Článek
Český europoslanec Filip Turek je známý svou zálibou ve výkonných autech a rozhodně se tím netají. Při své poslední pracovní cestě z Prahy do Mnichova se tím opět pochlubil na sociálních sítích. Na jedné z fotografií, kterou sám pořídil mobilním telefonem, je vidět, jak řídí vozidlo jedoucí rychlostí 240 km/h.
Na sítích se okamžitě rozproudila debata, zda fotka vznikla až v Německu. I kdyby ano, manipulace s telefonem za jízdy je v Německu dle zákona § 23 odst. 1 německého silničního zákoníku (StVO) zakázaná a pokutovaná částkou 100 € a 1 bodem v registru řidičů (Flensburg).
Zajímalo mě, zda fotografie skutečně vznikla až na německém území, nebo už v Česku. Proto jsem použil nástroje umělé inteligence a snímek nechal analyzovat. Nebylo to snadné – fotka neobsahovala EXIF data. Přesto z analýzy vyplynulo několik zajímavých závěrů:
Analýza fotografie

analýza fotky
Kdy a kde byla fotka pořízena?

Kdy a kde
Pravděpodobně porušené předpisy (ČR)

Pravděpodobně porušené předpisy (ČR)
Klíčový důkaz: typ sloupku
Jediná část fotografie, která je zcela zřetelná, jsou postranní směrové sloupky. A právě ty jsou často národně specifické.

Detail
Na snímku lze jasně rozeznat C‑profilový sloupek C150×75 mm, který se používá v České republice. Klíčové znaky:
- Hladká čelní strana orientovaná proti směru jízdy (typické pro montáž dle českých norem – ArcelorMittal / Liberty Ostrava).
- Velké obdélníkové bílé reflexní prvky na svodnici (v Německu se používají spíše kulaté odrazky přímo na sloupcích typu UPE 100).
To vše potvrzuje, že fotografie nevznikla v Německu, ale v České republice.
Závěr
Je zarážející, že europoslanec, který má zákony spoluvytvářet a reprezentovat, je vědomě porušuje – a ještě se tím veřejně chlubí.
Všichni jsme si rovni – jen někteří jsou si rovnější?