Článek
Neustále slýcháme, že se duševní zdraví dospívajících rapidně zhoršuje. Dle údajů z Evropské Unie vyplývá, že 40 % dětí vykazuje známky střední až těžké deprese a 30 % zažívá úzkostné stavy. Každý průměrný student má ve svém okolí alespoň jednoho člověka, který se sebepoškozuje nebo uvažuje o sebevraždě.
To jsou zcela alarmující údaje. Sice se o duševním zdraví mluví ve všech médiích, je to populární a trendy spojení slov, řeší se prevence, ale…pomáhá to však? Nebo se my dospělí chceme jen poplácat po ramenou a uklidnit svou frustraci a bezmoc, ale vytváříme jen další a další nefunkční nástroje? Nestačilo by snad pro začátek jen teenagerům naslouchat a snažit se jim porozumět?
Pokud sami jako rodiče tápeme a nevíme, kde bychom měli začít, pomyslně novým začátkem mohou být různé terapeutické letní kempy, kde mohou teenageři pod dohledem odborníků prožít pomyslný restart své cesty za dospělým životem. Dospívající se tak mohou zaměřit na oblasti, které jsou pro ně v této fázi největší výzvou a naučit se dovednostem, díky kterým je budou lépe a snadněji zvládat.
Během pár dnů se mohou naučit to, na co my doma sami nestačíme, např.: jak zdravě vnímat sebe a své tělo, jak správně komunikovat, aby ostatní rozuměli tomu, co jim chci sdělit, jak navazovat zdravé přátelské a partnerské vztahy, jak na úzkosti, aby mi neomezovaly život aj.
Pokud už cítíme, že nejsme úplně OK, prevence nás nezachrání, potřebujeme odbornou pomoc. Situace je nová, neznáma a pro někoho možná i děsivá. Držme se ale faktů. Neporovnávejme jenom generace navzájem, nepovyšujme se nad mladé, nevysmívejme se jim, že nejsou tak silní, jako jsme bývali my v jejich věku. Zkusme jim pro změnu naslouchat a zkusit jim dát to, co potřebují. Potom se teprve stanou silnými a odolnými.