Hlavní obsah

Dubnová a květnová nebeská podívaná

Foto: Rudolf "Marrgoth" Jedlička

Dva dechberoucí meteorické roje ozáří noční oblohu!

Článek

Pro všechny milovníky noční oblohy a fascinujících astronomických jevů mám skvělou zprávu! Během následujících týdnů budeme mít jedinečnou příležitost spatřit hned dva nádherné meteorické roje, které rozzáří noční nebe – Lyridy v dubnu a Éta Aquaridy na přelomu dubna a května. Pokud vám to počasí dovolí a vyhradíte si trochu času, můžete se stát svědky úchvatného vesmírného ohňostroje přímo nad vašimi hlavami.

Lyridy: Jarní tanec prachových zrnek komety Thatcher

První z těchto dvou rojů, Lyridy, jsou aktivní přibližně od 17. do 26. dubna. Svého maxima dosáhnou v noci z 21. na 22. dubna. Tyto meteory jsou pozůstatkem prachových částic, které za sebou zanechala dlouhoperiodická kometa C/1861 G1, známější jako Thatcherova kometa. Tato kometa oběhne Slunce jednou za zhruba 415 let, a my tak máme možnost každoročně sledovat její „dědictví“, když Země prochází proudem jejích prachových zrnek.

Radiant Lyríd, tedy místo na obloze, odkud zdánlivě vylétají, se nachází v blízkosti jasného souhvězdí Lyry. Pro nás, pozorovatele ze severní polokoule, to znamená, že nejlepší podmínky pro jejich spatření nastávají po západu Slunce a během první poloviny noci, kdy je souhvězdí Lyry vysoko na obloze.

Letošní podmínky pro pozorování Lyríd budou trochu komplikovanější kvůli Měsíci, který bude v době maxima ubývat, ale stále bude osvětlen přibližně na 40 %. To znamená, že jasnější meteory budou stále dobře viditelné, ale ty slabší se mohou v měsíčním svitu ztrácet. Ideálním časem pro pozorování tak může být večer 21. dubna, ještě předtím, než Měsíc vystoupá výše na oblohu. Za optimálních podmínek, daleko od světelného znečištění a bez rušivého svitu Měsíce, bychom mohli spatřit až 10-15 meteorů za hodinu.

Éta Aquaridy: Halleyova kometa se hlásí o slovo

Druhým významným meteorickým rojem v tomto období jsou Éta Aquaridy, aktivní od 20. dubna do 21. května, s maximem aktivity v noci z 2. na 3. května. Tento roj je obzvláště zajímavý, protože jeho původcem nejsou zbytky ledajaké komety – jedná se o prachové částice z proslulé Halleyovy komety (1P/Halley), která se k Zemi vrací jednou za zhruba 76 let. Každý rok, když Země prochází její dráhou, máme tak možnost vidět „padající hvězdy“, které nám připomínají tuto slavnou kometu.

Radiant Éta Aquarid se nachází v souhvězdí Vodnáře, konkrétně poblíž jasné hvězdy Éta Aquarii. Tento roj je obzvláště bohatý na jižní polokouli, kde mohou pozorovatelé za ideálních podmínek spatřit až 50-60 meteorů za hodinu. Pro nás na severní polokouli bude aktivita o něco nižší, ale i tak můžeme očekávat až kolem 20 meteorů za hodinu v době maxima.

Pro přesné časy východu a západu Slunce a Měsíce ve vaší lokalitě, stejně jako pro podrobnější informace o aktuálních podmínkách pro pozorování, doporučuji sledovat specializované astronomické weby, jako je například Time and Date. Zde naleznete aktuální data a časy, které vám pomohou naplánovat vaše pozorování co nejlépe.

Jak si nejlépe vychutnat nebeskou podívanou?

Abyste si pozorování meteorických rojů co nejvíce užili, je dobré dodržet několik jednoduchých rad:

  1. Vyhledejte tmavé místo: Ideální je pozorovat daleko od městského osvětlení, které výrazně snižuje viditelnost slabších meteorů. Čím tmavší obloha, tím více "padajících hvězd" spatříte.
  2. Nechte své oči přivyknout tmě: Trvá to zhruba 20-30 minut, než se vaše oči plně adaptují na tmu a začnou vnímat i slabší světlo. Během této doby se vyvarujte pohledu na jasné zdroje světla, jako jsou mobilní telefony nebo baterky.
  3. Prohlížejte oblohu širokým úhlem: Meteory se mohou objevit kdekoli na obloze, takže není nutné se soustředit pouze na radiant. Pohodlně se usaďte nebo si lehněte a sledujte co největší část oblohy.
  4. Buďte trpěliví: Příroda si žádá svůj čas. Někdy se může zdát, že se nic neděje, a pak se náhle objeví několik meteorů za sebou. Vytrvejte a budete odměněni!

Věřím, že si nenecháte ujít tuto úžasnou příležitost a budete mít štěstí na jasnou oblohu, abyste mohli spatřit alespoň několik z těchto nebeských poslíčků. Přeji vám krásné a ničím nerušené pozorování!

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz