Hlavní obsah

Svět psíma očima? Kdepak, nosem!

Foto: Rudolf "Marrgoth" Jedlička

Jak naši čtyřnozí parťáci doopravdy vnímají realitu.

Článek

Každý pejskař to zná. Jdete na procházku a váš pes má nos neustále přilepený k zemi, ke každému rohu, patníku či stéblu trávy. Někdy nás to může zdržovat, ale zastavili jste se někdy a zamysleli nad tím, co se v té psí hlavě vlastně odehrává? Zatímco my lidé spoléháme primárně na zrak, pro psy je klíčovým smyslem, kterým dekódují svět, jejich neuvěřitelný čich. Jejich realita není poskládána z obrazů tak jako ta naše, ale z komplexní tapisérie pachů. Pojďme společně nahlédnout do fascinujícího olfaktorického světa našich psů.

Nos v hlavní roli: Čichová nadvláda

Říct, že psi mají dobrý čich, je asi jako říct, že voda je mokrá. Je to naprosté podcenění jejich schopností. Pro psy není čich jen jedním ze smyslů, je to primární nástroj vnímání. Představte si to tak, že pes „vidí“ svět nosem.

Proč ten obrovský rozdíl mezi námi a jimi?

  • Počet čichových receptorů: Zatímco člověk má v nose zhruba 5-6 milionů čichových receptorů, psi jich mají podle plemene od 100 milionů až po neuvěřitelných 300 milionů (např. bloodhoundi). To je až 50x více!
  • Mozková kapacita: Oblast v psím mozku zodpovědná za analýzu pachů je proporčně asi 40krát větší než u člověka. Mají prostě mnohem výkonnější "hardware" i "software" pro zpracování pachových informací.

Mistrovské nástroje psího čichu

Psí nos není jen „houba“ na pachy, je to dokonale vyladěný biologický nástroj:

  • Unikátní dýchání: Psi dokážou dýchat a zároveň analyzovat pachy odděleně. Vzduch se v jejich nose dělí – část jde do plic pro dýchání, část do specializované oblasti pro analýzu pachů. Mohou tak čichat téměř nepřetržitě.
  • Stereo čichání: Každou nosní dírku mohou používat částečně nezávisle. To jim umožňuje určit směr, odkud pach přichází – podobně jako my používáme dvě uši pro lokalizaci zvuku.
  • Jacobsonův orgán: Kromě běžného čichu mají psi (a mnoho dalších savců) v horním patře tlamy tzv. vomeronazální (Jacobsonův) orgán. Ten je specializovaný na detekci feromonů – chemických signálů, které nenesou běžný pach, ale specifické informace o druhu, pohlaví, reprodukčním stavu nebo emočním rozpoložení jiných zvířat.

Co všechno psi nosem „vidí“ a čtou?

Díky těmto schopnostem získávají psi ze svého okolí neuvěřitelné množství informací, které jsou pro nás zcela nedostupné:

  • Identita a známost: Pes nosem bezpečně pozná známé lidi a zvířata, ale i to, kdo neznámý prošel kolem. Každý jedinec má svůj unikátní pachový podpis.
  • Emoce: Psi dokážou doslova vycítit náš strach, stres nebo radost. Vnímají jemné změny v našem pachu způsobené hormony (např. adrenalinem, kortizolem), které vylučujeme v různých emočních stavech. Stejně tak čtou emoce ostatních psů.
  • Čas: Toto je možná nejpřekvapivější. Psi dokážou vnímat plynutí času skrze pachy. Intenzita a charakter pachu se časem mění, jak se molekuly rozkládají. Pes tak dokáže odhadnout, jak dávno někdo místem prošel nebo zanechal značku. Procházka je pro něj jako čtení kroniky posledních hodin či dní.
  • Zdravotní stav: Existují důkazy a psi jsou i cvičeni k tomu, aby rozpoznali pachové změny související s určitými nemocemi, jako je rakovina, cukrovka (hypoglykemický záchvat) nebo dokonce infekční nemoci jako COVID-19.
  • Orientace a komunikace: Nos slouží k navigaci v terénu, hledání potravy a samozřejmě ke čtení "vzkazů", které ostatní psi zanechávají ve formě moči či jiných značek. Je to jejich forma sociálních médií a zpravodajství.

Úplně jiný svět vnímání

Je důležité si uvědomit, že psí svět je prostě fundamentálně jiný než ten náš. My žijeme ve vizuální krajině plné tvarů a barev. Oni žijí v olfaktorické krajině plné významů, příběhů a informací zakódovaných v pachu. Náš lidský pohled, zaměřený na zrak, nám může bránit plně pochopit jejich chování a potřeby. Když pes na procházce zdánlivě bezcílně čenichá, ve skutečnosti intenzivně „čte“ své okolí, sbírá informace a prožívá svět naplno.

Co to znamená pro nás a naše psy?

Pochopení dominance psího čichu má praktické dopady:

  • Nechte je čichat! Procházka není jen o fyzickém vyvenčení. Čichání je pro psa zásadní mentální stimulací a způsobem, jak být v kontaktu se světem. Dopřejte mu dostatek času na "čtení" okolí, i když to znamená pomalejší tempo. Zákazy čichání jsou pro psa podobné, jako kdyby vám někdo zakázal dívat se kolem sebe.
  • Lepší porozumění: Když víme, jak psi vnímají, můžeme lépe interpretovat jejich chování, reakce na různé situace nebo třeba důvody jejich zdánlivě "nelogických" strachů (mohou cítit něco, co my nevidíme ani neslyšíme).
  • Využití v praxi: Mimořádný čich psů samozřejmě nachází uplatnění v mnoha oblastech – od vyhledávání drog a výbušnin, přes záchranářské práce až po zmíněnou medicínskou diagnostiku.

Závěr: Otevřete oči (a nos) psímu světu

Náš psí společník vedle nás prožívá realitu způsobem, který si my, lidé závislí na zraku, dokážeme jen těžko představit. Jejich svět je neviditelný oceán pachů plný informací. Až příště půjdete se svým psem na procházku třeba tady ve Znojmě podél Dyje nebo v Gránickém údolí, a on se zasekne u zajímavého flíčku, zkuste si představit, jaký komplexní příběh si právě čte. Respektujme jejich potřebu čichat a obdivujme tuto úžasnou psí superschopnost. Pomůže nám to budovat ještě hlubší vztah s našimi čtyřnohými přáteli.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz