Hlavní obsah
Lidé a společnost

Sen o adopci černošského dítěte

Foto: artsysolomon/Pixabay

Lidé

Jenom v Keni najdete na 300 000 dětí bez domova. Děti ulice se stávají součástí pouličních gangů, které je učí krást a napadat, aby přežily.

Článek

Když se mi před lety zaopatřená a svobodná kamarádka bez závazků svěřila, že uvažuje o adopci malého černouška, jelikož nad hledáním životního partnera zlomila hůl, brala jsem to jako docela dobrý nápad. Zabije tím dvě mouchy jednou ranou a především udělá dobrý skutek. Současně jsem si představila, jaká bude následovat reakce okolí a rodiny, když se v malé jihomoravské vesnici o necelých 800 obyvatelích najednou objeví s kočárkem, ve kterém bude ležet třeba keňské dítko.

Foto: artsysolomon/Pixabay

kids-3311090_1280

Na sny nedošlo

Od onoho rozhovoru uplynula spousta vody. Hanka si nakonec pořídila vlastní rodinu. Rozhovor s ní na tohle téma se mi vybavil poté, co mě sociální síť začala zásobovat dojemnými reels dětí z rozvojových zemí. Indický chlapeček, odhadem tříletý, nesoucí náklad zeleniny odněkud z džungle, nebo malé černošské dítě odložené na chodník bez plenek a jídla. Tohle vás prostě chladnými nenechá.

Jaká je realita při osvojování dětí z cizích zemí

Sen o malém černouškovi naráží na africkou korupci, nezájem, a hlavně chybějící Haagskou smlouvu u většiny zemí Afriky. Tento dokument je právní ochranou před nezákonným kupčením a obchodováním s dětmi na černém trhu. Český rodič si tak může osvojit dítě pouze ze zemí, se kterými Česká republika tento dokument uzavřela.

Obchodování s dětmi

Problém obchodu s černošskými dětmi odkrývá kniha Hany Hindrákové Obchodníci s dětmi. Možnost obejití administrativně zdlouhavých procesů jen nahrává tomuto nelegálnímu řešení.

Děti jsou kradeny zranitelným rodičům – zejména matkám ulice nebo samoživitelkám, které žijí ve slumu. Nikdo z nich nemá dostatek finančních prostředků na to, aby děti hledal nebo jakkoliv bojoval za jejich návrat. Takové ženy nejsou navíc veřejností vnímány jako oběti zločinu, s nimiž by člověk měl mít soucit.
Afročtení

Vedle krádeží se objevují takzvané baby factories, které doslova produkují děti určené nejen pro adopce, ale i zneužívané k prostituci či náboženským rituálům.

Někteří lidé v Nigérii věří, že pokud je během rituálu obětován člověk, má rituál výrazně větší sílu. Stejně jako v Keni, tak ani v Nigérii neexistují žádné statistiky, které by ukazovaly, kolik dětí se v Nigérii ročně prodá. OSN však odhaduje, že ročně je v Nigérii obchodováno s 750 000 až 1 000 000 osob – vnitrostátně, napříč africkými zeměmi i mimo africký kontinent.
Afročtení

Jak získat dítě legální cestou

Pro podání žádosti o adopci dítěte z cizí země je nutno se obrátit na Úřad pro mezinárodně právní ochranu dětí. Podmínkou adopce je podpis zmiňované Haagské úmluvy o právech dítěte s danou zemí. Z těch afrických na daný dokument přistoupily pouze Burkina Faso, JAR, Namibie a Zambie. Získání dítěte z jakékoliv jiné části Afriky nelegální cestou s sebou vždy ponese riziko, že se k vám nedostane sirotek bez domova, nýbrž dítě ukradené mamince, která se nemá jak bránit.

Foto: mauelamilani/Pixabay

child-4617142_1280

Mzungu jako adoptivní rodič na dálku

Skrze projekt adopce na dálku můžete dětem z rozvojových zemí, a to nejen těch afrických, dopřát základní či středoškolské vzdělání. Takto zprostředkovaná podpora pomůže dětem z Afriky, Indie či třeba z Běloruska dostat se vlastními silami a pílí z tíživé životní situace, do které se narodili. V rozvojových zemích se tak dostane vzdělání dívkám a chlapcům z těch nejpotřebnějších rodin. Dle Arcidiecézní charity Praha, která tento projekt rovněž podporuje, se dítěti za vynaloženou částku dostane nejen samotného vzdělání, ale rovněž školních pomůcek, uniformy i stravy v podobě jednoho oběda denně. Z příspěvků je rovněž hrazena zdravotní péče v případě vážného onemocnění dítěte. Pro většinu dětí je tato pomoc rovna zázraku. Vedle dětí žijících doslova na ulici jsou vybírány rovněž děti z komunity, jejichž péči nejsou rodiče z finančních a jiných důvodů zvládnout. Dny tráví většinou pomocí rodině, obstaráváním pitné vody, otopu, staráním se o zvířata a péčí o mladší sourozence. Adopce na dálku se tak prozatím jeví jako nejschůdnější řešení nezištné pomoci dětem bez domova, dětem ulice.

Zdroje informací:

https://www.rodina21.cz/v-kruhu-rodiny/deti-v-africe-jsou-rady-kdyz-mohou-chodit-do-skoly/

https://praha.charita.cz/adopce/#jak-adopce-funguje

https://www.darkysmyslenkou.cz/afrocteni/nahlednete-do-zakulisi-adopce-deti-z-afriky/?fbclid=IwAR2T9Kim8U_lP-z7UEG734b8GgmhPfQoVzITsN0UNuODTKo-2DZIAmt_UBI_aem_AV5kFxpeB0Q84vRC4z6cqu-kp0VlaWrfxb4dNOvbudMDA4Iv3U-xEEZQsaiHk0KGaJkxyVzRTlbwcTcNmcMXV7ax

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz

Doporučované

Načítám