Článek
Klubový světový šampionát ve fotbale, který se koná od 14. června ve Spojených státech amerických, se přiblížil cílové čáře. Po základních skupinách se již také odehrála všechna utkní osmifinálové části.
Zde zakončili svoji cestu turnajem čtyři evropští zástupci, Benfika Lisabon, Inter Milán, Manchester City a Juventus. Týmy z Lisabonu a Turína nezvládly svá evropská osmifinálová utkání, první nestačil na londýnskou Chelsea, druhý pak na Real Madrid.
Pokud mám vybrat překvapení z osmifinálového pavouka, tak je to vyřazení Manchesteru City. Ve skutečnosti to ale tak velké překvapení není. Saúdskoarabský Al Hilal má totiž ve svém kádru několik zkušených hráčů, kteří nastupovali v nejlepších evropských ligách. Příkladem může být zkušený brankář Bono, před lety velmi žádaný obránce Kalidou Koulibaly či bývalá hvězda římského Lazia Sergej Milinkovič-Savič. Tento tým už ví, jaké je to dojít v turnaji až do závěrečného utkání, v roce 2022 se střetl ve finále s Realem Madrid, se kterým prohrál 3:5.
Stále si pro sebe opakuji otázku, jak vlastně kluby, především ty evropské, k tomuto turnaji přistupují. Jistá povinnost účasti nejlepších hráčů týmů ze strany FIFA je věc jedna, ale zda týmy odvádí opravdu maximální výkony, na to stále odpověď nemám(e).
Turnaj se totiž hraje v období, kdy mají jindy hráči možnost nabrat síly po předchozí sezóny a nabrat nové na blížící se start ročníku nového. Nejlepším příkladem v tomto může být právě pařížské PSG, které hrálo 31. května finále Ligy mistrů proti Interu Milán, 15. června se už chystalo k úvodnímu utkání v USA proti Atléticu Madrid. Závěrečné utkání klubového šampionátu je na programu v neděli 13. července, většina TOP evropských lig začíná o víkendu 16. a 17. srpna.
Evropa ve finále
Již nyní je jisté, že Evropa bude mít zastoupení ve finále tohoto šampionátu. Jeden ze čtveřice PSG, Bayern Mnichov, Real Madrid a Dortmund bude jistě finalistou, otázkou je, zda bude finále zcela v režii evropských týmů. Ve druhé části pavouka play-off je z evropských týmů už jen Chelsea, která se střetne s brazilským Palmeiras. Druhou čtvrtfinálovou dvojici tvoří Fluminense a Al Hilal. Londýnský celek tak v případě postupu do semifinále opět čeká střetnutí s týmem z jiného kontinentu.
Tréninkový turnaj
I tak se dá nahlížet na klubový šampionát. alespoň co se týká z pohledu evropských celků. Noví hráči v kádrech, noví trenéři na střídačkách. Například Realu Madrid začala v USA nová éra po Carlu Ancelottim. Tým převzal bývalý trenér Leverkusenu Xabi Alonso, který tak má v zámoří první možnost přípravy týmu na nový soutěžní ročník. Cristian Chivu, nový trenér posledního finalisty Ligy mistrů Interu Milán, při své premiéře neuspěl a se svým týmem vypadl už v osmifinále.
Divácký nezájem a počasí
FIFA pravděpodobně nepočítala s tím, že o turnaje nebude až takový zájem. Do očí bijící prázdné tribuny na některých zápasech jsou až smutným pohledem a neúcta k zúčastněným týmům. Dalším problémem, neovlivnitelným, je počasí. Obrovská vedra, ale také častokrát přerušovaná utkání kvůli bouřkám, které dokázaly utkání protáhnout o několik desítek minut. Zde se bafuňáři z FIFA pořádně sekli. Evropští fanoušci zúčastněných klubů o turnaj zájem téměř nemají. Pochopitelná je velká účast příznivců klubů z amerického kontinentu.
FIFA dokáže překvapit, o čemž jsme se již v minulosti několikrát přesvědčili. Osobně očekávám přesun klubového šampionátu na Arabský poloostrov. Všem je sice jasné, že divácké návštěvy by byly ještě menší než nyní ve Spojených státech amerických, ale funkcionáři FIFA umí překvapit a peníze jsou peníze. Evropě by takový turnaj slušel.
Anketa
Zdroj: fifa.com