free to play. Tedy dostupná zdarma pro ty, kteří touží po tom si tento kousek alespoň zkusit. Před pár lety za něj bylo třeba zaplatit, ale vývojáři přišli s geniálním řešením, jak nakopnout prodeje skrze zpřístupnění světa Simíků těm, koho hra zaujala, ale s nákupem váhali v nejistotě, jestli je přece jen nakonec bude bavit. Dobře, asi vám to moc nejde dohromady. Hra zdarma by měla nakopnout prodeje? Vtip je totiž v byznysovém modelu této série, který brnká na strunu hráčů, kteří chtějí vždycky víc, než právě mají k dispozici.

Stavba domů je velmi intuitivní a možnosti vybavení příjemně rozmanité.
Samotná základní hra je postavená dostatečně autonomně a funguje skvěle. Je však osekaná na naprostý základ toho, čím se hráči mohou bavit. Vše ostatní je uzamčené za dodatečnými balíčky a rozšířeními. Chcete, aby vaši Simíci mohli prát prádlo? Kupte si rozšíření „Laundry Day Stuff“ za 9,99 EUR, tedy za cca 250 Kč. Chcete, aby vlastnili psa či kočku? Tak pak je tu DLC s názvem „Cats & Dogs“. Nebo vám ve hře chybí střídání ročních období? To vyřeší jedině rozšíření „Seasons“. Vývojáři myslí na všechno a schovávají to za investici za pár EUR, pokud jde o menší dodatky. Zároveň každé zhruba tři měsíce přijdou s jedním velkým rozšířením za 39,99 EUR (cca 1 000 Kč), které hratelnost změní výraznějším způsobem.

Díky rozšíření „Cats & Dogs“ se mohou stát členy domácnosti i psi a kočky.
Je to vůči hráčům fér? Svým způsobem vlastně ano. Žádní vývojáři nežijí ze vzduchu. Většinou přijdou s hrou, u které mají velké štěstí, pokud opravdu prorazí do světa, a ta je pár let živí. Pak ale musí vydolovat další nápad, který by měl alespoň potenciál oslovit. Lidé z Maxisu však nakopli doslova zlatou žílu. Přišli s hrou, která oslovila milionz, a drží ji při životě celkem kreativním způsobem. A tahle kreativita je živí a táhne dopředu, díky čemuž do hry přibývají další a další malá i velká rozšíření, která hru dělají hratelnější a přitažlivější. Nikdo nenutí hráče k nákupu ani jediného balíčku. Je to sám hráč, který se rozhodne, jestli chce nové DLC, či jestli ten nový nápad vývojářů jde mimo jeho vlastní představu života jeho Simíků. Navíc samotná komunita vytváří obsah ve formě modů zcela zdarma, díky čemuž není hráč závislý pouze na tvorbě samotných vývojářů.

Simíci malují, cvičí, učí se i sní. V jejich světě se pořád něco děje.
Sem tam, čas od času, se objeví potenciální konkurence, ale většinou zmizí z videoherního prostředí dřív, než se dokáže zapsat do podvědomí hráčů. V tuto chvíli to zkouší inZOI, které vypadá velmi slibně. Ale jestli se mu podaří postavit se gigantovi, jako je The Sims, ukáže teprve čas. Čas, trpělivost hráčů a kreativita samotných vývojářů.