Hlavní obsah
Umění a zábava

Film Vyšehrad Dvje je legendární blbost, která prstem míří na prohnilý FAČR

Foto: Šárka Peková/se souhlasem Šárka Peková

Promítání filmu Vyšehrad Dvje

Očekávaný film Vyšehrad Dvje vstoupil do kin. Já jsem tento snímek viděla v den slavnostní premiéry a musím říct, že jsem se náramně bavila. Na konci je navíc nepřímo řečeno, že FAČR je žumpa.

Článek

Všichni fandové českého fotbalu a ikonického Juliuse Lavického se konečně dočkali a mohou s velkým nadšením zamířit do kin na film Vyšehrad Dvje, který je pokračováním úspěšné komedie Vyšehrad fylm (2022). Já jsem tento film viděla již před více než týdnem na novinářské projekci.

Už od první minuty jsem se smíchy popadala za břicho. Když Lavi zamířil na zahraniční angažmá v anglickém druholigovém klubu, hned bylo jasné, že to bude průšvih. Laviho angličtina na úrovni houpacího koně je vskutku legendární. Tvůrci filmu evidentně nezapomněli na rasistický skandál Ondřeje Kúdely, který promítli i do scény, kdy Lavi při prvním tréninku rasisticky urazí svého spoluhráče.

Perličkou následně je, když seJaroslav „Jarda“ Mizina v podání Jakuba Prachaře stane otcem a narodí se mu miminko tmavé pleti. Jeho matka navíc chodí „na kávičky“, a tak se laskavý Jarda musí o dítě starat sám. K tomu se rozhodne kandidovat na předsedu fotbalové asociace, čímž se ve filmu začíná poukazovat to, co se v českém fotbale děje dlouho, jenom se o tom hodně lidí bojí mluvit nahlas.

Vyšehrad Dvje ukazuje prstem na FAČR

Že se na FAČRu dějí nekalosti, se šušká ze všech stran. I film Vyšehrad Dvje na tyto věci poukazuje prostřednictvím „taťky“ Miroslava Hanuše, který sedí v base, odkud usiluje o návrat na post. Jeho postava je inspirovaná zatčeným místopředsedou Fotbalové asociace Romanem Berberem. Na stranu Prachaře se při volbě nového předsedy postaví známé osobnosti českého fotbalu, kteří jasně vzkazují, aby lidé volili Mizinu. Pokud mě paměť neklame, mezi nimi je například Patrik Berger nebo Jan Koller. To jsou opravdu velká jména.

Když jsem se pak po promítání filmu Jakuba Štáfka zeptala, jestli film skutečně naráží na FAČR a nekalosti, které se zde ve skutečnosti dějí, odpověděl mi, že ano. Premiéra filmu je navíc skvěle načasovaná v období, kdy se bude volit nový předseda. Film je tedy v podstatě odkazem, že je čas na změnu a očistu českého fotbalu. Zatčením Romana Berbra to jednoduše nekončí, protože jak se říká - ryba smrdí od hlavy.

Vyšehrad Dvje je na hraně slátaniny

Když se vrátím zpět k filmu z pozice diváka, tak je to skvělá oddechovka. Možná jsem si místy říkala, že to je už na hraně překombinované slátaniny, ale co jiného čekat od Laviho. Myslím si, že očekávání tento snímek splnil a že se diváci v kinech rozhodně nebudou nudit. Na závěr chci také zmínit, že je zde v rámci fotbalu vypíchnutá jedna důležitá věc - pokud hráči drží při sobě jako skutečně jeden tým, dokážou i nemožné.

A jak se film Vyšehrad Dvje líbil vám? Napište mi to do komentářů v diskuzi.

Zdroj: Sledování filmu Vyšehrad Dvje

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz