Hlavní obsah
Finance

I malý dar se počítá. Běží Měsíc dobročinné závěti

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Pexels
21. 9. 12:47

Od 13. září do 13. října probíhá Měsíc dobročinné závěti. Během uvedeného období získají lidé, kteří ve své poslední vůli odkážou peníze neziskové organizaci, zpět notářský poplatek za její sepsání.

Článek

Na 13. září připadá Mezinárodní den závětí. U této příležitosti vyhlašuje již tradičně koalice Za snadné dárcovství ve spolupráci s Nadací Via Měsíc dobročinné závěti. Všichni dárci a dárkyně, kteří v poslední vůli podpoří dobročinnou organizaci, dostanou zpět notářský poplatek za sepsání závěti.

Cílem této akce je upozornit na možnost dělat dobré skutky během života i po něm, ať už prostřednictvím odkázání peněz, nemovitostí nebo cenných papírů. I malý dar se počítá a každý dar má smysl. Každý rok navíc padne do státní kasy okolo 200 – 300 milionů korun, protože lidi nenapsali závěť a neodkázali peníze na něco smysluplného.

Jsme štědrý národ

V Česku každopádně zájem o institut závěti roste. V roce 2015 jich bylo u notáře sepsáno 17 300, a podle nových dat tento počet vzrostl minulý rok na 27 295. Mluvčí kampaně Jan Gregor zároveň zmiňuje data, která poukazují na štědrost Češek a Čechů. Podle nejnovějšího průzkumu iniciovaného koalicí Za snadné dárcovství se 32 procent respondentů plánuje zamyslet i nad možností přispění na dobročinnost.

„Průzkumy opakovaně ukazují, že Češi jsou štědrým národem. Například podle posledního World Giving Indexu (za rok 2021) se filantropie v České republice umístila na velice solidním 13. místě ze 119 sledovaných zemí světa. Za rok 2021 jsme dokonce nejrychlejšími meziročními skokany.“

Autorka: Eva Mrázková

Zajímají vás další články o nezisku a občanské společnosti? Působíte v neziskovém sektoru a hodily by se vám užitečné informace, jak zlepšit vaši práci? Navštivte náš web Svetneziskovek.cz.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz