Hlavní obsah
Lidé a společnost

Potíže se jménem

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Praguecoffeebar
21. 11. 12:56

Pletou-li si mě, když píši pod svým jménem, třeba si mě nebudou plést, budu-li psát pod pseudonymem.

Článek

Když jsem předminule sliboval, že své občanské jméno Petr Fiala nahradím Zemanem vymyšleným jménem Pražská kavárna, představoval jsem si to hodně jednoduše. Myslel jsem, že bude stačit, když si prostě změním jméno v profilu. Jenomže se ukázalo, že to nejde, a když jsem se pokusil otevřít si nový blog, ukázalo se, že Pražská kavárna je už obsazena. Nezbylo než sáhnout po angličtině. O to světověji to bude vypadat!

Přejmenování není jen projev mé marnivosti. Skutečnost je taková, že si mě stále někdo s někým plete. V 90. letech, kdy jsem učil na FF MU, tam učil taky jiný Petr Fiala, dnešní premiér. Čas od času jsem dostával dopisy, které byly určeny jemu. Vždy jsem mu je poctivě doručil s žádostí, aby své korespondenty upozorňoval na nutnost uvést katedru (byl na katedře politologie, já sociologie). Fiala je ovšem ten typ, na kterého se hodí vtipná věta „Řekl jsem přece, že to za pět minut udělám, tak mi to nemusíš každý týden připomínat.“ Po nějaké době mě přestalo bavit dělat mu doručovatele, tak jsem mu zkusil vynadat. Sice se mnou od té doby nemluví, jeho dopisy ale chodit přestaly.

Větší problém jsem měl, když jsem se hlásil do jakéhosi výběrového řízení, ve kterém požadovali výpis z trestního rejstříku. Dostalo se mi poučení, že stačí jít na poštu a tam si o výpis za menší poplatek zažádat. Šel jsem tedy na poštu, kde jsem - k překvapení svému i obsluhující poštovní úřednice - nedostal nic. Později jsem zjistil, že existuje člověk stejného jména, který je navíc narozen ve stejný den, takže systém nás nedokáže odlišit. Reaguje tím, že výpis nevydá. (V poslední době to už ale asi opravili, protože systém už výpisy vydává. Po jistou dobu mi to ale komplikovalo život, neboť jsem nebyl schopen předložit požadovaný dokument, což vzbuzovalo podezření, že snad mám důvod něco tajit.)

Taky počátek mé spolupráce s Neviditelným psem neproběhl úplně bez problémů: Redaktor připsal můj článek jinému Fialovi a jeden čtenář mě pak obvinil, že jsem rozkradl nemocnici v Ústí nad Labem, za což jsem - podle něj - byl povýšen z náměstka na ředitele. Copak o to, v Ústí jsem jednou byl a jsem ochoten připustit i to, že tam mají nemocnici. Vzhledem k tomu, že Ústí je krajské město, je docela dobře možné, že tam těch nemocnic mají i víc. Tím ale můj souhlas s názory čtenáře končí.

Takže Praguecoffeebar!

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz