Článek
Lež je stará jako lidstvo a řeč těla ji prozradí
Každý někdy lže, a to z různých důvodů. Někdo ze strachu, jiný ze zvyku. Ale ať už je lhář sebevětší mistr, tělo prozrazuje víc, než by chtělo. Psychologové a specialisté na neverbální komunikaci už roky zkoumají, jak lež vypadá „na těle“ a teď to budete vědět i vy.
1. Vyhýbání se očím (ale někdy i naopak)
Co to znamená: Většina lidí si myslí, že lháři se nedívají do očí. A často je to pravda, protože uhýbají pohledem, dívají se dolů, nebo někam mimo vás.
Ale pozor: Někteří zkušení lháři vás naopak budou upřeně sledovat, protože věří, že tím zakryjí lež. Tady je klíč: přirozený oční kontakt vs. nepřirozeně intenzivní nebo nulový.
2. Nezvyklé pauzy a koktání
Co to znamená: Mozek musí během lži rychle vymýšlet alternativní realitu. A to dá zabrat, proto může dojít k prodlevám, zakoktání nebo opakování slov.
Příklad: „Já… já jsem tam vlastně vůbec nebyl. Myslím.“
3. Dotýkání se obličeje, nosu nebo krku
Co to znamená: Když lidé lžou, aktivují se stresové reakce, které ovlivňují i nervy na obličeji. Podvědomě si pak sahají na nos, zakrývají ústa, škrábou se na krku.
Typické znaky: zakrytí pusy (někdy jen náznakem), škrábání ucha, sahání na bradu.
4. Asymetrická mimika
Co to znamená: Opravdové emoce se zapojují do obou stran obličeje. Když se někdo jen tváří, že cítí něco (např. smích, lítost), může být výraz nesouměrný, jeden koutek nahoru, druhý dolů. Nebo úsměv bez očí.
Tip: Skutečný smích zapojuje i vrásky kolem očí.
5. Mnoho gest, ale mimo rytmus řeči
Co to znamená: Když člověk mluví pravdu, gesta a slova jsou synchronizovaná. Lhář ale často začne gestikulovat po odmlce, nebo jeho ruce „předbíhají“ jazyk.
Pozorujte dlaně a pokud jsou skryté nebo nervózně schované, značí to nejistotu.
6. Příliš mnoho detailů
Co to znamená: Lhář často neříká méně, ale naopak mnohem víc, než by bylo potřeba. Dodává zbytečné informace, vymýšlí souvislosti, aby zněl věrohodně.
Příklad: „Já šel v 15:04 z práce, venku bylo asi 18 stupňů, měl jsem na sobě bundu, kterou jsem dostal předloni od tety…“
7. Změna tónu hlasu
Co to znamená: Hlas lháře se často zvedne o půltón, nebo je méně jistý. Může být i chraplavější, a to kvůli stresu a suchu v krku.
Tip: Zpozorněte, pokud se někdo začne ozývat jiným než svým běžným tónem.
8. Ochranné pohyby jako ruce křížem, předměty před tělem
Co to znamená: Lhář se podvědomě cítí ohrožen. Tak se snaží ochránit. Zkřížené ruce, postavení tašky, hrnku nebo jiného předmětu před sebe.
Někdy si sedne tak, aby byl dál od vás, nebo se „schová“ za opěradlo židle.
9. Přehnaná snaha působit klidně
Co to znamená: Lhář často přehrává klid, předstírá příliš rovný postoj, strojený úsměv nebo nehybný obličej. Snaží se působit „normálně“, ale právě to je nenormální.
Vypadá to jako ztuhlost, až nepřirozený klid. Tělo je v napětí a mozek to maskuje.
Řeč těla říká opak než slova
Co to znamená: Typický příklad, když někdo říká „ano“, ale kývá hlavou „ne“. Nebo říká „to mi nevadí“ a krčí rameny. Takzvaná nesouladnost mezi verbálním a neverbálním projevem.
Tip: Nejvíc odhalující je, když tělo říká něco jiného než slova, pak tělu věř víc.
Nehledejte lež v jediné chybě, ale sleduj soubor signálů
Některé signály se mohou objevit i u lidí, kteří jsou jen nervózní. Rozhodující je, když se více z těchto znaků kombinuje a hlavně když se objeví ve chvíli, kdy se řeší klíčová otázka.
Všímej si:
- změn v chování
- časování gest a řeči
- nesoulad mezi slovy a mimikou
- a hlavně instinktu, většinou má pravdu
https://www.idnes.cz/xman/styl/deset-signalu-podle-nichz-poznate-ze-vam-lze.A100624_163349_xman-styl_fro
https://www.muzivcesku.cz/jak-poznat-ze-vam-nekdo-lze-techto-5-signalu-vam-to-pomuze-odhalit/
https://www.rigad.cz/magazin-jak-poznat-ze-vam-nekdo-lze?srsltid=AfmBOopbahsJCcNdfHH3QfmgbvB8ikzY7-gJdeBr3KFDzLI_ZNZ8NiIg
https://www.welcometothejungle.com/cs/articles/jak-poznat-ze-vam-nekdo-lze