Hlavní obsah
Věda a historie

Upíři v historickém kontextu: Mýty, pověry a realita

Foto: pixabay.com

Upíři nejsou jen mýtus. Historie ukazuje, že za temnými legendami stáli skuteční lidé, kteří byli obětmi strachu, nevědomosti a nemocí. Poznejte pravdu o tom, kdo byli ti, které kdysi označovali za krvelačné příšery.

Článek

Kde upíři začali? Mýty a lidové pověry

V raném středověku východní Evropa čelila řadě epidemií, úmrtí a nevysvětlitelných událostí, které lidé vysvětlovali právě prostřednictvím pověr o upírech. Věřící lidé věřili, že mrtví mohou vstát z hrobů, vrátit se a škodit živým.

Skutečné příčiny upírských legend: nemoci a nevědomost

Mnoho fenoménů, které dnes dokážeme vysvětlit vědecky, ve středověku způsobovalo strach a paniku:

  • Nesprávné zpracování mrtvol: V chladných obdobích docházelo k tomu, že těla nevykazovala okamžitý rozklad, někdy dokonce bobtnala, krev se v nich zdála „čerstvá“ a z úst i nosu vycházela pěna nebo krev. To mohlo vyvolat dojem, že mrtvý je stále „naživu“.
  • Nemoci s příznaky podobnými upírství: Nemoci jako porfyrie (vzácné metabolické onemocnění způsobující přecitlivělost na světlo, zarudnutí kůže, i problémy s krvácením) nebo tetanus a jiné infekce, mohly způsobit příznaky, které lidé chybně interpretovali jako „upírské projevy“.
  • Epidemie moru a neznalost příčiny smrti vedly k hromadnému strachu a hledání „viníka“ v mrtvých.
Foto: pixabay.com

Kdo byli skuteční „upíři“? Oběti pověr i kriminálníci

1. Lidé označovaní za upíry jako oběti strachu a nevědomosti

  • V mnoha vesnicích, hlavně v oblasti Balkánu, Polska, Čech, Slovenska či Maďarska, byli jednotlivci nebo i celé rodiny obviňovány, že se po smrti proměnili v upíry.
  • Těmto lidem byly vykopány hroby, kde byly těla často píchána kůly, palena nebo jim byla jinak znemožněna návrat „z mrtvých“.
  • Známý je případ Arnolda Paoleho z 18. století v Srbsku, jehož údajné upírství vedlo k panice a řadě vykopávek, kde bylo objeveno několik „upírských hrobů“.

2. Kriminálníci a vyvrhelové společnosti

  • Některé obvinění z upírství mohla být maskovaná obvinění z vražd, krádeží nebo jiných zločinů.
  • Lidé s psychickými problémy, nebo ti, kteří se nějak odlišovali (například tělesně postižení, potulní cizinci), byli občas označováni za upíry.
  • V době, kdy lékařské znalosti byly minimální, byly takové obvinění často ospravedlnitelné strachem a nevědomostí.

Historické a literární záznamy o upírech

  • V 17. a 18. století se v Evropě šířily zprávy o upírech. Například ve Francii se objevily soudní případy, kdy byli lidé odsouzeni za upírství.
  • Nejznámější literární postavou je Drákula, inspirovaný rumunským vládcem Vladem III. Draculou, který však nebyl upírem, ale krutým válečníkem. Bram Stoker z něj vytvořil ikonickou postavu upíra.
  • V Čechách a na Slovensku jsou zachovány lidové pověsti a záznamy o „upírských“ incidentech, které byly často spojeny s panikou při epidemiích.
Foto: Wikimedia Commons / volné dílo

Upíři ovlivnili také kulturu.

Jak moderní věda odhaluje pravdu o upírech

Díky moderním vědeckým metodám a forenzní archeologii jsou dnes odhalovány skutečné příčiny fenoménů, které vyvolaly pověry o upírech.

  • Analýzy hrobů s kůly a jinými „antiupírskými“ praktikami ukazují, že lidé se bránili proti nemocem a neznalosti.
  • Studie genetické a patologické ukazují, že někteří údajní upíři trpěli nemocemi, které ovlivňovaly jejich vzhled i chování.
  • Současné historické výzkumy také ukazují, jak moc lidé tehdy věřili v nadpřirozeno a jak moc to ovlivňovalo jejich rozhodování.

Upíři dnes – od legendy k popkultuře

Dnes už upíry považujeme za mýtické postavy. Staly se ikonou filmů, seriálů, knih i her. Postavy jako Drákula, Lestat, nebo novodobí upíři z knih jako Twilight přetvořily obraz upíra od krvežíznivého netvora k romantickému antihrdinovi.

Ale právě proto, že jejich původ je spojený s reálnými historickými událostmi a lidmi, jsou upíři tak fascinující.

Upíři nebyli jen příšery. Byli to lidé

Ať už považujeme upíry za folklórní strašidla, temné ikony popkultury nebo metafory lidských strachů, jedno je jisté: jen tak nezmizí. Změnili tvář, přešli z temných krypt na filmová plátna, do seriálů, knih a dokonce videoher.

Možná právě proto jsou tak fascinující, protože v sobě spojují naši touhu po nesmrtelnosti, krásném nebezpečí i hranici mezi životem a smrtí. A kdo ví… možná vás zrovna teď někdo pozoruje zpoza stínu. A možná… možná už je příliš pozdě zavřít okno.

https://www.iliteratura.cz/clanek/33507-montague-charlotte-upiri

https://www.nationalgeographic.cz/historie/upiri-existence-pravda-mytus/

https://www.stoplusjednicka.cz/upiri-z-noveho-sveta-upirske-hysterii-se-nevyhnuly-ani-spojene-staty

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz