Článek
10. Výhra Davidové v Kontiolahti
Naše hvězda Markéta Davidová si hned v úvodu sezóny připsala výhru ve sprintu. Pro milovnici jednorožců a koní se jednalo o první výhru po 3 letech a celkově čtvrtou v kariéře. V dalších závodech se bohužel téměř neobjevila vinou zranění, v březnu absolvovala operaci vyhřezlé ploténky.
Zda se vrátí, není jisté, ale pozitivní je, že se v červnu účastnila týmového soustředění. „Nemá cenu si cokoliv plánovat. Chci jít krok po kroku. Pro mě bude důležité, zda se vůbec dovedu dostat zpátky do vrcholového sportu,“ řekla nedávno Makula, která se netají tím, že biatlon pro ni není jediný smysl života. I kdyby v blízké budoucnosti ukončila kariéru, má právo být na své kariérní úspěchy (včetně zlata z MS 2021) hrdá a nemusí nám fanouškům nic dokazovat.
9. První velký glóbus pro Lægreida
Už třikrát skončil 28letý Nor v celkovém pořadí druhý, ale letos konečně ukořistil velký křišťálový glóbus on. Velkou zásluhu na tom má jeho výtečná střelecká přesnost, jež se pohybuje okolo 92 %! I na lyžích je Sturla Lægreid konkurenceschopný a díky těmto faktům se stal králem letošního světového poháru. Bodově přemohl i loučící se legendu Johannese Bøa, o němž bude níže řeč také.
8. Dominance francouzských žen
Francouzské ženy předváděly opravdu šílenou dominanci. Hned v první osmičce celkového pořadí měly pětinásobné zastoupení - 2. Jeanmonnotová, 3. Simonová, 5. Michelonová, 6. Richardová, 8. Braisazová-Bouchetová. Není překvapivé, že se jim podařilo získat i malý glóbus za štafety. Tenhle jev je ale ještě hlubší, než se zdá - pokud byste se podívali na tabulku IBU Cupu (nižšího poháru), v TOP 8 naleznete hned 6 dalších Francouzek!
7. Fakův triumf po 10 letech
Jakov Fak je na Slovinsku nejznámější tváří biatlonu, v minulém desetiletí se dvakrát stal mistrem světa. Na nejvyšší scéně se objevuje od roku 2006 (do roku 2010 za Chorvatsko), zajel přes 400 závodů. I ve svých 37 letech je tento sympaťák stále schopný udržovat krok se světovou špičkou. Letos v březnu se po 10 letech dočkal výhry, když se v Pokljuce před svými fanoušky prostřílel ke zlatu v individuálu na 20 km. Je to jeho první výhra od roku 2015. V celkovém hodnocení skončil na krásném 10. místě, jeho jméno se v TOP 10 pořadí leskne poprvé od sezóny 2017/18.
6. Finské překvapení
Poté, co se nezapomenutelná Kaisa Mäkäräinenová rozloučila v roce 2020 s kariérou, hledalo Finsko nějakou dobu své biatlonové světlo. V letošní zimě o sobě dali Finové opakovaně znát. Tero Seppälä a Suvi Minkkinenová s bravurou zvládali závody smíšených dvojic (single mix), samotná Suvi přidala tři sprintové bronzy. Ve svých 30 letech ukázala celému světu, že nikdy není pozdě na to, aby se člověku začalo dařit.
5. Americký medailista
Začínat s biatlonem na Novém Zélandu je věc, která se jen tak nevidí. Přesně takhle to ale měl Campbell Wright, vysmátý optimista s dvojím občanstvím, který v roce 2023 změnil svou reprezentaci na americkou, aby mohl svůj talent lépe rozvíjet. Je vidět, že se to vyplatilo. Na letošním MS bral stříbro ze sprintu a stíhacího závodu. Posledním člověkem, který vybojoval pro USA biatlonovou medaili z MS, byla doteď Susan Dunkleeová (2020 - tehdy stála na pódiu s Lucií Charvátovou), posledním americkým mužem byl v roce 2017 Lowell Bailey (jeho vinou byl Ondřej Moravec až druhý).
4. První výhra Søruma
Norský tým mužů je (stejně jako tým francouzských žen) hvězdnými jmény tak přebitý, že by dovedli sestavit i víc štafet. Mým oblíbencem tam je 26letý Vebjørn Sørum, pro kterého byla uplynulá zima teprve třetí sezónou SP v kariéře. Hned v úvodní smíšené štafetě, jež se jela v Kontiolahti, přespurtoval před cílem francouzského soupeře Jacquelina a dovezl norský tým ke zlatu. Opakovaně sbíral umístění v desítce, nejlepší závod ale zajel v Ruhpoldingu, kde bez jediné střelecké chyby vyhrál 20 km dlouhý individuál.
3. Bitva o ženský velký glóbus až do konce
Napínavější to být nemohlo. Když biatlonistky vyjížděly ze své poslední střelby celé sezóny, stále nebylo jisté, zda se královnou ročníku stane Franziska Preußová, nebo Lou Jeanmonnotová. Obě dvě podávaly celé 4 měsíce obdivuhodně stabilní výkony. Jediná jistota byla: „Která bude dřív v cíli, ta vyhraje glóbus“. Na posledním mezičase byly stále blízko sebe, poté ale došlo ke smolnému pádu Francouzky Jeanmonnotové. Němka Preußová vyhrála závod i velký glóbus, ale nijak se z toho neradovala, protože je to závodnice s milým srdcem a výborným smyslem pro fair play. Svou povahou je inspirací pro nejen sportovní publikum.
2. Loučení norských bratrů
Jeden z nejlepších biatlonistů všech dob, Johannes Thingnes Bø, v lednu náhle svolal tiskovou konferenci. Oznámil tam nečekanou novinku - že po sezóně ukončí kariéru, tudíž už nebude na ZOH 2026. Důvodem je, že se chce věnovat svým dětem a ženě. Jeho starší bratr Tarjei Bø o týden později vyhrál v Anterselvě sprint a vzápětí sdělil, že i on ukončí kariéru, ale na rozdíl od Johannese to chtěl oznámit až poté, co vyhraje nějaký závod.
Oba dva Noři představují pro dějiny biatlonu nesmazatelné písmo. Starší Tarjei vyhrál velký glóbus v roce 2011, potom dlouhých 7 let vládl Francouz Martin Fourcade. Jak ten stárnul, postupně jeho žezlo uzmul Johannes Bø. Ryšavý borec získal 5 velkých glóbů a rekordních 23 titulů mistra světa.
1. Stříbrný český mix
Jak bylo zmíněno výše, Markéta Davidová se stala v roce 2021 mistryní světa. Letos, po 4 letech, jsme se mohli medailí opět kochat. Ne zlatou, ale to vůbec nevadí. Česká smíšená štafeta ve složení Jessica Jislová, Tereza Voborníková, Vítězslav Hornig a Michal Krčmář vložili do svého kolektivního díla ve švýcarském Lenzerheide veškeré síly a výsledkem byla stříbrná medaile.
Jediný tým, na který nestačili, byla Francie. Michal Krčmář byl po poslední střelbě na 3. místě, pak ovšem famózně odpáral Němce Strelowa a nechal ho za zády. Pro Jislovou, Voborníkovou a Horniga (obzvlášť on udělal v posledním roce veliký pokrok) to byla první medaile z MS, pro Krčmáře druhá. První získal v roce 2020 v Anterselvě - taky v mixu, ovšem s Evou Puskarčíkovou, Markétou Davidovou a Ondřejem Moravcem.
Právě v Anterselvě se za rok pojede olympiáda. Možná ji ovládnou francouzské ženy. Možná zazáří veterán Fak, fešák Wright nebo vystudovaná ekonomka Minkkinenová. Jisté ale je, že norské legendární bratry v boji neuvidíme…
Zdroje
Biatlonistka Markéta Davidová zvažovala konec kariéry: Jak jsem trpěla! (https://isport.blesk.cz/clanek/blesk-sport/463083/biatlonistka-marketa-davidova-zvazovala-konec-kariery-jak-jsem-trpela.html)
Už i s Markétou Davidovou. Český tým strávil tři týdny ve výšce
před 3 dny (https://www.biatlon.cz/2025/06/27/uz-i-s-marketou-davidovou-cesky-tym-stravil-tri-tydny-ve-vysce/)
Vlastní zážitky ze sledování biatlonu