Článek
Ačkoli se Vlasta Burian narodil v roce 1891 v Liberci, už v deseti letech se s rodiči přestěhoval na předměstí pražského Žižkova. Důvod byl vcelku prostý, v Liberci v té době byla většina obyvatel německé národnosti. Otec Vlasty Buriana tak neměl jako člen ochotnického divadla dostatek příležitostí k vlasteneckým aktivitám.
Burianovi ale stěhování postupně otevřelo cestu do uměleckého světa. Začal zpěvem v kostele, až se vypracoval, jak dnes všichni víme, v jednoho z nejoblíbenějších herců, co se kdy v naší zemi narodil.
Kolaudace na konci 20. let
Samotná vila, ve které část svého života strávil Vlasta Burian, dostala povolení ke stavbě 2. května 1929 a zkolaudovaná byla 12. prosince téhož roku. Postavena byla podle projektu kanceláře Václava Nekvasila, která byla v té době vůbec největší stavební firmou v Československu.
Vlasta Burian si vilu koupil v roce 1937, a postupně z ní vybudoval na tehdejší poměry sídlo snů. Jako vášnivý sportovec k ní v roce 1938 nechal přistavit tenisové kurty. Mezi bazénem a kurty pak měl tělocvičnu. V roce 1940 byla ke stávajícímu pozemku připojena ještě trojúhelníková část vedoucí přes ulici, díky čemuž vznikla větší parcela ve svahu.
Prvotřídní jídlo a pití
Není žádným tajemstvím, že byl herec velký požitkář a liboval si zejména ve vybraných kulinářských specialitách. Jeho kuchyně tak byla vybavena skutečně nadčasově a kuchař Jaromír Trejbal se v ní musel cítit jako v ráji. Zajímavé bylo, že měl hned několik lednic. Jednu na maso a ryby, jinou na máslo a sýry a další zase na zeleninu. Ke skvělému jídlu neodmyslitelně patří i něco dobrého k pití. Vlasta Burian měl sklípek na víno i pivo, mohl si tak denně dopřávat čerstvě načepovanou sudovou plzeň.
Jaromír Trejbal připravoval Burianovi a jeho manželce Františce zpravidla osmichodové obědy. Františka, které herec říkal Nina, ale dohlížela na to, aby Burian po jídle nepřibíral. Byla mu vlastně takovou dnešní nutriční specialistkou. Kuchař tak z jídelníčku musel vyškrtnout třeba knedlíky. Kvalitní zeleninu a mléko mu zajišťoval nedaleký statek v Nebušicích, který shodou okolností patřil rovněž Burianovi. Jednotlivé krávy měly mít jména podle oper, které měl Vlasta Burian v lásce.
Vášnivý řidič
U jeho sídla nechyběla ani garáž, Burian byl velkým milovníkem rychlé jízdy. Dokonce i sám vytvořil reklamní slogany pro některé vozy. Byl propagátorem automobilů Z4. Se svým dvoumístným roadsterem jezdil pravidelně na soutěže elegance.
Se svou „zetkou“ pak byl ústřední postavou reklamního filmu Tři muži na silnici, který byl dlouhý tři minuty a natočený ve Zlíně. Pochopitelně tvrdě propagoval pneumatiky od Tomáše Bati.
Školka a poté luxusní rezidence
V 50. letech byla bohužel Vlastovi Burianovi vila komunistickým režimem odebrána, a byla v ní zřízena mateřská škola. Po revoluci pak byla v rámci restituce vrácena jeho vnukovi Vlastimilu Kristlovi, který ji postupně přebudoval a pronajal zastupitelskému úřadu.
V roce 1998 zde byla odhalena bronzová pamětní deska, na které je umístěn nápid: „Zde žil král komiků Vlasta Burian“. Vila není přístupná veřejnosti a od roku 2004 v ní sídlí velvyslanec Maďarska.
Použité zdroje: Denik.cz, PoznatSvet.cz, PrahaNeznama.cz, Kudyznudy.cz