Hlavní obsah
Příroda a ekologie

Vysloužilý stromeček k popelnici? Nejlépe k té na ulici, prosí Pražské služby

Foto: Pražské služby, a. s.

Svoz vánočních stromečků začal 7. ledna a pokračovat bude až do konce února

S příchodem Tří králů z řady domácností mizí vánoční stromečky. I proto už Pražské služby začaly jehličnany svážet z ulic, kde končí nejčastěji. Kdo si ale láme hlavu s jeho likvidací, může se řídit jednoduchými pravidly. Není jich moc.

Článek

Obyvatelé metropole jsou sice už několik let zvyklí odkládat vysloužilé jehličnany po svátcích vedle popelnic, mnozí v tom ale stále chybují. Pravidla jsou přitom velmi jednoduchá. Z důkladně odstrojených a neznečištěných kousků by mohla v rámci cirkularity vzniknout štěpka nebo kompost – pokud tedy neskončí v popelnicích, kam rozhodně nepatří. Umělé vánoční stromečky by měli lidé vozit na sběrné dvory.

Ulice hlavního města se po svátcích znovu postupně plní vánočními stromečky. Na těch neprodaných si pochutnají zvířata v zoo, ale ani stromky z domácností nepřijdou nazmar. Stačí je pečlivě odstrojit a odnést ideálně k veřejným stanovištím tříděného odpadu. „To platí pro všechny, ale nejvíce pro obyvatele činžovních domů, novostaveb nebo některých rodinných domů, kteří mají popelnice ve vnitroblocích, za ploty nebo přímo v budovách,“ vysvětluje mluvčí Pražských služeb Alexandr Komarnický a pokračuje: „Pro stromečky totiž pojedou speciální čety a vysbírají je přímo z ulic. Občany proto žádáme, aby tento symbol Vánoc nevyhazovali do žádné z popelnic, ale odkládali vždy vedle nádob.“

Nejbližší veřejné stanoviště tříděného odpadu jde dohledat snadno a rychle v online mapě na odpady.mojepraha.eu/. Protože se však barevné kontejnery v ulicích některých částí Prahy takřka nevyskytují, existují i další alternativy. Jako nejjednodušší se jeví možnost nechat jehličnany u veřejně přístupných černých popelnic, které nestojí ve vnitroblocích, za ploty nebo přímo v budovách. „Ani v tomto případě se nic nemění. Obyvatelé metropole jsou na to léta zvyklí, novopečeným Pražanům to ale raději opakujeme,“ dodává s úsměvem Komarnický.

Ti nejsvědomitější mohou odvézt stromky klidně osobně přímo do kompostárny, respektive na některý ze sběrných dvorů. Třeba spolu s rostlinným bioodpadem, dřevem, objemným odpadem z domácnosti, nefunkčními velkými elektrospotřebiči, jedlými oleji a tuky a tak podobně. Jejich přesné umístění, provozní dobu, režim využívání i přijímaný odpad najdou zájemci na stránkách města, přesněji na praha.eu/web/portalzp/sberne-dvory-v-praze. Na sběrném dvoře přijmou i umělé vánoční stromečky, které k popelnicím ani do popelnic nepatří.

Stromky se v ulicích začínají objevovat v jednotkách kusů hned po Štědrém dni. První větší vlnu očekávají popeláři po Třech králích. Od 7. ledna až do konce února jich svezou odhadem stovky tisíc. V přepočtu na hmotnost šlo za loňský rok přibližně o 319 tun tohoto svátečního bioodpadu z celé Prahy. Jehličnany odvezou i tentokrát speciálně vyčleněná popelářská auta, občas posádky menších nákladních vozů s valníkem. Očištěné kusy zamíří do kompostáren, kde poslouží k výrobě štěpky nebo kompostu. Naopak ty znečištěné nebo řádně neodstrojené najdou své využití v ZEVO Malešice. Tady z nich vznikne světlo a teplo pro pražské domácnosti. Město zároveň apeluje na občany, aby se vánočních stromečků nezbavovali v přírodě. „Prosíme, v žádném případě je neodnášejte do lesa ani do parku, zapomenuté ozdoby by mohly ublížit divoké zvěři,“ uzavírá náměstkyně primátora pro oblast životního prostředí Jana Komrsková.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz