Hlavní obsah

Rekonstrukce po mém: Fotovoltaika a tepelná čerpadla se nevyplatí.

Foto: ®Adam Beran

Správně navrhnout systém vytápění při rekonstrukci domu nebývá jednoduché.

Rekonstruujete? Investice do tepelného čerpadla a fotovoltaiky se nevyplatí. Každá ušetřená koruna se hodí.

Článek

Když pomineme stavbu nového domu, která je dnes pro většinu lidí z hlediska financí nereálná, a zaměříme se na rekonstrukci, tak zjistíme, že nákup fotovoltaiky a tepelného čerpadla je finanční past. U nových staveb je nutné tepelné čerpadlo pro kolaudaci. U rekonstrukcí však toto řešit nemusíme. Tepelnému čerpadlu i fotovoltaice se lze vyhnout.

Proč se tepelné čerpadlo při rekonstrukci prodraží více, než je představa?

Důvodů může být více, uvedu ale ty nejdůležitější z nich, o kterých mnoho z nás nemá tušení:

  1. Je nutné vyměnit otopnou soustavu včetně těles radiátorů, nejlépe však předělat topení na podlahové, které se realizuje v měděných trubkách. Takové úpravy jsou často opravdu finančně velmi náročné. Při ponechání původních radiátorů a otopné soustavy může vytápění tepelným čerpadlem způsobovat problémy.
  2. Je výhodnější spojit tento systém s fotovoltaikou na střeše. Ne každý má rodinný dům a střechu, kde by mohl panely umístit, takže se toto většině lidí nemůže podařit realizovat. Navíc finanční zátěž při nákupu fotovoltaiky je velká, pro většinu spíše neúnosná, a hlavně při rekonstrukci je myšlenka FV často nereálná.
  3. Pokud tak neučiníte a budete provozovat TČ bez podpory FV panelů se záložními bateriovými zdroji, tak se připravte na velkou spotřebu drahé elektrické energie ze sítě distributora.
  4. TČ je nejvýhodnější ve variantě voda-voda, či země-voda. Varianta vzduch-voda tedy nemá takovou účinnost a platby za odběr elektřiny budou tím pádem vysoké. Dokonce vyšší, než za "topení" elektřinou.
  5. Údržba takového systému je do budoucna finančně náročná. Ze začátku dostaneme s trochou štěstí dotaci, ale co v budoucnu? Výměna panelů, či kompresorů v TČ je velmi drahá a druhá dotace již nebude.

Výhodnější je vytápění elektřinou, případně klimatizací.

Při správném zateplení rekonstruovaného objektu dosáhneme na jednu velmi zajímavou možnost, a tím je vytápění elektrickými přímotopy s akumulací současně s topením i chlazením pomocí klimatizace (TČ vzduch/vzduch).

Propaguji toto tvrzení na základě toho, že to takto sám používám a spotřebu za energie mám minimální. Z dlouhodobého hlediska se používání tohoto systému vyplatí.

Výhodou je také pro větší rodiny to, že lze následně u distributora, např. u společnosti EON, či ČEZ, zažádat o tzv. tarif pro domácnost, která vytápí přímotopy.

Proč je výhoda i na straně domácností s větší spotřebu energií?

Je to v principu jednoduché. Získáte levný tarif, nízký/vysoký = 20/4 hodin denně. Tzn. že budete mít 20 hodin denně nízký (levný) tarif a jen 4 hodiny vysoký (drahý). Poté lze také říci, že čím větší je spotřeba elektřiny v domácnosti, tím bude větší i úspora (veškeré spotřebiče „poběží“ téměř pořád v nízkém tarifu) a ve výsledku to nevychází vůbec špatně.

Jak správně instalovat přímotopy s klimatizací.

V místnostech, které se v létě přehřívají je vhodnější instalovat klimatizaci a s ní místnost chladit, v zimním období klimatizace poslouží pro vytápění. Naopak v chladnějších pokojích je plně dostačující přímotop s akumulací (např. olejový radiátor).

Při aplikování tohoto systému neplatíte za revize kotlů, či kominíka. Radiátory jsou plně bezúdržbové. Pouze v případě klimatizace je nutný roční servis, který Vás ovšem nezruinuje, protože při topení klimatizací šetříte oproti radiátorům s akumulací až 66% elektřiny, a to díky účinnosti tepelného čerpadla vzduch-vzduch.

„Jsem zastáncem pokrokových technologií, ale těmto dvěma ( TČ a FV) se prozatím budu vyhýbat i nadále, dokud se nezlepší podmínky pro jejich využitelnost a celková cenová dostupnost,“ řiká Adam Beran, autor seriálu „Rekonstrukce po mém“.

Na co se můžete těšit příště?

V dalším článku popíši praktický příklad a reálnou kalkulaci systému vytápění elektřinou s přibližnými cenami jak pro byt, tak pro rodinný dům a další tipy, jak správně tento systém zavést a používat i u Vás a ušetřit tím spoustu času i peněz.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz

Další články autora

Doporučované

Načítám