Článek
Nevím, kolik druhů sýra vyrábí naše země, ale syndrom jedné strany jsme tu měli desítky let a podle průzkumů, jimž lze věřit, by po něm dnes toužila třetina našich spoluobčanů. Ve srovnání s desetiletími diktatury a jejích epigenetických důsledcích je tu demokracie ještě krátce. Mojžíš tahal Israel po poušti čtyřicet let, toho jsme ještě nedosáhli. Většina lidí hledá bezpečí a jistotu, což je biologické zadání a rád bych vysvětlil, proč si myslím, že je pro ně demokracie „ohrožující“.
Ideální demokracie musí vyhovět pěti kritériím: participace, volební rovnost, dosahování poučeného porozumění, uplatňování kontroly nad nastolováním témat k projednání a zapojení všech dospělých.
Demokracie brání autokracii, zabezpečuje základní práva, zaručuje osobní svobody, chrání základní zájmy obyvatel, garantuje vysoký stupeň politické rovnosti, podporuje osobní rozvoj člověka a umožňuje občanům, aby žili podle těch zákonů, které si zvolí. Občané se podílejí na utváření zákonů. Demokratické země bývají bohatší a úspěšnější.
To jsou důvody, proč je demokracie nejlepším systémem. A teď jde o to, na co naráží v praxi a kde demokratické ideály berou za své a uvolňují místo populistům, jejichž cesta vede jednoznačně k diktatuře.
Jsme si rovni v právech, ale zdaleka si nejsme rovni ve svých schopnostech. Je pravda, že chudoba plodí víc psychosociálního trápení než bohatství, ale komunistické experimenty, myšlenkově tak blízké prvním křesťanům, vedly k tragickým koncům. Na celém světě. Potřeba HIERARCHIE, která se jinak ustavuje přirozenou cestou, zde byla nahrazena sociálním inženýrstvím s výsledkem krvavých diktatur. Nikdo neměl nic, ale ti schopnější to k radosti těch méně schopných odskákali. A v tom je podstata sentimentu pro takový režim.
V Americe je bohatství výsledkem cíleného úsilí, u nás, jakkoliv získané, bohatství plodí závist. Většina společnosti v sobě nese charakter lokajů uctívajících vrchnost, a přitom je plná závisti. To jsou příčiny rozpolcení společnosti mezi touto většinou a menšinou těch, kteří unesli břemeno svobody. Svoboda je totiž stav, k němuž většina společnosti nedospěla.
Stačí se podívat na to, kolik kompetencí společnost oželela a pustila je státu, nakolik se nechala sešněrovat byrokracií. Jako zástupce stavu medicínského vidím, na co na všechno potřebujete razítko od doktora. Bez toho se nelze nejen narodit, ale ani věrohodně zemřít. Bude-li u moci vůdce, který bude stát řídit jako řídí svou vzkvétající firmu, bude to báječné.
Nebude! Stát není firma a občané nejsou zaměstnanci podnikatele. Tak si to sakra uvědomte!