Hlavní obsah

Budou lidé stále psát texty, nebo přišel čas AI?

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Richard V
14. 2. 23:56

Psaní je po tisíce let základní složkou komunikace a jeho důležitost se nezmenšuje. Internet naopak inovaci v psaní a nyní stojíme na prahu revoluce díky technologii přirozeného zpracování textu.

Článek

Před několika lety by taková otázka zněla: „Budou lidé ještě psát propiskou, nebo budou psát jen do počítače?“ A tuto otázku si teď můžeme položit znovu. S rozvojem technologie přirozeného zpracování textu se stále více objevují otázky, zda je ještě potřeba lidí pro psaní textů, nebo zda je možné se spolehnout na umělou inteligenci.

Věřím, že mnoho z nás stále nedá dopustit na papír a tušku. Psaní je pro nás více než jen způsob komunikace, je to naše umění. Můžeme tvořit výtvarná díla, přemýšlet nahlas, a dokonce dokážeme vyjádřit pozoruhodné myšlenky pouhými písmeny.

Na jednu stranu umělá inteligence může pomoci urychlit proces psaní a zvýšit přesnost, ale na druhou stranu je důležité zdůraznit, že schopnost vyjádřit se ve formě textu není jen mechanická činnost, ale také umělecká. Umělá inteligence nemůže nahradit schopnost lidí vyjádřit myšlenky a emoce skrz slova. Lidé budou psát pro kreativitu, pro získání znalostí a také pro sdílení svých myšlenek a nápadů.

Pravda. V současnosti je již jasné, že umělá inteligence bude hrát zásadní roli v budoucnosti psaní. Investované částky do světa umělé inteligence jsou obrovské a je očekáváno, že její vliv na psaní textů bude enormní. Technologie přirozeného zpracování textu může být použita pro překlad, rozpoznávání řeči, generování nápadů a mnohem více. Nicméně, i když se technologie přirozeného zpracování textu budou dále vyvíjet, lidé budou stále potřeba pro kreativní zpracování textu a vymýšlení obsahu. Díky kombinaci umělé inteligence a lidského textu by mohly být vytvářeny skvělé texty, které by nebyly možné bez lidí. Takže ano, lidé budou stále potřeba i pro psaní textů.

Umělá inteligence pro psaní textů je doopravdy skvělý pomocník, který dokáže ušetřit spoustu hodin práce, ale špatný pán. Ne nadarmo se říká, že generované texty jsou jen tak dobré, jako je jejich zadání. A ta vytváří člověk. Není tedy pochyb o tom, že lidé budou stále potřeba, aby nám pomohli vytvářet skvělé texty a kreativita je něco, co stále nahradit neumíme.

Spíše než na strach z budoucnosti bychom se tak měli soustředit na to, co s novou technologií můžeme udělat. Tato technologie může pomoci automatizovat a usnadnit mnoho procesů. Generování textů je pouhým začátkem. Můžeme se těšit například na korekturu pravopisu, nástroje pro automatizované odpovědi, personalizované našeptávání, chytré asistenty a v neposlední řadě datovou analýzu.

Závěrem lze tedy říci, že umělá inteligence bude hrát zásadní roli ve světě psaní, ale lidé stále budou mít své místo a nástroje pro generování textů jim mohou pomoci využít plně potenciálu jejich kreativity. Lidé budou nadále psát texty, protože je to více než jen komunikace, je to umění.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz