Článek
151 příběhů na Stezce Českem
Lucie Kutrová je cestovatelka, blogerka a spisovatelka. Přiznávám, že ke knize jsem se dostala přes její IG účet, na kterém jsem ji sledovala hlavně pro úžasného psa – huskyho Marvela. Protože ráda cestuji a chodím, zaujala mě její předloňská novinka – 151 příběhů na Stezce Českem. Až do doby, kdy jsem si knihu koupila, jsem vůbec netušila, že něco takového existuje. Lucie s Marvelem prošla celou Stezku Českem, jež vede převážně po hranicích České republiky. Všechny své zážitky pilně zaznamenávala. A tak zde není nouze o drsné, smutné, ale i vtipné situace, poznávání nových lidí, získávání nových přátel a spousta dalšího. Nechybí ani krásné fotografie, kde si na své přijdou milovníci hor i krásných psů. Tuhle knížku můžete číst jen tak, abyste se pobavili, něco nového poznali, ale také jako inspiraci pro vlastní výšlapy a cesty.
Vůně Šafránu
Vůni šafránu napsala má oblíbená česká autorka žijící v Austrálii – Sarah Parsley, vlastním jménem Šárka Hieková. Zmiňuji to proto, že od ní najdete v tomto seznamu ještě další knížku. Pod pseudonymem vydává historické romance u nakladatelství Fortuna Libri a Vůně šafránu je třetím dílem série Třetí zahrada. Dá se ale číst i samostatně. Sledujeme zde příběh Karolíny, která se zamiluje do Fabiena. O milého muže ji však zákeřně připraví sestřenice Eliška. Karolína odchází do kláštera, ale pak se z něj dostává ven a získává pomoc a přízeň jedné šlechtičny. Je to pro ni možnost, jak začít znovu žít a ona se jí chopí opravdu pevně.
Vražda v kryptě a Vražda v opatství
Překvapením roku je pro mě série historických detektivek, které nás zavedou do viktoriánské Anglie – Vražda v kryptě a Vražda v opatství. Tyto knihy píše Irina Shapiro a v češtině byly vydány zatím tři díly. Hlavními hrdiny a zároveň vyšetřovateli jsou konstábl Daniel Haze a plukovník Redmond. Od prvního dílu sledujeme, jak se Redmond stěhuje do rodného sídla, které zdědil po dědečkovi a seznamuje se s konstáblem, který si láme hlavu nad brutální vraždou. Mrtvý je totiž nalezen v kryptě místního kostela. Ve druhém díle pak zůstáváme na panství. V nedalekém opatství je nalezena mrtvá mladá malířka. Vyšetřování ale zavede naše dva kamarády i do Londýna. Na těchto detektivkách mě okouzlila především ponurá atmosféra staré Anglie, ale i přátelský vztah a celkově oba hlavní hrdinové. Líbí se mi i styl vyšetřování, i když u druhého dílu jsem věděla téměř od začátku, kdo je vrah. Nijak to ale nevadilo. Knihu jsem si užila do posledního písmenka a moc se těším na třetí.
Tajemství domu v L.
Tajemství domu v L. bylo dalším příjemným překvapením. Napsala jej česká spisovatelka Šárka Andrlová. Kniha nás zavádí do Jizerských hor, do jednoho menšího městečka. Zde stojí dům, který zvláštně propojuje osudy Jitky a její dcery Jany, Anny, která pátrá po svém osudu a také několika mužů. Jedná se o psychologicky laděný román, který nedokážete odložit. Mnohdy vás jednání hrdinů zvedne ze židle. Sympatičtí vám nejspíš nebudou, ale to není ke škodě. Kniha je totiž naprosto vynikající.
Past na sňatkového podvodníka
Abych nezmiňovala jen knihy na vážná témata, musím zmínit i knihu Past na sňatkového podvodníka. Napsala ji opět česká autorka, skvělá Martina Boučková, a naprosto mě touto knihou dostala. Hlavní hrdinkou je Hanka. Žena ve středních letech, která se po rozvodu nastěhovala do polorozpadlého domu na vesnici, i se svými dvěma dětmi a maminkou. Pracuje z domova a postupně dům opravuje. Jenže pak se potká s Davidem. Mužem, který údajně potřebuje trochu volna od života, a tak hledá, kde by bydlel. Hanka mu nabídne svůj dům k bydlení výměnou za práci. Netuší, že si ji David vyhlédl záměrně, protože zaslechl, že babička ukrývá v polštáři celé jmění. Tato knížka je opravdu zábavná a mě oslovila i tím, že jsem se v mnohém v Hance viděla. Autorka mě nezklamala ani závěrem, za což děkuji a tleskám.
Návrat do Bridgewater
Dalším velkým překvapením byla kniha z nakladatelství Fortuna Libri – Návrat do Bridgewater od Kristiny Hattenauer. Opět se jedná o román na psychologické téma, s poněkud pochmurnou atmosférou. Je však velice poutavý a přečetla jsem ho doslova jedním dechem. Hlavní hrdinka Olivie se vrací do rodného města, aby splnila poslední přání zesnulého přítele. V tom jí však brání jeho otec. Vedením osudu se úzkostí zmítaná Olivie ocitne v jeho domě a seznamuje se s ním více, než je jí zpočátku příjemné. Chrání přitom temné tajemství, které však pomalu vyplouvá na povrch.
Lesní duch
Lesní duch je jedním z hororů, které jsem v minulém roce přečetla. Byl naprosto fascinující nejen tím, o jak čtivý text se jednalo, ale také svým námětem. Jednoho dne v Americe najdou ve skautském táboře mrtvé chlapce a jejich vedoucí. Všichni spáchali sebevraždu. Mezi mrtvými byl i kamarád Sparkyho, jehož otec vlastní restauraci v Polsku. Jackův otec a Sparkyho dědeček kdysi zemřel v Polsku dost podivným způsobem. Navíc se ukazuje, že sebevraždy chlapců a dědečka by mohly mít souvislost. A tak se Jack vypravuje po stopách děsivé legendy, která možná právě ožívá.
Léto na zámku
Zmiňovaná další knížka české autorky Šárky Hiekové se jmenuje Léto na zámku a vydalo ji nakladatelství MOBA. Tato knížka nás zavádí do současnosti, do života malířky Magdy. Ta se v létě vypraví na starý zámeček, který majitel získal v restituci a snaží se o jeho obnovu. Magda má restaurovat některé obrazy. Její přítel Milan však není příliš nadšený, že od něj bude Magda odloučená. Ukazuje se, že se jedná o manipulátora, který chce mít věci, a hlavně Magdu, pod kontrolou. Jenže mladá žena na zámku potkává jiného muže. Zpočátku střídá hádka hádku. Jenže co se škádlívá… Tato knížka vás zahřeje u srdíčka. Je to dokonalý román na letní dovolenou, ale zahřát se u ní můžete i v mrazivých zimních dnech.