Hlavní obsah
Aktuální dění

Od medvědů po fašisty aneb předvolební témata na Slovensku

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Politické Glosy
5. 9. 14:24

Jste znechuceni z české politiky? Vadí vám schůzky vrcholných politiků s proruskými agenty nebo aspirace bývalých komunistů na vysoké funkce? Co by za tyto problémy dali bratři Slováci.

Článek

Již 30. září Slovensko čekají předčasné parlamentní volby. Kampaň je v plném proudu. Pojďme si shrnout nejdůležitější témata, která rezonovala slovenským veřejným prostorem během léta:

  • Přemnožení medvědi
  • Vztah novinářky a soudkyně
  • Válka policajtů
  • Fašističtí antifašisti

Medvědi

Největším problémem letošního léta na Slovensku nebyla inflace, drahé energie ani potraviny. Ne, zemi v rozkvětu nejvíce brzdili přemnožení medvědi. Politici řešili dilema, zda sáhnout k plošnému odstřelu. Drsní alfa samci jako Robert Fico či Boris Kollár (to je ten, co má asi 11 dětí s 13 ženami, a zakládá si na tom, že je normální mlátit partnerku) svůj stříkající testosteron projevovali mj. výhrůžkami, kterak s medvědy zatočí, až budou u moci.

Aspoň, že svůj hněv protentokrát zaměřili na němé tváře a nevolali po plošném střílení přemnožených homosexuálů nebo novinářů.

Ostatně s obojím mají na Slovensku zkušenosti. Na rozdíl od nás, kteří jsme přihlíželi básnění exprezidenta o střílení novinářů před masovým vrahem Putinem, na Slovensku se vraždy novinářůvraždy homosexuálů reálně dějí, aniž by to vzbudilo větší odezvu ve vysoké politice. Igora Matoviče a jeho comming out, kdy se s velkou pompou přiznal k heterosexualitě, pomiňme.

Novinářka a soudkyně

Druhá stěžejní kauza se týká údajného mileneckého vztahu mezi novinářkou Denníka N Monikou Tódovou a soudkyní Pamelou Záleskou.

Případ vznikl, když se youtuber Martin Daňo pokoutně vplížil do garáže kdesi ve Vysokých Tatrách. Tam se mu podařilo tyto dvě svobodné dospělé ženy načapat, jak si – a teď si mladiství zakryjte oči – dávaly bicykly do stojanu.

Kauza jak hrom! Robert Fico dokonce natočil video s názvem „Dve lesby na výlete. Mediálno justičná mafia v akcii“. Tam kromě spekulování, co spolu asi dělají v posteli, představil konspirační teorii o spiknutí médií a justice proti – chvilka napětí – samozřejmě proti Robertu Ficovi.

Tento příběh má všechno – milostnou zápletku, zaprodanou soudkyni a novinářku, justiční a mediální mafii, spiknutí, ďábelské zástupkyně LGBT+. Ani George Soros nesmí chybět. Prostě mix všeho, co každý řádný občan z duše nesnáší. Fuj.

A ještě si novinářka Tódová drze dovolila přijmout odpovědnost a přestat dělat investigativu a nepsat o soudcích, aby nebyla ve střetu zájmů.

Válka policajtů

Na Slovensku jsou pronásledováni opoziční kandidáti. To je prostě fakt. Co na tom, že na ně dopadá ruka policie a soudů za to, kteraksi za Fica ukradli stát a v podstatě Slovensko dostali do područí mafie. Ano, ani další kauza se neobejde bez Roberta Fica.

O co jde? Bývalý policejní prezident Gašpar (ten, který musel odstoupit po vraždě Jána Kuciaka), devítka na kandidátce SMERU, byl zadržen. Ano, došlo k zatčení opozičního kandidáta.

Fico konstruuje spiknutí v čele s hlavním konkurentem, stranou Progresívne Slovensko (jejíž bývalou místopředsedkyní je prezidentka Čaputová) v čele S Michalem Šimečkou, synem prominentního novináře Milana M. Šimečky.

Progresívne Slovensko je tak v nezáviděníhodné situaci, kdy na jednu stranu je jeho politikům vytýkána nezkušenost s řízením státu a praktickou parlamentní politikou, na druhou jsou obviňováni, že ve skutečnosti řídí naprosto všechno.

A pak tam máme razii elitních policejních jednotek NAKA proti konkurenční Slovenské informační službě, jejíž bývalí šéfové Aláč Pčolinský mají na krku obvinění z maření vyšetřování zločinů z dob mafiánské vlády Roberta Fica, a také proti šéfovi Národného bezpečnostného úradu Konečnému.

Detailnější prostor tomuto spletitému zauzlenci nemá smysl v tomto textu věnovat, neboť věc je tak složitá, že se v ní nevyzná nikdo kromě Roberta Fica. Ten se samozřejmě vyzná ve všem, jelikož ve všem dokáže najít spiknutí proti Robertu Ficovi.

Antifašističtí fašisti

U nás je už od starých dobrých devadesátek zažitou tradicí existence jedné hlavní lehce nahnědlé strany a pak několik malých obskurních hitlerků. Ti se snaží aspirovat na pozici hegemona, ale naštěstí se vždy rozhádají, neboť každý chce být tím jedním vůdcem, který vládne všem, který jim všem káže a hlavně který ode všech bere peníze.

Jejich oblíbeným nástrojem jsou dezinformace, řetězové maily a boj proti mainstreamu. Na Slovensku se však právě z tohoto anti-mainstreamu stal mainstream.

Po Jánu SlotoviVladimíru Mečiarovi, jehož vláda proslula mj. únosem syna prezidenta Kováče, se dvorním slovenským fašistou na dlouho stal Marian Kotleba a jeho LSNS. Ten zaujal mimo jiné svou domobranou, kdy ozbrojení svalnatí holohlavci šikanovali nevinné cestující ve vlacích. Mezi další perličky patřilo jeho podivné hajlování přímo v parlamentu.

Poté, co dostal čtyři roky za propagaci fašismu, upadl do bezvýznamnosti. Dnes umí zaujmout pouze, když hledá tvář ďábla na bankovkách.

Kotlebovým rivalem v hnědé části spektra se dlouho snažil být předseda Národnej strany Andrej Danko. Po vypadnutí z parlamentu se zcela do služeb ruské propagandy.

Z Kotlebovy LSNS se poté, co jeho hvězda začala vadnout, vyčlenila skupina občanů pod vedením Milanů Uhríka Mazurka. Ti vyměnili nacistické nahnědlé uniformy za košile a hajlující pravici dokáží schovat alespoň v přítomnosti fotografů. Jejich stranu Republika bychom mohli charakterizovat jako něco mezi prvorepublikovo-protektorátní Vlajkou a současnou Trikolórou. Asi nejbizarnější je, když se politici Republiky nazývají antifašisty. Přitom se chovají jako fašisti a vypadají jako fašisti.

Společným rysem slovenských fašistů je kromě neochvějné lásky k Rusku a neověřitelným informacím také boj proti duhovému a liberálnímu fašismu. Zde není výjimkou ani vrchní fašista Fico a jeho dvorní šašek Blaha. Fico pak samozřejmě mluví o fašismu, kdykoli je kdokoli proti němu, ať je to „Sorosova loutka“ Čaputová či policie, která si Fica dovolila z něčeho obvinit. Zde zjevně platí citát mylně připisovaný Winstonovi Churchillovi o tom, že budoucí fašisti budou sami sebe nazývat antifašisty.

Vyhlídky na budoucnost

Již 30. září se Slovensko dočká předčasných parlamentních voleb. Voleb, které konečně přinesou změnu. Voleb, po nichž země vybředne z marasmu posledních let a nastoupí nová síla – Robert Fico na steroidech dezinformačních ruských narativů.

Slováci budou mít svého autentického zástupce, jenž také fandí Rusku a sem tam jim hodí nějakou pěknou konspirační teorii, která jim vysvětlí, že za své neúspěchy nemůžou oni sami. Za všechno mohou medvědi, fašističtí liberálové či homosexuálové. A svět bude jasnější a krásnější. A pokud se to někomu nelíbí, klidně může ze země odejít dříve, než začne plošný odstřel.

Tak co, stále jste znechuceni z české politiky?

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz