Článek
Červen byl na události poměrně bohatý, ale stále ještě dával stranám dost prostoru. Na konci července ale už musí být podané kandidátky, takže je nejvyšší čas. Programy do voleb se také připravují, vznikl průvodce volbami, přehled tipů, jak správně volit, kandidáti již mohou odpovídat na volební otázky a také se chystá kalkulačka. Nejdřív si ale dejme rychlý přehled, co se za červen stalo.
Sněmovní volby
Řazeno podle průměru průzkumů v červnu:
ANO je nadále hegemonem, ale jeho podpora, kterou měli na začátku roku, poklesla napříč agenturami o několik procentních bodů, nyní se pohybuje kolem 32 %. To ANO zajišťuje kolem 80 mandátů, což je ale stále daleko od jimi vytoužené varianty jednobarevné vlády. Z nevládních stran pouze Stačilo avizuje, že by ANO podpořilo, ale Stačilo nemá jistou ani účast ve Sněmovně. Motoristé a SPD ale chtějí do vlády, nespokojí se jen s tichou podporou. Komplikací pro ANO může být také výsledek soudu, který zrušil zproštění Andreje Babiše ve věci Čapího hnízda, takže lídr opozice bude opět vystupovat jako obžalovaný. Věc se vrátila k soudu a v návaznosti na to prezident Petr Pavel avizoval, že si počká na jeho výsledek než jmenuje Andreje Babiše premiérem. ANO zároveň ve své rozkročenosti řeší, jak oslovovat protestní voliče, a zároveň neodradit umírněné. Jednou z třecích ploch je například EU, NATO, podpora Ukrajiny, sympatie k Orbánovi nebo hrozba slovenského či ruského scénáře, který vede k potlačování svobod a demokracie. Na konci měsíce ANO také schválilo podobu kandidátek, do voleb je povede 7 žen a 7 mužů. Změna na poslední chvíli proběhla v Ústeckém a Olomouckém kraji. Richarda Brabce nahradila Zuzana Schwarz Bařtipánová, a Petra Vránu nahradil Lubomír Metnar. ANO svůj program zveřejní až 4. září, takže zatím spíš jen prosakují kusé informace.
Spolu po měsících růstů muselo řešit bitcoinovou aféru, kterou způsobil dnes již exministr Pavel Blažek. V návaznosti také čelila se Starosty návrhu na vyslovení nedůvěry vládě. Přestože mnozí čekali daleko větší propad v preferencích, pokles je na hranici statistické chyby a koalice zakončovala měsíc na úrovni 21 %. Lidovci dokonce hrozili možným rozpadem Spolu ještě před volbami, ale nakonec se na mimořádné schůzi domluvili na pokračování. V rámci kontaktních kampaní se Spolu setkává čím dál častěji s agresivitou, výhrůžkami a došlo i na vejce. Volební program koalice představí až v září, těsně před volbami, ale už nyní se proslýchá, že bude v některých otázkách spíš vágní, protože se na něm koaliční strany nemohou shodnout - jde například o daně nebo euro.
SPD pokračuje v utužování pozice, kterou získalo po spojení s menšími stranami, většinou se pohybuje kolem 13 %. V kampani sází na osvědčenou taktiku, setkávání, jarmarky a silnou pozici v online prostředí. Dobré výsledky ve volebních modelech je staví do pozice, kdy by mohli vládnout pouze s ANO se ziskem cca 105-110 mandátů. V některých otázkách tak už dochází k mírnění nebo adaptaci, aby se zvýšil koaliční potenciál a šance na uzavření dohody. Krom prohlášení o podobnosti a přiblížení Andreje Babiše k dlouhodobě zastávaným pozicím SPD to bylo například i prohlášení, že by Tomio Okamura nebo Radim Fiala nezasedli ve vládě, ale vyslali by do ni odborníky. Zaujali by ale jiné role, například předsedy Sněmovny. Z vládních postů by měli zájem ministerstvo průmyslu a obchodu, vnitra, zahraničí, školství, spravedlnosti a obranu.
Starostové jsou nadále v mediálním útlumu. Dobrá kampaň a nevýrazné postoje k posledním kauzám je nedostávají moc do médií. Zajímavostí tak je, že v době bitcoinové aféry zaznamenali oproti očekávání pokles. Mělo se za to, že z trablů koalice Spolu budou těžit právě oni. Vít Rakušan se pokusil obnovit debaty bez cenzury, ale výsledky jsou za očekáváním. I v zahraničí, kde se snažil oslovit voliče například v Berlíně nebo Londýně, mnoho lidí nedorazilo. V průzkumech se tak nyní pohybují kolem 11 %. Nejtěžší pro Starosty je, že pokud nedosáhnou na alespoň 15 %, nebudou moct obhájit výrazné zisky z roku 2021.
Piráti mají jasno v čele všech krajských kandidátek a v průzkumech postupně pomalu posilují. Postupně také představují body volebního programu. Hlavní událostí je oznámení spolupráce se Zelenými, se kterými se domluvili na účasti 32 Zelených v osmi krajích. Strany se v rámci spolupráce také domluvili na pravidlech pro kroužkovací kampaň, kdy ji oproti pirátské koalici se Starosty nezakazují. Kandidáti tak mohou „hrát na sebe“. Podle interních průzkumů z dřívějška by spojení mělo být pozitivní, do aktuálních průzkumů se ale ještě nestihlo propsat. Piráti se pohybují kolem 7 % a měli by tak už opouštět nebezpečné pásmo nezvolení.
Stačilo! v posledních týdnech postupně padá a v v několika průzkumech se dostala pod hranici zvolení. Krom několika mediálních reakcí zejména na prohlášení prezidenta Petra Pavla, že by do vybraných ministerských pozic nejmenoval někoho, kdo by chtěl zemi vyvést z EU nebo NATO, bylo prvních 20 dní června spíš mimo pozornost médií. Často také čelí odříkání ze stran restaurací, které nechtějí ve svém podniku akci komunistů. V posledním týdnu se mnohé změnilo po výzvě SOCDEM k volební spolupráci, kterou přitom sociální demokraté sami utnuli pro neslučitelnost v mezinárodních otázkách. Jednání by měla probíhat první červencový týden. Daniel Sterzik říká, že SOCDEM bude muset respektovat všechny, kteří se již na projektu podílí. Stačilo jako jediné také připouští podporu ANO bez nutnosti zisku ministerského postu.
Motoristé se vzpamatovávají z květnového propadu, který je podle slov předsedy stál víc, než čekali, a pomalu se blíží 5% hranici. Strana postupně odhaluje lídry, ale ke konci měsíce jich představila pouze 11 ze 14, podle některých zpráv má strana hodně adeptů na role poradců či do vlády, ale do samotných voleb se ji nedaří sehnat kandidáty a lídry.
SOCDEM z kraje června prohlašovala, že jde do voleb samostatně. Ve hře byla varianta, že by uzavřeli spolupráci s Přísahou, ale jen za podmínky, že by kandidoval i Robert Šlachta. Zároveň krajská uskupení dostala zadání připravit seznam kandidátů – k překvapení všech bez doporučeného pořadí, ale jen abecedně. Vše se pak změnilo 25. června, kdy Jana Maláčová oznámila, že vyzývá Stačilo k obnovení rozhovorů o spolupráci. Na přelomu měsíce začalo Stačilo návrh projednávat.
Přísaha je nadále velkou neznámou, protože původně se prohlašovala za bohatou nevěstu, ale dodnes vlastně není jasné, zda a s kým půjde do voleb. A krom občasných výjezdu Róberta Šlachty a čepování piva o nich prakticky není slyšet. Jedinou zprávou tak bylo v návaznosti na bitcoinovou kauzu, že chtějí rozpustit ODS.
Další strany
Na Programech najdete v přehledu také ČR1, ČSSD, DSZ - Za práva zvířat, GEN, Generace, HDP, Hlas, HOP Hydra, JaSaN, Koruna Česká, Lepší život pro lidi, Levice, Mimozemšťani, MZH, Nevolte Urza.cz, Nezlomní, OSVČ, Pravý Blok, Referendum, SMSka, Švýcarská demokracie, Volt a Voluntia. U těchto stran je informací často velmi poskrovnu. Výjimku tvoří Volt, který představil několikastránkový propracovaný volební program. Naopak velmi stručný připravilo hnutí ČR na prvním místě nebo DSZ. Za zmínku stojí ještě situace Levice, která jednala se SOCDEM, ale po opětovném zahájení rozhovorů se SOCDEM se Stačilo se Levice rozhodla z jednání odstoupit a oznámila nejen spolupráci s Budoucností, ale i postupné sloučení obou uskupení.
Informace a odkazy k jednotlivým zmíněným bodům najdete vždy v detailu strany na Programech do voleb nebo také v Sedmidění - přehledu volebních novinek.
Volební průzkumy
Průzkumy v červnu se snažily zachytit hlavně dění kolem bitcoinové aféry. A možná také vše stihnout před prázdninami, kdy ne všechny agentury budou průzkum provádět. Pohyby ale byly mírné, síla bloků se moc neměnila, takže jedinou významnou věcí je pokles Stačilo na hranici volitelnosti. K ní se z druhé strany postupně blíží Motoristé.
Novinky na webu
Po vzoru minulých voleb vznikl volební průvodce i přehled, jak správně volit. Jen tentokrát to nebylo až těsně před volbami, ale informace i průvodce si lze projít už nyní. To se hodí zejména pro voliče ze zahraničí. K tomu přibyly 4 otázky pro kandidáty, někteří už na ně odpověděli + sběr otázek do kalkulačky. Byrokratickou povinností pak byla výroční zpráva a daně, ale tak ty drobné jednotky, které tam Programy vyplňují … na penězích Programy nestojí. Ale být to musí.
Co lze čekat v červenci?
- Všechny strany musí podat kandidátní listiny do 29. července
- Takže u koho ještě nevíme, s kým nebo jak nebo zda bude kandidovat, rozhodně se to dozvíme
- Z těch větších stran jde o SOCDEM či Přísahu a jejich možnou spolupráci se Stačilo
- Pár dalších stran by mohlo zveřejnit kandidátky (Spolu a ANO avizovaly, že až v září)
- Obecně ale kampaně asi trochu zvolní, lidé odjíždí na dovolené
Užijte si krásné léto ☀️