Hlavní obsah

Kvantová simulace a hrozba kolapsu reality: Dům z karet vesmíru?

Foto: Credit: Forschungszentrum Jülich / Sascha Kreklau

Kvantový žíhač D-Wave v budově JUNIQ ve Forschungszentrum Jülich

Vědci zkoumají šokující možnost: náš vesmír by se mohl zhroutit. Kvantové simulace ukazují, jak by se realita mohla rozpadnout jako dům z karet.

Článek

Zamysleli jste se někdy nad tím, z čeho je utkána samotná podstata reality? Jaké jsou základní stavební kameny, které drží náš vesmír pohromadě, a co by se stalo, kdyby se tato struktura narušila? Tyto otázky znějí jako vystřižené ze sci-fi románu, ale ve skutečnosti jsou předmětem seriózního výzkumu na poli teoretické fyziky. Vědci se snaží porozumět těm nejhlubším zákonitostem, které řídí chování částic a sil na té nejmenší, kvantové úrovni. A právě zkoumání těchto kvantových jevů přineslo v poslední době fascinující a poněkud znepokojivé poznatky, které naznačují, že stabilita samotného vesmíru nemusí být tak absolutní, jak bychom si možná přáli.

Náš současný nejlepší popis základních sil a částic ve vesmíru poskytuje tzv. Standardní model částicové fyziky. Ten popisuje tři ze čtyř základních sil – elektromagnetickou, silnou jadernou a slabou jadernou sílu – a všechny známé elementární částice, jako jsou elektrony, kvarky nebo neutrina. Standardní model je neuvěřitelně úspěšná teorie, která s vysokou přesností předpověděla výsledky mnoha experimentů, včetně objevu Higgsova bosonu. Právě Higgsův boson a s ním spojené Higgsovo pole hrají klíčovou roli v tom, jak částice získávají svou hmotnost. Vědci se domnívají, že celým vesmírem prostupuje Higgsovo pole, a interakce částic s tímto polem jim dodává jejich hmotnost.

Kvantová fyzika nám však říká, že ani zdánlivě prázdný prostor – vakuum – není skutečně prázdný. Je plný neustále vznikajících a zanikajících virtuálních částic a polí, které fluktuují na té nejmenší škále. Tento jev se nazývá kvantové fluktuace. Higgsovo pole, stejně jako všechna kvantová pole, podléhá těmto fluktuacím. A právě chování Higgsova pole a jeho interakce s ostatními částicemi naznačuje zajímavou a potenciálně destabilizující možnost.

V teoretické fyzice se mluví o různých stavech vakua, podobně jako může mít látka různé stavy (třeba pevné, kapalné, plynné). Energeticky nejnižší stav, ke kterému má systém tendenci směřovat, se nazývá pravé vakuum. Pokud se systém nachází v energeticky vyšším stavu, který je však lokálně stabilní (jako kulička v menší prohlubni na svahu), mluvíme o tzv. falešném vakuu. Přechod z falešného vakua do pravého vakua by u kvantového pole, jako je Higgsovo pole, mohl nastat prostřednictvím procesu známého jako tunelování. Je to čistě kvantový jev, kdy částice nebo systém „pronikne“ bariérou, i když k tomu nemá dostatek energie podle klasické fyziky. V případě falešného vakua by mohlo dojít ke spontánnímu vzniku bubliny pravého vakua. Tato bublina by se pak začala rozpínat rychlostí světla a měnila by vlastnosti prostoru a částic v sobě. Pokud by se taková bublina pravého vakua objevila v našem vesmíru, který by se nacházel ve stavu falešného vakua, mohla by se začít šířit a potenciálně zásadním způsobem změnit nebo dokonce zničit známou strukturu reality.

Tato myšlenka není zcela nová, ale její důsledky jsou tak dalekosáhlé, že ji vědci zkoumají s velkou vážností. Výpočty založené na Standardním modelu naznačují, že náš vesmír by se skutečně mohl nacházet ve stavu falešného vakua. Nejde o okamžitou hrozbu – životnost falešného vakua by měla být nesmírně dlouhá, mnohem delší než současné stáří vesmíru. Pravděpodobnost spontánního tunelování a vzniku bubliny pravého vakua je podle těchto výpočtů extrémně malá. Nicméně, v obrovském měřítku vesmíru a v průběhu kosmického času nelze tuto možnost zcela vyloučit.

Problémem je, že přímé experimentální zkoumání jevů spojených s vakuem a jeho stabilitou je nesmírně obtížné. Energetické škály, na kterých se odehrávají tyto procesy, jsou daleko za možnostmi současných pozemských urychlovačů částic. Proto se vědci obracejí k jiným metodám, jako jsou teoretické výpočty a stále důležitější kvantové simulace.

Kvantová simulace je relativně nová, ale rychle se rozvíjející oblast, která využívá kontrolované kvantové systémy (například soubory atomů, iontů nebo fotonů) k napodobení chování jiných, složitějších kvantových systémů, které nelze efektivně studovat konvenčními počítači. Klasické počítače mají potíže se simulací kvantových jevů, protože výpočetní výkon potřebný k popisu stavu kvantového systému exponenciálně roste s počtem částic. Kvantové simulátory, které samy fungují na principech kvantové mechaniky, jsou pro takové úkoly mnohem vhodnější. Umožňují vědcům zkoumat chování kvantových polí a částic v extrémních podmínkách, které napodobují raný vesmír nebo vysoce energetické interakce.

Nedávná práce vědců, se právě zaměřila na využití kvantové simulace ke studiu chování kvantového pole a možnosti jeho přechodu z jednoho stavu do druhého – tedy procesu podobného přechodu z falešného vakua do pravého. Vytvořili model kvantového pole v kontrolovaném laboratorním prostředí a pozorovali, jak se systém chová, když je vychýlen ze svého základního stavu. Simulace ukázaly, že za určitých podmínek může dojít k dramatickému přeskupení pole a přechodu do nového stavu. Tento proces byl přirovnán ke kolapsu domu z karet – stačí narušit stabilitu na jednom místě a celá struktura se může rychle a nevratně zhroutit.

Analogie s domem z karet je v tomto kontextu velmi výstižná. Struktura domu z karet je stabilní jen do určité míry. Malé narušení, třeba lehký závan větru nebo neopatrný dotyk, může vést k tomu, že se celá stavba rychle a nevyzpytatelně zhroutí. Podobně i vakuum ve vesmíru, i když se zdá být stabilní, by mohlo být ve stavu, kdy ho relativně malé narušení (jako třeba kvantová fluktuace obrovské energie nebo srážka s nějakou exotickou částicí, pokud takové existují) může „nakopnout“ k přechodu do energeticky nižšího, pravého vakuového stavu.

Simulace provedené vědci se zaměřily na modelování chování kvantového pole a zkoumání jevů, jako je spontánní narušení symetrie. Spontánní narušení symetrie je klíčový koncept ve fyzice, který popisuje situace, kdy zákony fyziky mají určitou symetrii, ale základní stav systému tuto symetrii nemá. Nejčastějším příkladem je feromagnetický materiál. Fyzikální zákony, které popisují magnetismus, jsou symetrické vůči jakémukoli směru v prostoru. Nicméně, když se materiál ochladí pod určitou teplotu, magnetické momenty atomů se spontánně uspořádají a vytvoří magnetické pole v určitém konkrétním směru. Základní stav systému (magnetický materiál) tak ztratí symetrii, kterou mají základní zákony. Podobný proces se měl odehrát i v raném vesmíru, kdy se Higgsovo pole „usadilo“ do svého současného stavu, čímž způsobilo, že některé částice získaly hmotnost a jiné ne.

Simulace těchto kvantových fázových přechodů a procesů narušení symetrie poskytují cenné poznatky o tom, jak by se mohlo chovat Higgsovo pole v extrémních podmínkách a jak by mohl vypadat přechod do jiného vakuového stavu. Ukazují, že dynamika těchto procesů může být velmi složitá a že „kolaps“ nemusí probíhat jednotně, ale může mít složitou strukturu podobnou šíření trhlin nebo deformací v materiálu.

Je důležité zdůraznit, že tyto simulace zatím zkoumají zjednodušené modely kvantových polí a ne přímo Higgsovo pole v reálném vesmíru. Nicméně, poskytují důležitý vhled do obecných mechanismů, které by mohly řídit chování vakua a jeho stabilitu. Pomáhají vědcům lépe pochopit teoretické předpovědi a potenciálně odhalit nové jevy, které by se při čistě teoretických výpočtech mohly přehlédnout.

Důsledky případného kolapsu vakua by byly pro náš vesmír katastrofální. Bublina pravého vakua by se šířila rychlostí světla a uvnitř ní by se změnily základní fyzikální konstanty a zákony. Částice by měly jiné hmotnosti, síly by působily jinak. Struktury jako atomy, molekuly, hvězdy a galaxie by se nemohly udržet a rozpadly by se. V podstatě by se veškerá známá realita, tak jak ji známe, během okamžiku zanikla v šířící se bublině.

Avšak není třeba panikařit. Jak už bylo řečeno, pravděpodobnost takového spontánního jevu je podle současných poznatků extrémně nízká. Navíc, nejistoty ve výpočtech spojených s vakuovou stabilitou vyplývají z neznalostí fyziky při velmi vysokých energiích, daleko za těmi, kterých dosahujeme v současných experimentech. Je možné, že existuje nová fyzika, která by mohla stabilitu vakua zajistit nebo změnit dynamiku případného přechodu.

Výzkum stability vakua má významné dopady i na naše chápání raného vesmíru. Předpokládá se, že vesmír prošel krátkou fází extrémně rychlého rozpínání zvanou inflace, která by mohla souviset s chováním nějakého pole, potenciálně podobného Higgsovu poli, v raných okamžicích po Velkém třesku. Pochopení, jak probíhají fázové přechody kvantových polí, může poskytnout cenné vodítka k mechanismům, které řídily inflaci a formovaly strukturu vesmíru, jak ji pozorujeme dnes.

Kvantové simulace, jako je ta popsaná, představují mocný nástroj pro zkoumání těchto fundamentálních otázek. Zatímco současné kvantové simulátory jsou ještě poměrně primitivní ve srovnání s plnohodnotnými kvantovými počítači budoucnosti, již nyní umožňují vědcům modelovat a studovat chování kvantových systémů, které byly dříve nedostupné. S rozvojem kvantových technologií můžeme očekávat, že se kvantové simulace stanou ještě výkonnějšími a umožní nám ponořit se hlouběji do tajemství kvantového světa a samotné podstaty reality.

Studium stability vakua a možných fázových přechodů není jen akademickým cvičením. Dotýká se nejzákladnějších otázek o existenci a osudu našeho vesmíru. Pochopení, zda se nacházíme v pravém, stabilním vakuu, nebo ve falešném vakuu s (byť nepatrnou) šancí na kolaps, je jedním z nejambicióznějších cílů moderní fyziky. Kvantové simulace nám na této cestě poskytují nové okno do mikroskopického světa a pomáhají nám rozplétat složitou tapiserii kvantové reality.

Možná, že metafora domu z karet není až tak daleko od pravdy. Naše realita, postavená na základních zákonech kvantové mechaniky a vlastnostech elementárních polí, může být sice neuvěřitelně rozsáhlá a složitá, ale její stabilita závisí na křehké rovnováze na té nejhlubší úrovni. Výzkum, jako je ten využívající kvantové simulace, nám pomáhá tuto rovnováhu lépe pochopit a odhalit potenciální slabá místa v základech našeho vesmíru. Je to fascinující, i když trochu mrazivá představa, která nám připomíná, jak málo toho ještě víme o vesmíru, ve kterém žijeme, a jak složité a zároveň elegantní mohou být zákony, které ho řídí. Vědecké poznání nás neustále posouvá k novým hranicím a odhaluje taje, které dříve patřily pouze do říše fantazie. Studium kvantového vakua a jeho stability je jedním z nejdůležitějších směrů tohoto poznávání.

A tak, zatímco v našem každodenním životě si stability reality příliš nevšímáme, hluboko pod povrchem, na té nejmenší škále, se odehrávají procesy, které by mohly mít vliv na samotnou existenci všeho, co známe. Práce teoretických fyziků a experimentátorů využívajících pokročilé nástroje, jako jsou kvantové simulace, nám dává naději, že těmto fundamentálním otázkám postupně porozumíme. Je to cesta plná výzev a nečekaných objevů, která nás vede k stále hlubšímu pochopení tkaniva kosmu.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz