Hlavní obsah
Názory a úvahy

Změna od základu? Jiná možnost není, pokud se máme pohnout dále

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

13. 11. 14:51

Od počátků, kdy se člověk začal zabývat vedením lidí (politikou) je jedním ze základním nástrojů dané skupiny lež a přetvářka.

Článek

Změna od základu? Jiné řešení není…

Od počátků, kdy se člověk začal zabývat vedením lidí (politikou) je jedním ze základním nástrojů dané skupiny lež a přetvářka. Skupiny politiků pravidelně před každou volbou používají tyto „zbraně“ jako naprostou samozřejmost a vůbec jim (ani většině společnosti?) to nepřijde divné a zvláštní. Přitom politická funkce by měla být výkladní skříňí inteligentních a morálně pevných lidí, kteří až v první řadě myslí na obecné blaho společnosti. Namísto toho však je obecně zažitým faktem, že politiku jde dnes dělat ten, kdo se nebojí si zamazat ruce. Asi by bylo dobré z pohledu obyčejného, neambiciozního člověka tento pohled změnit, ale jak?

V první řadě by měly veškeré politicky aktivní osoby začít u sebe a vybřednout z toho zažitého hnusu, který je dnes brán jako běžný standart. Mám na mysli politické uhýbání všech možných směrů. Jak je možné, že například politik může způsobit vznik obrovské chyby/škody v řádech milionů korun i větší, např. špatným prodejem státního majetku, nedokončeným projektem do kterého zmizí neskutečné částky a přijdou v niveč a nemít za to odpovědnost? Proč třeba statik má celoživotní odpovědnost za svou práci a politik nikoliv, když jeho rozhodnutí mohou ovlinit celé generace? Zde bych řekl, že systém selhává ve svém nastavení vůči představitelům a těm, kteří mají společnost vést k lepšímu životu. Bylo by vhodné přehodnotit toto nastavení, aby i tato skupina měla za své činy případné následky a postihy.

Co kdyby byl každý politik zodpovědný za svá rozhodnutí i zpětně, co kdyby každý politik měl ze zákona povinnost vyjadřovat se pouze v holých větách, aby pravda nebyla vždy namazaná vrstvou sladkého medu?, co kdyby každý politik měl zákonem danou povinnost mluvit pouze pravdu, bez ohledu na její příjemnost pro společnost pod hrozbou přísného trestu? Následky politických lží totiž velmi často ovlivňují velké skupiny lidí… Politik by zkrátka měl za oblbování společnosti pykat stejně, jako pyká třeba zloděj, který je dopaden a usvědčen…

A pokud by někdo argumentoval, že pak by tu politiku nikdo nedělal, tak mohu za sebe říci, že by to snad bylo i lepší, než zástupy politiků k ničemu. Lidé totiž nemají možnost upřímné změny, když hlavními zbraněmi politiků jsou lež,přetvářka a osobní prospěch a to se od revoluce 1989 do teď nezměnilo. Koho pak vybrat z bandy lhářů a prospěchářů je vlastně jedno, každý politik bude hrát v první řadě na sebe…, a proč vlastně ne, když to je každému vlastně jedno a je se situací smířený..

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz