Článek
Nachází se v malebném prostředí Jižních Čech, nedaleko Českých Budějovic, a je považován za jeden z nejromantičtějších zámků střední Evropy. Jeho pohádkový vzhled připomíná anglické sídlo Windsor, což není náhoda – novogotická přestavba byla právě tímto anglickým zámkem inspirována.
Původně stála na místě dnešního zámku gotická tvrz ze 13. století, kterou nechal postavit český král Přemysl Otakar II. v rámci obrany jižních hranic království. V průběhu staletí byla tvrz několikrát přestavována, až nakonec připadla významnému rodu Schwarzenbergů. Ti se zasloužili o její největší rozmach – především v 19. století, kdy Jan Adolf II. ze Schwarzenbergu rozhodl o přestavbě původního barokního sídla na reprezentativní novogotický zámek.
Stavební práce probíhaly v letech 1841–1871 a byly vedeny vídeňským architektem Franzem Beerem. Výsledek působí velkolepě – bohatě zdobené průčelí, ozubené věžičky, štíty a arkýře vytvářejí dokonalou iluzi anglické aristokratické rezidence. Interiéry zámku jsou neméně působivé – návštěvníci mohou obdivovat bohaté dřevěné obložení stěn, sbírky obrazů, zbraní i porcelánu. Velkou raritou je knihovna s dřevěným stropem a rozsáhlý zámecký park navržený v anglickém stylu.
Hluboká byla sídlem Schwarzenbergů až do roku 1947, kdy byla na základě Benešových dekretů zestátněna. Dnes slouží jako muzeum a kulturní památka přístupná veřejnosti. Zámek ročně navštíví statisíce turistů z celého světa. Kromě stálých expozic se zde konají svatby, výstavy, koncerty i filmová natáčení – například zde vznikaly některé scény pohádek i historických dramat.
Okolo zámku se v průběhu let vytvořilo mnoho legend, ale nejznámější je ta o Bílé paní Hlubocké. Podle pověsti jde o ducha mladé dívky jménem Anežka, dcery dávného šlechtice, který sídlil na původní tvrzi. Anežka byla zamilovaná do prostého myslivce z okolního lesa. Její otec však chtěl pro dceru bohatého ženicha a když zjistil, že se schází s mužem z nižšího stavu, uvěznil ji ve věži. Zarmoucená dívka se prý z věže vrhla dolů a její duch od té doby bloudí po chodbách zámku.
Bílá paní se zjevuje údajně vždy, když má v rodině Schwarzenbergů dojít ke zlomu – ať už k narození, svatbě nebo smrti. Podle svědectví několika služebných byla naposledy spatřena těsně před odchodem rodu ze zámku v roce 1947. Mnozí tvrdí, že její kroky a tiché vzlyky lze slyšet i dnes, zvláště za mlhavých podzimních večerů, kdy se okolí zámku zahalí do tajemné atmosféry.
Kromě této legendy je zámek opředen i jinými pověstmi – například o tajném chodbě, která vede ze sklepení pod Vltavou až do kláštera v Zátoni. Říká se, že ji využívali mniši a šlechtici v dobách válek, ale nikomu se dosud nepodařilo její existenci prokázat. Zda se jedná jen o výplod fantazie, nebo dosud neodhalenou historickou skutečnost, zůstává otázkou.
Zámek Hluboká nad Vltavou je tedy nejen nádherným příkladem architektonického umění a šlechtického vkusu, ale také místem, kde se prolíná historie s tajemnem. Jeho půvab je nadčasový a přitahuje pozornost nejen milovníků památek, ale i těch, kteří touží po dotyku s něčím nadpřirozeným. Vždyť kdo by nechtěl alespoň na chvíli nahlédnout do světa dávných příběhů, které se možná nikdy nestaly, ale přesto v nás vyvolávají zvláštní úctu a zvědavost?