Hlavní obsah

Patří k nejdražším na trhu: Zámek u Rokycan, pompézní jako samotné baroko

Foto: Krabat77, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Trh realit zdobí i historické skvosty, honosné zámky v horším, anebo lepším stavu. Tu a tam se objeví na prodej i historická perla ve stavu nejlepším. Cena tomu pak samozřejmě odpovídá.

Článek

Kam pro zámek?

Barokní zámek Mirošov, který leží asi 10 kilometrů od Rokycan, představuje zhmotněný sen každé princezny či prince. Současný majitel realizoval v uplynulých letech kompletní rekonstrukci, a tak může nabídnout vskutku královský areál. K zámku náleží i hospodářský dvůr se dvěma budovami bývalého pivovaru, podsklepený špýchar neboli sýpka, navíc i nový obytný dům se dvěma byty.

Zámecká nemovitost zabírá 48 651 m2, již loni ji s prodejní cenou 160 milionů korun Forbes zařadil mezi nejdražší nemovitosti roku. V desítce nemovitostí žebříčku šlo o jediný zámek. Nechybí v něm nic z toho, co luxusní zámecký areál charakterizuje, ani vstupní nádvoří s kašnou, upozorňuje Forbes.

Z těch nejdražších i v roce 2024

Že je zámek u Rokycan suverénně jednou z nejdražších nemovitostí na tuzemském trhu potvrdil i newstream, když přesně před rokem uvedl, že současný majitel za něj požaduje 130 milionů korun. Tím je společnost Green Ways International, která historický areál do svého portfolia zařadila před deseti lety. Tehdy ho koupila za 100 milionů korun, aby mu následně dodala rekonstrukcí královský punc. Zámecký komplex se přitom rozrostl i o novostavbu se dvěma bytovými jednotkami, kde prostor pro bydlení doplňuje garáž pro tři vozy, sklad a technická místnost.

Kulturní památka, kterou můžete mít

Již od roku 1964 je zámek Mirošov v centru stejnojmenného města v Plzeňském kraji chráněn jako kulturní památka. Stojí na místě původní renesanční tvrze, kterou vybudovali Grispekové z Grispeku. Byl to konkrétně zřejmě Ferdinand, jeden z 24 dětí Floriána z Grispeku.

V letech 1719 – 1723 dal tehdejší majitel Jan Antonín Vratislav z Mitrovic přestavět budovu na barokní zámek s ústředním oválným sálem a mansardovou střechou. Hlavní vchod zámku byl ozdoben kamenným plastickým aliančním erbem, který představuje znaky Jana Antonína Vratislava z Mitrovic a jeho manželky Marie Zuzany Talackové z Ještětic, popisuje server Kudy z nudy.

Na webu zámku se pak dá dočíst, že byl poznamenán v industriálním období zjištěním, že Mirošov leží na významném ložisku černého uhlí (1834). Časy se mění.

Zámek se slevou?

Dnes je zámek, zasazený přímo na hranci Chráněné krajinné oblasti Brdy, v celé své kráse na prodej. S podobou typického panského sídla ve stylu pozdního baroka představuje luxusní záležitost pro ty nejnáročnější. Pokud je pro některé obyčejný zámek málo, Mirošov má brány dokořán.

Jedná se o tzv. maison de plaissance, typ menšího zámku, který byl určen především k letnímu pobytu majitele a jeho rodiny. V současnosti se uplatní nejenom pro bydlení, ale i  pro podnikání. Z nabídky se například dozvíte, že se zde dochovaly původní renesanční sklepy, které mohou sloužit jako vinotéka. V přízemí zámku je vybudovaná stylová kavárna, bar a dva apartmány. Celkem je v hlavní budově šest plně vybavených apartmánů s nábytkem v historizujícím stylu.

A aktuální cena je na 95 milionech korun. Že by zámek se slevou?

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz

Doporučované

Načítám