Hlavní obsah

Naděje pro pacienty s melanomem

Foto: Rudolf "Marrgoth" Jedlička

Jednoduchý krevní test může odhalit riziko návratu smrtelného kožního nádoru, naznačuje nová studie – Klíč k personalizované léčbě?

Článek

Diagnóza kožního nádoru, zvláště jeho nejnebezpečnější formy, maligního melanomu, je pro každého pacienta vážnou zprávou. A i když se nádor podaří úspěšně odstranit, nejistota zůstává. Melanom má bohužel tendenci se vracet (recidivovat) nebo se šířit do jiných částí těla (metastazovat), někdy i dlouho po primární léčbě.

Pro lékaře i pacienty je proto zásadní otázkou: Kdo je po léčbě (často po chirurgickém odstranění nádoru) nejvíce ohrožen návratem nemoci a potřeboval by intenzivnější další péči, a kdo má naopak nízké riziko a stačí mu pravidelné sledování? Přesnější určení tohoto rizika je klíčové pro správné rozhodnutí o další léčbě, jako je například adjuvantní imunoterapie (léčba podávaná po operaci s cílem zničit případné zbytkové nádorové buňky a snížit riziko recidivy), která může mít značné vedlejší účinky.

A teď přichází nadějná zpráva z vědeckého světa. Nový výzkum naznačuje, že jednoduchý krevní test by mohl být mocným nástrojem právě pro předpověď rizika návratu melanomu.

Příslib: Krevní test odhalující stopy nádorové DNA v krvi

Jádrem nového objevu je test, který se zaměřuje na hledání cirkulující nádorové DNA (ctDNA) v krvi pacienta. Co je ctDNA? Jsou to drobné fragmenty DNA, které se uvolňují z nádorových buněk (živých, odumírajících nebo rozpadajících se) přímo do krevního oběhu. Jejich přítomnost v krvi tak může signalizovat, že v těle stále někde existují nádorové buňky, i když jsou tak málo početné nebo tak malé, že je nelze detekovat běžnými zobrazovacími metodami nebo fyzickým vyšetřením. Nález ctDNA po léčbě se označuje jako důkaz minimální zbytkové nemoci.

Nová studie: ctDNA v krvi silně souvisí s návratem melanomu

Vážnost zjištění podtrhuje rozsah nové studie. Nejedná se o malý pilotní projekt, ale o rozsáhlou kombinovanou analýzu dat z několika velkých mezinárodních klinických studií, které původně testovaly účinnost různých typů adjuvantní imunoterapie u pacientů s vysoce rizikovým melanomem po operaci. Studie zahrnovala analýzu vzorků krve od stovek (nebo v širším kontextu studií tisíců) pacientů a byla publikována v prestižním vědeckém časopise Nature Medicine.

Vědci v čele s Dr. Hideyuki Takahašim z Memorial Sloan Kettering Cancer Center (MSK) a staršími autory Dr. Georginou Long z Melanoma Institute Australia/University of Sydney a Dr. Michaelem Postowem z MSK analyzovali vzorky krve pacientů odebrané po dokončení chirurgické léčby. Hledali v nich přítomnost ctDNA.

Klíčové zjištění studie je jasné a silné: Pacienti, u nichž byla po operaci v krvi detekována ctDNA, měli významně vyšší pravděpodobnost návratu melanomu ve srovnání s pacienty, u kterých ctDNA v krvi nalezena nebyla. Přítomnost ctDNA se ukázala jako silný prediktor budoucí recidivy.

Proč je tento test potenciální „game changer“ v léčbě melanomu?

Pokud se tento krevní test na ctDNA stane součástí rutinní klinické praxe (což vyžaduje další ověření a standardizaci), mohl by zásadně změnit způsob, jakým se k pacientům s vysoce rizikovým melanomem po operaci přistupuje:

  1. Přesnější stratifikace rizika: Test by umožnil mnohem přesněji identifikovat skupinu pacientů, kteří jsou skutečně v největším ohrožení návratem nemoci.
  2. Optimalizace personalizované léčby: Klinici by měli k dispozici další důležitý nástroj pro rozhodování o adjuvantní léčbě. Pacientům s detekovatelnou ctDNA by bylo možné nabídnout nebo doporučit agresivnější terapii (např. imunoterapii), která má potenciál zničit zbytkové buňky, zatímco pacientům s negativním výsledkem testu by se mohla zbytečná, finančně nákladná a vedlejšími účinky zatížená léčba naopak ušetřit.
  3. Časnější detekce návratu: Test ctDNA má potenciál odhalit návrat nemoci dříve, než se objeví klinické příznaky nebo než je nádor viditelný na zobrazovacích vyšetřeních (jako je PET/CT sken). Včasnější detekce pak může vést k časnějšímu zahájení záchranné léčby.
  4. Jednoduchost: Ve srovnání s invazivními biopsiemi nebo složitými zobrazovacími metodami je krevní test na ctDNA relativně jednoduchý odběr krve.

Co dál? Cesta k rutinnímu využití

Zjištění jsou nesmírně slibná a představují velkou naději. Je však nutné si uvědomit, že se jedná o výzkum a analýzu dat z již proběhlých studií. Předtím, než se test na ctDNA stane standardní součástí péče o pacienty s melanomem, bude zapotřebí další nezávislé ověření výsledků v prospektivních studiích a standardizace metod testování napříč různými laboratořemi.

Závěr: Krevní test jako klíč k lepší budoucnosti

Nový výzkum publikovaný v Nature Medicine přináší průlomové poznatky, které mají potenciál zásadně zlepšit péči o pacienty s vysoce rizikovým melanomem. Jednoduchý krevní test na přítomnost cirkulující nádorové DNA po léčbě se jeví jako silný prediktor návratu nemoci.

Tento test by mohl umožnit přesnější stanovení rizika, vést k personalizovanějším rozhodnutím o adjuvantní terapii a potenciálně k dřívější detekci recidivy. Je to významný krok směrem k efektivnější a šetrnější léčbě, který dává naději pacientům i lékařům v boji proti tomuto zákeřnému onemocnění. Vědecká komunita bude výsledky tohoto testu pečlivě sledovat a pracovat na jeho zavedení do praxe.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz