Hlavní obsah
Automobily a doprava

Jak zachránit automobilový průmysl a urychlit přechod na elektromobilitu? Řešení může být jednodušší

Foto: Seznam.cz

Cesta k udržitelnému automobilovému průmyslu.

Článek

Jak zachránit automobilový průmysl a urychlit přechod na elektromobilitu? Řešení může být jednodušší, než se zdá

Evropský automobilový průmysl se nachází v krizi. Průměrné stáří vozidel v Evropě stále roste, emise starých aut zůstávají vysoké a přechod na elektromobilitu je pro mnoho spotřebitelů finančně nedostupný. Místo současného přístupu, který nutí automobilky k obrovským pokutám za překročení emisních limitů, by mohla Evropa přijmout pragmatičtější strategii. Ta by nejen snížila emise už dnes, ale také vytvořila zdravé ekonomické podmínky pro rozvoj elektromobility.

Dotace na moderní spalovací auta jako klíč k transformaci

Namísto plošných pokut by mohla část financí z emisních povolenek sloužit k podpoře nákupu nejmodernějších spalovacích aut s normou Euro 6e. Pokud by se například 10 % těchto prostředků investovalo do dotací na nová auta, mohla by tato opatření přinést hned několik pozitivních efektů:

  1. Rychlejší vyřazení starých vozidel – Díky podpoře nákupu nových aut by se z provozu odstranila největší ekologická zátěž – staré vozy s vysokými emisemi.
  2. Nižší emise okamžitě – Místo čekání na plnou elektromobilitu by moderní spalovací motory (s mnohem nižšími emisemi) zajistily okamžité zlepšení kvality ovzduší.
  3. Ekonomická podpora automobilového průmyslu – Zvýšené prodeje by přinesly evropským automobilkám tolik potřebné finance na vývoj elektromobilů.
  4. Lepší dostupnost elektromobilů do roku 2035 – Pokud by automobilky měly stabilní příjmy a investovaly do vývoje, mohly by elektromobily do deseti let stát méně a být technologicky mnohem vyspělejší.
  5. Snížení nutnosti dotací na elektromobily – Pokud by se v roce 2035 elektromobily staly standardem díky přirozenému vývoji a nižším cenám, nebylo by nutné je masivně dotovat.

Povinné investice místo pokut

Současná regulace Evropské unie penalizuje automobilky vysokými pokutami za nadměrné emise. Namísto těchto sankcí by bylo efektivnější, kdyby byly tyto prostředky povinně investovány do rozvoje elektromobility – například do výzkumu, vývoje baterií nebo budování nabíjecí infrastruktury. Tento přístup by měl hned dvojí efekt: automobilky by měly dostatek kapitálu na inovace a zároveň by Evropa urychlila přechod na čistší dopravu.

Cesta k udržitelnému automobilovému průmyslu

Evropa dnes stojí na křižovatce – buď bude dál tlačit na urychlený přechod k elektromobilitě za cenu ekonomických problémů, nebo zvolí plynulý, ekonomicky i ekologicky efektivní přístup.

Podpora moderních spalovacích motorů po omezenou dobu (např. 10 let) by mohla být ideálním řešením, jak udržet průmysl konkurenceschopný, snížit emise už dnes a zajistit, že elektromobilita po roce 2035 bude přirozeným a dostupným krokem pro všechny spotřebitele.

Namísto slepého trestání bychom mohli využít strategii, která přinese reálné výhody všem – průmyslu, spotřebitelům i životnímu prostředí.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz

Doporučované

Načítám