Článek
Československé legie v Itálii byly vojenské jednotky, do kterých vstupovali Češi a Slováci za první světové války na území Itálie. Důvody pro vstup byly podpora rozpadu Rakousko-uherské monarchie a boj proti ní.
Jak a kde legie vznikaly?
V letech 1916 - 1917 bylo v Itálii po bojích na tzv. jižní frontě internováno velké množství válečných zajatců rakousko-uherské armády českého a slovenského původu. Zajatci byly soustředěni ve dvou hlavních zajateckých táborech, ve městě Santa Maria Capua Vetere, které leží 40 km od Neapole, a v klášteře v Padule u Salerna. Právní rámec pro vznik legií představovala smlouva, kterou 21. dubna 1918 podepsal předseda vlády Italského království Vittorio Emanuele Orlando s plukovníkem Štefánikem, zastupujícím Československou národní radu. Následně v zajateckých táborech začaly vznikat legionářské jednotky.
Vojenské úspěchy legionářů a hrdinská smrt velitele Jana Čapka
Ze zajateckých pracovních praporů byly zformovány čtyři pěší pluky, které se poté sloučily do dvou brigád nesoucích název 6. československá divize. Velení nad ní bylo svěřeno generálu Andreovi Grazianimu. Pluky byly zpočátku nasazeny v oblasti Euganejských vrchů, které představují skupinu kopců sopečného původu jižně od města Padovy. Některé průzkumné prapory byly také nasazeny v bitvě u řeky Piavy na severu Itálie v červnu 1918. Legionář a jeden ze zakladatelů legií Jan Čapek zemřel v této bitvě v den svých narozenin, 17. června. V polovině srpna 1918 byla divize československých legionářů nasazena na frontě mezi Gardským jezerem a řekou Adiží, kde se její příslušníci vyznamenali v bojích o vrchol Doss Alto.
Legionáři po konci 1. světové války
Československo vyhlásilo nezávislost 28. října 1918. Ve dnech 16. a 17. prosince 1918 prezident Československé republiky Tomáš Garrigue Masaryk provedli revizi legií před jejich návratem do vlasti. Itálie poskytla legiím před jejich přesunem domů velkou materiální pomoc ve formě zbraní a střeliva. Následně začala vojska legie opouštět Itálii a přesunula se na Slovensko podél hranic s Maďarskem. Hlavním úkolem legie se stalo hlídání dočasné slovensko-maďarské hranice před stanovením definitivních hranic na mírové konferenci ve Versailles. Legie i po návratu domů zahrnovala velící italské důstojníky.
Zdroje: přednáška v Italském kulturním institutu v Praze na téma Československé legie v Itálii a osobní archiv autora.