Článek
Skandály, hádky a zlomená srdce
Slavný seriál M*A*S*H, který běžel v americké televizi v letech 1972–1983, milují generace diváků. Jeho černý humor, silné postavy a dojemné momenty si získaly miliony fanoušků po celém světě. Jenže za kulisami „mobilní chirurgické jednotky“ se odehrávaly události, které by překonaly i ty nejnapínavější díly seriálu. Intriky, skrytá nevraživost, tajné románky i šokující odchody, to všechno se dělo, zatímco se před kamerou operovalo a vtipkovalo.
Nenávist mezi hvězdami: Přátelé jen na oko
Zvenčí to vypadalo jako dokonalý tým. Ale skutečnost byla o poznání ostřejší. Zásadní rozkol nastal mezi Waynem Rogersem (Trapper John) a Alanem Aldou (Hawkeye Pierce). Rogers si stěžoval, že jeho postava je neustále upozaděná a že Alan Alda ovládá scénář i režii. Výsledkem bylo, že Rogers bez varování opustil seriál po třetí sérii a produkce se musela vyrovnat s nečekanou ztrátou jedné z hlavních postav.
Podobné napětí panovalo i mezi Larrym Linvillem (majorem Frankem Burnsem) a ostatními. Jeho postava byla schválně psaná jako směšná karikatura, což mu časem začalo vadit. Naštvaný z opakujícího se scénáře a bez šance na vývoj své role Linville odešel po páté sérii.

Herci si na place užili spoustu zážitků
Tajné románky a zakázané city
Když se na place setkávají krásní lidé a tráví spolu roky, jiskry jsou nevyhnutelné. Největší podezření padalo na Lorettu Swit (majorka Houlihanová), která prý měla intimní vztah se dvěma kolegy z natáčení. Její chemie s Larrym Linvillem (Frank Burns) byla prý místy až příliš přesvědčivá. Přitom oba byli v té době ve vážných vztazích mimo natáčení.
Další pikantní historky kolují i o Alanu Aldovi, který se jako jedna z hlavních hvězd stal idolem mnoha žen ze štábu. A i když sám tvrdil, že byl oddaný své ženě, zákulisí o tom mělo své pochybnosti.
Dojemné momenty? Herci často nevěděli, co je čeká
Scéna smrti plukovníka Henryho Blakea, kterou si pamatuje snad každý fanoušek, nebyla jen dramatická pro diváky. Produkce záměrně neřekla hercům, že postava zemře, takže jejich reakce při čtení dopisu byla autentická. Všichni byli v šoku a někteří skutečně plakali, nejen kvůli scénáři.
Tento přístup byl typický pro seriál, který si často pohrával s emocemi nejen diváků, ale i samotných herců.

Seriál M*A*S*H se stal kultovním
Sláva, peníze a kontrola
Alan Alda se během let stal nejen hvězdou, ale i spoluscenáristou, režisérem a v podstatě mozkem celého projektu. Zatímco mu producenti naslouchali, ostatní herci cítili, že jejich postavy ztrácejí prostor. Podle některých zdrojů měl Alda větší slovo než samotní producenti, a to vedlo ke sporům o směr seriálu.
Jeho vliv byl natolik silný, že například Larry Gelbart (tvůrce seriálu) po několika sériích odešel, protože měl pocit, že už nemá tvůrčí kontrolu.
Konec, který nikdo nečekal
Závěrečná epizoda „Goodbye, Farewell and Amen“ z roku 1983 trvala 2,5 hodiny a stala se nejvíce sledovaným televizním dílem historie s více než 106 milionů diváků jen v USA. Ale pro některé herce byl ten den spíš úlevou než slavností. Po 11 letech hádek, vyčerpání a tlaků mnozí chtěli jediné: začít znovu a jinde.

Šťabajznu Margaret Houlihanovou ztvárnila herečka Loretta Swit
A co po M*A*S*H? Některé hvězdy zmizely beze stopy
Zatímco Alan Alda dál zářil, jiní herci se ztratili z očí veřejnosti. Wayne Rogers se vrhl do byznysu, Larry Linville zemřel v roce 2000 a Loretta Swit se stáhla do ústraní. Seriál sice ukončili jako legenda, ale ne každý odešel jako vítěz.
Závěr: Pod maskou úsměvů se skrývala fronta plná emocí
M*A*S*H byl bezpochyby revoluční seriál. Nechyběl mu vtip ani lidskost a někdy dokázal být i srdcervoucí. Za humorem a bílými plášti se skrývala realita šoubyznysu: rivalita, ambice a city, které často přetékaly mimo scénář. A právě proto si ho možná pamatujeme tak silně, protože v sobě nesl víc pravdy, než si tvůrci původně možná přáli.

Jamie Farr byl jako desátník Maxwell Q. Klinger jednou z nejoblíbenějších postav seriálu