Článek
O čem je kniha Místa, co si pamatují
Aleš Pitzmos přináší ve své elektronické knižní novince Místa, co si pamatují velmi mrazivé a napínavé čtení, které nás zavede do středověké Anglie. Hlavním hrdinou všech čtyř příběhů je baron William de Hornet, jehož autor stvořil spolu s prvním příběhem Mrtvé zahrady již před lety. Letos se k příběhu vrátil a vytvořil další. Propojeny jsou právě postavou de Horneta a tajemnými místy, na nichž se objevuje zlo z „jiného světa“. Náš rytíř se totiž ukáže jako mimořádně citlivý. Vnímá zvláštní jevy, má vidění a předtuchy a jako jeden z mála se dokáže postavit neživému zlu.
V prvním příběhu Mrtvé zahrady sledujeme, jak odhalí krutou pravdu o dvou milencích a jednom zrazeném manželovi, jehož pomsta překračuje staletí. Právě zde si William uvědomí, že má schopnosti vidět minulost a komunikovat s mrtvými.
V dalším příběhu se dostává na ostrov, kde kdysi uhořely jeptišky. Zdá se, že tento ostrov je zvláštně propojen se životem a zdravím jeho manželky. Aby ji zachránil, musí odhalit pravdu a porazit temné síly.
S těmi se utká i v dalším příběhu. To už se dostává do služeb krále, aby na jeho přání zjistil, jak je to se záhadným nekromantem a mrtvými, které vyvolává z bažin. V posledním příběhu se pak utká s tajemnými silami vyvěrajícími v dosud neznámé zemi, sužujícími jednu anglickou vesnici. Zde autor pracoval s legendou o podivných zelených dětech.
Z této knihy vás bude skutečně mrazit
Přiznávám, že jsem milovník thrillerů i hororových knih, ale málokdy se u něčeho opravdu bojím. Od knihy Místa, co si pamatují, jsem čekala hlavně napínavé tajuplné příběhy. A to jsem také dostala. Kromě toho však u mě autor dokázal opravdu vzbudit nepříjemné pocity a mrazení v zádech, což jsem už dlouho u knihy nezažila.
Jako milovník knih Arthura Conana Doyla a všech příběhů z anglických blat, kde se převaluje mlha, si mě autor získal hned prvním příběhem. Opravdu mě velmi mile překvapil. I když se jedná o krátké novely, nebo chcete-li, čtyři delší povídky, jsou velice pečlivě propracovány. Každá přináší ucelený příběh. Jednotlivé povídky na sebe plynule navazují. Dokázala bych si tuto knihu představit i jako hodně napínavý televizní seriál.
Co se mi hodně líbilo, kromě opravdu skvostně psaného textu, byla témata. Autor pracoval s legendami i záhadami, které se na daných místech skutečně odehrály, nebo se k nim vážou. Každý z příběhů však uchopil po svém a nechal hrdinu, ať se se silami zla vypořádá, jak nejlépe dokáže. William navíc není žádný nezranitelný superhrdina. Je to člověk, který má své chyby a slabosti, a tak často bojuje i sám se sebou. O to víc mi však přirostl k srdci.
Chcete-li si vychutnat výborně napsané tajemné příběhy, které mají děsivou atmosféru a budete se při nich opravdu bát, pak mohu Místa, co si pamatují doporučit.