Článek
Jestli víte, co je to škopek, šalina nebo šméčko, máte dobrou šanci aspoň na trojku. Pokud znáte i výrazy jako „hodit čuz na raky“ nebo „hlásit kachnu“, možná jste tajný Brňák, i kdybyste pocházeli z druhého konce republiky. Kvíz není na čas, takže si dejte majzla na každou otázku a dobře přemýšlejte. Na konci vás čeká známkování jako ve škole – ti, co se v hantecu vyznají, dostanou jedničku, zatímco ostatním hrozí propadák.
Tak co, hodíte myslivnu a pustíte se do toho? Nebo už máte v merku, že je to makačka na bednu a hodíte na to kakáč?
Své znalosti hantecu si můžete porovnat s ostatními v následující anketě.
Anketa
Jestli jste se v téhle jazykové tříšti neztratili, tak máte nárok na pocit špicového vítězství! Ale nečekejte žádné bakule – odměnou vám je pouze vědomí, že byste v štatlu nebyli za úplné béčko a možná by vás místní dokonce pozvali hodit škopek.
Testování vědomostí v jazykových kvízech není jen betelná zábava, ale i skvělý způsob, jak si udržovat mozek v kondici. Různé dialekty a místní slang jsou navíc důležitou součástí naší kulturní rozmanitosti a identity. Brněnský hantec, se svými kořeny v němčině, jidiš a dalších jazycích, je živým důkazem bohaté historie moravské metropole a jejího jedinečného smyslu pro humor.
Hantecové vyjadřování není jen o slovíčkaření, ale o celém životním přístupu, který zrcadlí historii i duši tohoto jedinečného města. Vyjadřuje specifický humor, schopnost míšení kulturních vlivů a také svobodomyslnost brněnského ducha, který se nikdy nenechal svázat konvencemi standardního jazyka.
Jak hlásal slavný brněnský komik Franta Kocourek: „Hantec neni řeč, hantec je životní koncepce!“