Článek
Planeta Mars nás nepřestává překvapovat. Nejnovější fascinující objev přichází od roveru Perseverance, který pilně prozkoumává kráter Jezero. Na okraji tohoto kráteru narazil na kámen posetý stovkami drobných, tmavě šedých kuliček, které vědce zaujaly natolik, že o nich NASA vydala samostatný blogový příspěvek nazvaný „Šokující sféry“. Co jsou tyto záhadné útvary zač a co nám mohou prozradit o minulosti Rudé planety?
Kámen posetý „perlami“
Rover Perseverance, během svého průzkumu oblasti známé jako „Witch Hazel Hill“ na okraji kráteru Jezero, narazil na pozoruhodný kámen, který dostal jméno „St. Pauls Bay“. Tento kámen na první pohled zaujal svou texturou – je doslova pokrytý stovkami malých, tmavě šedých sférických objektů, připomínajících drobné perly nebo kuličky.
Podrobnější snímky pořízené roverem odhalily, že tyto útvary mají velikost v řádu milimetrů. Zatímco mnohé jsou téměř dokonale kulaté, jiné mají spíše eliptický tvar, některé dokonce vykazují ostré, hranaté okraje nebo malé dírky připomínající vpichy špendlíkem. Tato rozmanitost tvarů naznačuje komplexní proces vzniku.
Zajímavostí je, že kámen „St. Pauls Bay“ je pravděpodobně tzv. „plovoucí kámen“ (float rock). To znamená, že se nenachází na svém původním místě, odkud geologicky pochází, ale byl na současnou pozici nějakým procesem přemístěn – například dávným proudem vody nebo impaktem meteoritu. To samozřejmě přidává další vrstvu složitosti při pátrání po jeho původu.
Marťanské „borůvky“ a jejich původ
Nejde o první objev podobných sférických útvarů na Marsu. Již dříve rovery Opportunity a Curiosity objevily podobné objekty, které si vysloužily přezdívku „marťanské borůvky“ (Martian Blueberries). Tyto dřívější nálezy naznačují, že procesy vedoucí ke vzniku těchto kuliček mohly být na Marsu poměrně rozšířené.
Vědci v současnosti pracují se třemi hlavními hypotézami, jak mohly tyto sféry vzniknout:
- Konkrece z podzemní vody: Kuličky mohly vzniknout postupným srážením minerálů z vody, která prosakovala horninou. Podobné útvary, známé jako konkrece, známe i ze Země.
- Sopečná činnost: Mohlo by jít o drobné kapičky roztavené horniny, které byly vyvrženy během sopečné erupce a rychle ztuhly ještě ve vzduchu nebo při dopadu na povrch.
- Dopad meteoritu: Intenzivní žár a tlak při dopadu velkého meteoritu mohl odpařit okolní horninu. Tyto sféry by pak mohly být výsledkem následné kondenzace této horninové páry.
Klíč k minulosti Marsu
Rozluštění záhady původu těchto „šokujících sfér“ má pro vědce obrovský význam. Způsob jejich vzniku totiž přímo souvisí s geologickou historií a podmínkami, které v minulosti v kráteru Jezero a na Marsu obecně panovaly. Pokud by se potvrdil vznik z vody, byl by to další silný důkaz o přítomnosti tekuté vody v této oblasti v dávné minulosti. Vulkanický původ by zase svědčil o bouřlivé sopečné aktivitě. A impaktní scénář by nám řekl více o historii bombardování Marsu meteority.
Tým mise Perseverance nyní usilovně pracuje na tom, aby geologicky zařadil kámen „St. Pauls Bay“ a jeho unikátní texturu do širšího kontextu hornin v oblasti Witch Hazel Hill. Chtějí propojit tento nález s okolními vrstvami hornin (stratigrafií), aby lépe pochopili jeho původní umístění a historii vzniku těchto fascinujících kuliček.
Objev sfér na kameni „St. Pauls Bay“ je další ukázkou toho, jak komplexní a dynamickou minulost Mars měl. Každý takový nález je střípkem do skládačky, která nám pomáhá lépe porozumět vývoji našeho planetárního souseda a hledat odpovědi na otázku, zda na Marsu kdysi mohl existovat život.