Článek
Na Twitteru se podařilo, že Programy sledovalo přes 3700 lidí. Není to na první pohled moc, populární účty mají desetitisíce až statisíce sledujících. Ale zde jsou mezi sledujícími i novináři, politici, strany a další lidé, kteří se kolem tématu točí.
Bude strašně těžké tohle jinde zreplikovat, zejména když klasické sítě úplně nepodporují objevitelnost. A také penalizují odkazy, což je podstatnou částí komunikace. Tolik práce, která se prostě neukáže ani lidem, kteří o ty informace stojí, protože tam je odkaz, který vede člověka ze sítě pryč a lidi, co odejdou, už nelze zpeněžit zobrazováním reklamy.
Samozřejmě si uvědomuji své možnosti, schopnosti a časové limity, takže nemohu dělat na některých populárních formátech, videa, podcasty, apod. Jejich příprava zabere strašně moc času, zároveň Programy nejsou zpravodajství ani názorové médium, neřeší, kdo je hodný a zlý. Z pohledu instantních informací, emocí, provokativnosti, je to vlastně „nuda“.
TikTok a Instagram jsou velmi oblíbené a samozřejmě lépe fungovaly, kdybych tam měl obličej - lidé prodávají lépe jak data. Jenže pak by to nebylo o nezávislých nestranných Programech, místo zprávy na 200 znaků bych řešil světlo, oblečení, hlas, animace, podkres, zda mám neutrální výraz. To nejde, nemohu to točit večer na balkoně a pak další hodinu trávit postprodukcí, doplňováním grafiky, animací, grafů apod.
Zatímco tweet zabral půl minuty, na IG/TT by je hodinová akce. A ten čas nemám. Pardon. Programy jsou pořád jen malý projekt, i když weby občas klamou tělem. Veškerou práci, kterou na nich dělám, programování, grafika, shánění informací, to vše je ve volných chvilkách, večer, v noci. Ani nemají šanci kohokoli uživit, letos v darech přišlo jen 7 289 Kč. Z toho asi žádného socmedia profíka nezaplatím. Ani si nedělám iluze, že by se tohle v blízké době změnilo, lidé podporují hodnotnější projekty, kde jde opravdu o život.
Přesto si myslím, že má smysl Programy dělat, i na sociálních sítích. Pořád na nich rád dělám, vymýšlím, co zlepšit, co nové, apod. Ale je čím dál složitější získávat informace a ještě složitější je šířit dál. Dřív to byl hlavně dominantně Twitter, dnes to je 6 různých sítí. Je to masakr. A je to ubíjející. A bude to časem ještě náročnější. Jsou tak různé, vyžadují jiné formáty podkladů, jiné chování, jiné formy interakce.
Ale kde je vůle, je i cesta. Snad to půjde časem zase líp. Snahy konkurentů Twitteru zaplnit místo, poučit se z chyb, tu jsou, musí jen růst, musí dotáhnout výkon, funkce .. a snad získají i na popularitě. A já se budu snažit tam s Programy být.
Kde tedy krom Twitteru najdete Programy do voleb?
→ Mastodon
→ Bluesky
Tam všude se už dnes snažím psát novinky a zajímavosti za Programy, protože nevím, kdo to Musk zařízne. Tak snad se tam potkáme.
Štěpán z Programů.