Hlavní obsah
Automobily a doprava

Jak získat kapitánský průkaz a vyrazit jako kapitán na moře

Foto: Pisuclanky/sora.chatgpt.com

Představa strávit dovolenou na vlastní lodi, kde si sami určíte směr i tempo, láká čím dál více dobrodruhů.

Článek

Pokud člověk nechce být jen pasažérem na pronajaté lodi s posádkou, ale touží stát se jejím kapitánem a skutečně ovládat loď na moři, je nutné získat kapitánský průkaz. Tato cesta sice vyžaduje čas, úsilí a znalosti, ale odměnou je naprostá svoboda na vlnách a nezapomenutelné zážitky.

Základní podmínkou pro získání kapitánského průkazu je věk minimálně osmnáct let, zdravotní způsobilost a zájem o námořní pravidla a techniku. V České republice se zpravidla jedná o mezinárodní průkaz vydávaný Ministerstvem dopravy pod označením průkaz vůdce rekreačního plavidla. Pokud ale chcete vyplout na moře, musíte absolvovat takzvaný kurz na průkaz kategorie C, který opravňuje k řízení rekreačního plavidla do dvanácti metrů délky až do vzdálenosti dvaceti námořních mil od pobřeží.

Kurz trvá několik dnů až týdnů a zahrnuje teoretickou i praktickou část. V teoretické části se účastníci naučí základy navigace, orientaci na mapě, práci s kompasem a GPS, předpisy mezinárodní námořní plavební organizace, pravidla pro světla a signály a základy meteorologie. Součástí je také výuka bezpečnostních pravidel, zacházení se záchrannými prostředky a první pomoc při nehodě na moři. Praktická část probíhá přímo na lodi, většinou v některé středomořské destinaci jako je Chorvatsko, Řecko nebo Itálie. Zde si účastníci vyzkouší kotvení, přistávání v přístavu, ovládání motoru, vyplutí z mariny i jízdu podle kurzu.

Po absolvování kurzu následuje závěrečná zkouška skládající se z teoretického testu a praktické plavby pod dohledem instruktora. Pokud je uchazeč úspěšný, získá průkaz kapitána, který mu umožňuje samostatně řídit loď v dané kategorii. Tento průkaz je uznáván v mnoha státech a lze jej rozšířit i na vyšší kategorie, například pro plavbu přes oceán nebo pro větší lodě.

Vlastnit kapitánský průkaz je sice prestižní, ale znamená to i velkou zodpovědnost. Kapitán se stará nejen o bezpečnou plavbu, ale i o pohodu celé posádky, plánuje trasu, kontroluje předpovědi počasí, řeší technické problémy a v případě nouze musí být připraven jednat. To vše vyžaduje zkušenosti, klid a schopnost rozhodovat se pod tlakem.

Pokud si chce člověk dovolenou skutečně užít jako kapitán, měl by začít včas plánovat. Pořízení nebo pronájem lodi, pojištění, poplatky za přístavy a vybavení lodě nejsou zanedbatelné položky. K tomu je třeba připočítat náklady na kurz, které se pohybují v řádech desítek tisíc korun. Přesto všechno mnozí říkají, že možnost vyplout na otevřené moře podle vlastních představ je k nezaplacení.

Až budete stát na palubě, cítit vítr ve vlasech a před vámi se bude otevírat nekonečný obzor, pochopíte, že všechno to úsilí stálo za to. Stát se kapitánem není jen o papíru v peněžence, je to o nové životní zkušenosti, o vnitřní svobodě a schopnosti spoléhat sám na sebe. Dovolená na lodi vedené vlastní rukou má zvláštní kouzlo, které žádný hotel ani rezort nenahradí.

Testy si můžete vyzkoušet zde:

https://aktualnitesty.cz/kapitanske-zkousky/kategorie

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz